Edo Kanlić za BUKU: Procesuiranje korupcije ostaje neučinkovito i nesistematično

Edo Kanlić iz Transparency Internationala u Bosni i Hercegovini komentariše za BUKA magazin očekivanja Evropske komisije od Bosne i Hercegovine u domenu pravde, slobode i sigurnosti

“Reformski procesi u proteklom periodu jasno su pokazali nedostatak političke volje za usklađivanje zakona sa međunarodnim standardima. Vladajuće strukture selektivno pristupaju ispunjavanju međunarodnih preporuka, birajući samo one koje odgovaraju njihovim ličnim ili stranačkim interesima. Ovo je najvidljivije u upornom opstruisanju jačanja mehanizama za provjeru finansijskih i imovinskih izvještaja nosilaca javnih funkcija, uključujući pravosudne” – kaže Kanlić u razgovoru za BUKA magazin.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iako su izmjene Zakona o VSTV trebale ojačati integritet nosilaca pravosudnih funkcija, Odjel za provjeru izvještaja o imovini i interesima nije uspostavljen tokom 2024. godine, napominje Kanlić.

“Umjesto toga, sudije i tužioci i dalje se imenuju bez ovih provjera. Sav fokus u kontekstu novog Zakona VSTV je usmjeren na sastav Vijeća, gdje se umjesto stručnosti i kvalifikacija kandidata forsira princip regionalizacije prilikom izbora članova, kako bi se olakšala politička kontrola nad radom ove institucije” – kaže Kanlić, govoreći o izvještaju sa sastanka pododbora za pravdu, sigurnost i slobodu EU i BiH.

Otpor jačanju integriteta vidljiv je i u oblasti sukoba interesa, kaže Kanlić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Novi državni zakon ne sadrži ključne međunarodne preporuke zbog čega ne može poslužiti kao model za harmonizaciju zakona u entitetima i Brčko distriktu. Kasnilo se sa imenovanjem nove Komisije za odlučivanje o sukobu interesa dok prethodna Komisija nije radila svoj posao, omogućavajući brojne slučajeve sukoba interesa na državom nivou da prođu nekažnjeno tokom 2024. godine. U Federaciji BiH, zakon o sukobu interesa se ne primjenjuje više od deceniju, zbog čega je veliki broj nosilaca javnih funkcija u sukobu interesa ili obnaša nespojive funkcije, a nema naznaka kada će se nacrt novog zakona vratiti u parlamentarnu proceduru. U Republici Srpskoj, neadekvatna primjena trenutnog zakona ukazuje na potrebu hitnog unapređenja i jačanja nezavisnosti tijela za odlučivanje o sukobu interesa” – kaže Kanlić.

Procesuiranje korupcije ostaje neučinkovito i nesistematično, ocjenjuje naš sagovornik. 

“I dalje je premali broj podignutih optužnica za visoku korupciju, fokus je uglavnom na manje složenim predmetima, čime se dodatno urušava povjerenje javnosti u rad pravosuđa. Nepokretanje istraga i izostanak pravosnažnih presuda svjedoče o neefikasnosti pravosudne borbe protiv korupcije. Agencije za provođenje zakona i pravosuđe moraju preuzeti nezavisniju i proaktivniju ulogu kako bi zaustavile širenje korupcije koja je prisutna u svim sektorima” – zaključuje Kanlić.

Podsjetimo, Direkcija za evropske integracije objavila je nedavno saopštenje o sastanku Pododbora za pravdu, slobodu i sigurnost u kome se navodi da je ključni izazov za Bosnu i Hercegovinu usklađivanje zakonodavstva sa legislativom EU. 

DEI tvrdi da je Evropska komisija pozdravila usvajanje nove Državne strategije o prevenciji i borbi protiv korupcije, te ističu kako je potrebno da drugi nivoi vlasti u BiH usklade svoj strateški okvir sa osnovim principima ove strategije. 

“Komisija je pozdravila i usvajanje novog Zakona o sprječavanju sukoba interesa na državnom nivou, te je istakla potrebu njegovog daljnjeg  usklađivanja sa evropskim standardima. Isto tako, potrebno je uskladiti zakonodavstvo entiteta i Brčko distrikta sa međunarodnim standardima i najboljim evropskim praksama prevencije i borbe protiv korupcije” – navode u Direkciji za evropske integracije.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije