Edita Velić: BPK je prvi kanton u kojem se institucije otvoreno prodaju za 20, 30 hiljada KM

Edita Velić rođena je 1991. godine u Goraždu.  Zastupnica u Skupštini  Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i kandidatkinja Naroda i Pravde za Skupštinu Bosansko-podrinjskog kantona Goražde. Po zanimanju diplomirani inženjer IT. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

BUKA: U skupštinu ste ušli kao kadar DF, sada ste u Narodu i pravdi. Koja je razlika između ove dvije partije?

 U stranku Narod i Pravda ušla sam da budem u istom timu sa osobama koje su voljne stati iza dobrih ideja, hrabrih poteza i obračuna sa kriminalom i korupcijom. U ovoj stranci uvažava se mišljenje i poštuju ustavi i zakoni svih nivoa. Drago mi je što se u Narodu i Pravdi prepoznaje važnost Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i ohrabruje me spremnost da se u svakom trenutku pomogne mom kantonu, a to je bio jedan od glavnih razloga mog priključivanja stranci Narod i Pravda. Između ostalog, to je stranka u koju sam ušla zbog činjenice da se na jednom mjestu nalaze kvalitetni kadrovi koji su ranije bili u više stranaka i sad čine jedan tim. U DF-u sam pratila ideju za koju sam se uvjerila da je, nažalost, komad papira koji se nudi u predizbornoj kampanji dok se u stvarnosti traži prilagođavanje i povijanje kičme pred stvarima sa kojima se ne slažete.

BUKA: Šta ste kao zastupnica uradili za građane Goražda?

 Smatram da sam najveći doprinos dala tokom stanja prirodne nesreće u Federaciji BiH, pokazavši da sve uvijek treba biti u službi građana. Ponosna sam što sam u ključnim trenucima za goraždanski „Ginex“ bila na pravoj strani, sa radnicima. Izuzetno sam ponosna što sam sa majkama – porodiljama izborila da porodiljske naknade od 1000 KM budu usvojene i u našem kantonu. Otkrila sam i niz nepravilnosti, posebno kad su u pitanju javne nabavke i  konkursne procedure, i veliki broj njih zaustavila. Veći dio mandata provela sam kao opoziciona zastupnica i uprkos činjenici da sam kontinuirano podnosila inicijative, paralamentarna većina u BPK Goražde ima pravilo da sve što dolazi od opozicije odmah odbije.

BUKA: U kantonalnoj bolnici nedostaje doktora specijalista, zašto je to tako? I mislite li da to treba rješavati? 

Kantonalna bolnica Goražde ostaje bez kvalitetnih kadrova zbog toga što je u toj ustanovi snažan politički uticaj, te nerijetko doktori koji odbiju raditi u službi politike budu zbog toga i kažnjeni. Svakako da je ključno izjednačavanje njihovih plata sa platama u drugim kantonima, jer i odlaze raditi tamo gdje imaju bolju platu i uslove. Uostalom, zdravstveni sistem u BPK Goražde bit će pitanje od stateškog interesa za naš i Kanton Sarajevo, a opredijelit ćemo se za najbolje rješenje koje bude osiguravalo najkvalitetniju uslugu građanima BPK Goražde.

BUKA: Jedan od najvećih projekata u BPK je tunel Hranjen. Ne nazire se kraj gradnje, novac je potrošen, hoćete li insistirati, iako je to projekat Vlade Federacije, da se taj projekat završi? 

Niz je pitanja u slučaju tunela Hranjen, no svakako mi je žao što se još jednom ispostavilo da je tunel Hranjen lažno obećanje pojedinih stranaka u predizborno vrijeme. Na sreću, smatram da dolazi vrijeme puno odgovornije politike koja će ovaj projekat završiti i povezati Goražde sa Sarajevom.

 BUKA: Pisao sam i o trgovini uticajem u Goraždu, stranačkom zapošljavanju. Čini se da je to dugogodišnja praksa u tom gradu/kantonu. Jeste li opredjeljeni da se ta praksa ukine ako dođete na vlast?

 BPK Goražde prije 10 godina bio je poznat po ekonomskom napretku i takve vijesti su dolazile iz našeg kantona. Nažalost, u proteklih nekoliko godina – a posebno u posljednje dvije godine – iz BPK Goražde dolaze samo negativne vijesti. Ovo je prvi kanton u kojem se institucije (MUP i Kantonalna bolnica) otvoreno prodaju za 30 odnosno 20 hiljada KM i kanton u kojem javnim oglasima i konkursima nedostaje samo fotografija kandidata. Međutim, osobno sam imala priliku da tamo gdje je bio kadar iz mog tima da utičemo na to da proces bude transparentan. Malo je čudna logika prema kojoj smo zapravo molili da proces bude transparentan. I bio je – na tome su nam građani čestitali. To je jedina praksa na koju pristajem, a budući da me moji sugrađani opisuju kao pravednu, takva namjeravam i ostati.

BUKA: Koji su ključni problemi koje vi vidite u Vašem kantonu i kako ih mislite rješavati? 

Problemi u našem kantonu se ne razlikuju od problema bilo gdje u BiH, a gorući problem je odlazak stanovnika. Mi samo trebamo implementirati dobre modele, a to su bolji uslovi za sve kategorije društva i projekti kojima se daje na važnosti svakom stanovniku – od besplatnih udžbenika osnovcima, kvalitetne zdravstvene usluge do ponovnog stvaranja povoljnog okuženja za nove investicije i otvaranje radnih mjesta.

BUKA: Vlasti u BiH, što je slučaj i u Goraždu, često ne haje za ekologiju. Je li ona u sferi Vaših interesa i hoćete li se zalagati za ekološka pitanja?

 Pored, nažalost, velikog broja svakodnevnih problema za građane, tema ekologije ostaje potpuno zanemarena, a mi smo ipak područje koje nema adekvatnu deponiju smeća. Prisutan je problem održavanja zelenih površina, ali iako je to problem lokalnog nivoa, uz međusobnu saradnju i rad na ovim stvarima koje su naše ogledalo, može se puno postići. Voljela bih da moj kanton bude kanton koji ima kontinurirane načine promjene ponašanja u smislu odvajanja otpada, te adekvatne načine njegovog zbrinjavanja. Energetska efikasnost je nešto što se već provodi, ali se uporedo s tim trebaju uložiti napori na drugim poljima kako bi se napravio značajan iskorak.

BUKA: Narod i pravda ima nedovoljan inkluzivan odnos prema manjinama, posebno nekim. Šta su Vama manjine, ne samo nacionalne, i hoćete li, budete li izabrani, biti i njihova zastupnica? 

Zalažem se da svako pravo pojedinca, zagarantovano konvencijama i ustavima, treba biti ispoštovano.

BUKA: Predsjednici i SDA i NiP-a, nekada stranačke kolege, na tribinama u Goraždu su govorili o odlasku mladih. Šta lokalna zajednica odnosno kanton možete uraditi da smanjite taj trend?

Potrebno je vratiti nadu da se ovaj prostor može vratiti na kolosijek iz 2010. godine, kad se bilježio eksponencijalni rast i razvoj. U tom pogledu ključno je osiguranje uslova za nove industrijske zone i nove firme koje će bez problema dobiti neophodne dozvole i povoljne okolnosti, ali zauzvrat našim stanovnicima dati dobre uslove i plate. Građani trebaju osjetiti kantonalni budžet. Nije sjajno hvaliti se izdavanjima za socijalne kategorije – moramo sistemski raditi da niko ne bude gladan, ali da svako ima priliku zaraditi; da roditelji ne moraju brinuti o udžbenicima, vrtićima; da mladi ne moraju brinuti o zakupnini i kupovini nekretnine. Sistem je godinama zapušten i ništa neće doći sutradan, ali se mora krenuti. Bit će teško i zato su potrebni kvalitetni kadovi i posvećen rad.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije