Dugovanja poslodavaca prema Fondu zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske iznose oko 170 miliona maraka, što je, ako je suditi na osnovu ranijih podataka, manje za 107 miliona nego na kraju 2020. godine.
Kako su naveli u FZO, prihodi od doprinosa zaposlenih čine više od 80 odsto njihovih ukupnih prihoda, što dovoljno govori o tome koliko je važna redovna uplata, jer se od njih finansira kompletan zdravstveni sistem.
– Radnici su kategorija osiguranika koja za zdravstvenu zaštitu izdvaja najviše, a u pravilu najmanje troše. Prosječni mjesečni prihod za zdravstvo po radniku iznosi oko 250 KM – kazali su za “Glas” u FZO.
Penzioneri, koji najviše koriste zdravstvenu zaštitu, izdvajaju najmanje kroz doprinos, pa je prosječni mjesečni prihod penzionera za zdravstvo 6,39 KM što pokriva samo pet odsto njihovog prosječnog mjesečnog troška.
U Fondu dodaju da se radnicima, kojima poslodavci redovno uplaćuju doprinose, odobrava pravo na osiguranje dva mjeseca od posljednje uplate, primjera radi ukoliko se uplati doprinos za april, radnik je zdravstveno osiguran do kraja juna.
– Uplata doprinosa za zdravstveno osiguranje je zakonska obaveza i ukoliko se ne izmiruje, to predstavlja krivično djelo. Iako su doprinosi naš glavni izvor prihoda, ali i cijelog zdravstvenog sistema, nemamo mogućnost kontrole uplate doprinosa, ali nastojimo da utičemo na svijest građana o važnosti redovne uplate doprinosa. Nedavno smo poslali i otvoreno pismo poslodavcima u kojem smo, između ostalog, naveli da je neuplata doprinosa krivično djelo – kazali su u FZO.
Napomenuli su da se kod uplate doprinosa priliv u sistemu vidi dan ili dva nakon uplate, zbog čega je važno da se doprinosi plaćaju pravovremeno, odnosno kako je predviđeno zakonom, a ne u zadnji čas.
Direktor Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Aćić istakao je za “Glas” da se iz navednih podataka može zaključiti da je poreska disciplina sve bolja i da su poslodavci sve likvidniji, jer je bitno smanjen iznos duga po osnovu zdravstvenog osiguranja.
– Kada analiziramo 100 najvećih poreskih dužnika vidimo da je većina tih kompanija u državnom vlasništvu i stečaju, te da je vjerovatno bitno smanjena mogućnost naplate dugova vezanih za zdravstveno osiguranje – istakao je Aćić.
Naglasio je da su najveći poreski dužnici i dalje zdravstvene ustanove, dok poslodavci iz privatnog sektora izmiruju poreske obaveze blagovremeno i u cijelosti.
– Nelikvidnost zdravstvenog sektora je problem već duži niz godina koji je moguće riješiti kroz racionalizaciju poslovanja i prije svega potrošnje u zdravstvu, kao i uspostavljanje pravednijeg i efikasnijeg sistema finansiranja zdravstvenog sistema – kazao je Aćić.
Provjera
U FZO podsjećaju da svi građani u Srpskoj na internet stranici Fonda, u linku “E-servis”, mogu da provjere svoj status osiguranja, odnosno da li su osigurani i kom timu porodične medicine pripadaju.
– To je uvedeno sa namjerom da se maksimalno olakša osiguranicima i da mogu na vrlo jednostavan način da provjere svoj status osiguranja, ali i da prate redovnost uplate doprinosa. U slučaju da status osiguranja bude negativan, osiguranici mogu kod svog poslodavca, odnosno obveznika doprinosa, da provjere o čemu se radi – objasnili su u FZO.