Sve raspoložive snage sa područja mjesnih zajednica opštine Odžak do sada je spasilo, i u život vratilo, oko stotinu životinja i na prostor nasipa na relaciji Vrbovački Lipik – Svilaj do sada su izvukli 500 uginulih domaćih životinja i na desetine divljači sa ovog prostora naše opštine.
Po informacijama sa terena to tek predstavlja jednu trećinu evakuiranih i preveženih na stočno groblje.
Još nisu u mogćnosti, obzirom na visok vodostaj koji diktira rijeka Sava, doći do pernatih životinja kojih po statističkim podacima, samo u Prudu, ima 21 000 komada, ponajviše koke nosilje. Izviđajući teren uočeno je da, na drugom nivou među žive se može ubrojati oko 3000 koka, koje su u tako lošim uslovima dobile hranu i očekuju svoju evakuaciju na suh teren.
Vodostaj rijeke Save je u padu oko 20 cm i uporedo diktira i vodostaj naseljenog dijela naše opštine. Kompletan proces evakuacije živih i uginulih domaćih životinja i divljači prati veterinarska služba kantona Posavskog i sve općinske službe.
Opasnost predstavljaju leševi uginulih životinja koji se još uvijek nisu uspjeli izvući iz vode i koji po istoj plutaju. Situacija u Odžaku zahtjeva brzu reakciju čišćenja, kao i pomoć volontera sa strane. Osim toga, svaka druga pomoć u alatu, lijekovima, sredstvima za čišćenje i dezinfekciju, je dobrodošla, kao i hrana, jer većinom namirnice i pomoć koja dolazi, odlazi u okolne veće gradove. Stanje dodatno otežava i sve veća najezda komaraca, te smrad koji se širi.
Prijete velike epidemije i zarazne bolesti koje nisu prijetnja samo Posavini nego cijeloj državi. Sva poplavljena područja su jako rizični faktor po ovim visokim temperaturama.
I doktorica Aida Terzić istakla je za Al Džaziru kako je u poplavama stradalo mnogo životinja i stoke i da Odžaku sada predstoji treća bitka – ona sa zarazom.
“Sada očekujemo val zaraze, jer je puno lešina životinja, zato apeliram na sve nadležne organe da nam pošalju potrebnu mehanizaciju i sredstva za dezinfekciju. Osim toga, u Odžaku nema vode za piće. Imamo samo tehnološku vodu i treba pod hitno nešto uraditi da se voda očisti”, izjavila je doktorica Terzić.
Stanovnici Odžaka mole sve moguće stručnjake i dobrovoljce da se odazovu na njihov apel kako bi spriječili katastrofe većih razmjera.
Podsjećamo, u Odžaku je pod vodom blizu 1.600 domaćinstava, raseljeno je 5.000 ljudi, šteta se procjenjuje u stotinama miliona.
U Odžak je počela pomalo pristizati humanitarna pomoć, međutim, ono što im sada najviše treba jesu pumpe za ispumpavanje mulja i blata, agregati, lopate, sredstva za dezinfekciju, sredstva za pročišćavanje vode, rukavice, maske, čizme, zaštitne kabanice…