Naime, Vlada Republike Srpske je nedavno donijela odluku da se za građane koji su ukidanjem vanredne situacije ostali bez zdravstvenog osiguranja, obezbijedi finansiranje zdravstvene zaštite do 31. jula 2023. godine. Isto tako, ovom odlukom je propisano i da su građani i uplatioci doprinosa dužni da u navedenom periodu regulišu status u obaveznom zdravstvenom osiguranju po pitanju osnova osiguranja i uplata doprinosa.
”Odluka Vlade je proizašla zbog veoma porazne činjenice da za oko 48.000 radnika nisu uopšte uplaćivani doprinosi u ovoj godini. To znači da po ukidanju vanredne situacije ti radnici, kao i članovi porodice koji su preko njih prijavljeni na osiguranje, nisu mogli da koriste zdravstvenu zaštitu na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja. Podsjećamo, prema Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju uslov za korišćenje prava na zdravstvenu zaštitu na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja jeste redovna uplata doprinosa, bez izuzetaka. Imajući u vidu da je među građanima koji su ostali bez osiguranja isključivo zbog nesavjesnog i nezakonitog postupanja poslodavaca bilo i mnogo trudnica, djece i teško oboljelih, Vlada Republike Srpske je rukovodeći se interesima građana i socijalno odgovornom politikom donijela odluku da vam se omogući još jedna šansa da izmirite svoje zakonske obaveze”, navedeno je, između ostalog, u pismu koje je Fond uputio poslodavcima.
U pismu su pozvali poslodavce da shvate ozbiljnost situacije, jer se neplaćanjem doprinosa ne uskraćuju samo radnici za prava iz zdravstvenog osiguranja, već se dovodi u pitanje kompletan zdravstveni sistem i funkcionisanje svih zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj. U pismu smo poslodavce podsjetili i da je neplaćanje doprinosa krivično djelo, te da vjerujemo da će to biti dodatni razlog zbog kojeg će iskoristiti prelazni period koji im je dat da provjere stanje svojih obaveza u Poreskoj upravi, izmire dugovanja, naprave ukoliko je potrebno reprograme u skladu sa Zakonom o odgođenom plaćanju poreskog duga i sl.
” Iskreno se nadamo da ćete ovaj apel shvatiti dobronamjerno, ali i krajnje ozbiljno, jer vjerujemo da nam je zajednički interes da ne ugrožavamo jedno od osnovnih društvenih vrijednosti i prava građana, a to je pravo na zdravstvenu zaštitu, i u krajnjem, da ne dovodimo u pitanje kompletan zdravstveni sistem Republike Srpske”, navedeno je u pismu poslodavcima.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković zatražio je od resornog ministarstva da u saradnji sa Fondom zdravstva omoguće da građani Republike Srpske, koji su ostali bez zdravstvenog osiguranja poslije ukidanja vanredne situacije u Republici Srpskoj, mogu koristiti prava iz oblasti zdravstvene zaštite na prelazni period do 60 dana.
To je i usvojeno.
Kako je BUKA pisala brojni radnici u Republici Srpskoj ostali su bez zdravstvenog osiguranja, te su oni i članovi njihovih porodica, koji su osigurani preko njih, prinuđeni plaćati skupe bolničke račune i preglede.
Do ove situacije je došlo, kada je Vlada 20. maja ukinula vanrednu situaciju u Republici Srpskoj i od kada je uplata doprinosa uslov za korišćenje zdravstvene zaštite.
Podsjetimo, protekle tri godine, tačnije, od početka pandemija virusa korona, svi radnici su imali osiguranje, jer je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finansirao zdravstvene usluge i za neosigurane građane u javnim zdravstvenim ustanovama, za šta je izdvojeno više od 150 miliona KM.
Nakon radnika Šuma Srpske, u javnost su sa istim problemom izašli i zaposleni u zdravstvu.
Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske se obratio svim ustanovama u oblasti zdravstva i socijalne zaštite za zahtjevom da se hitno zaštite prava radnika.
Obratili smo se i Ministarstvu zdravlja Republike Srpske, a po prispjeću odgovora isti će biti objavljen.
U slučaju problematike neuplaćenih doprinosa radnika Šuma Srpske, nikada nije stigao odgovor iz ove institucije.
Podsjetimo i na odgovor koji smo dobili iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, a to je da sve mora biti po zakonu – prijava na osiguranje i redovna uplata doprinosa: “Sa proglašenjem kraja pandemije virusa korona i vanredne situacije, Fond više nema osnova da finansira zdravstvene usluge za neosigurane građane, te je izuzetno važno da se građani koji nisu zdravstveno osigurani prijave na osiguranje, kako bi i dalje mogli da nesmetano koriste zdravstvenu zaštitu. Napominjemo da je Fond kontinuirao pozivao građane da regulišu svoj status i da im „oslonac“ ne bude vanredna situacija, a konstantno smo ukazivali i da vanredna situacija ne znači da poslodavci ne moraju da uplaćuju doprinose za zdravstveno osiguranje“.