FOTO: Ilustracija
U najnovijem izdanju Buka podcasta, meteorologinja Milica Đorđević je rasvijetlila pojam superćelijske oluje, komentarišući nedavne vremenske nepogode u regionu.
Đorđević je istakla da je jun mjesec u Banjaluci bio odličan primjer superćelijske oluje, ali je dodala da da je tada u pojedinim mjestima od Doboja do Tuzle, šteta bila i veća nego u Banjaluci, sa gradom veličine teniske loptice koji je izazvao ozbiljne probleme.
Prema Đorđević, superćelijske oluje nisu ništa novo; one su oduvijek postojale, ali prije 20 godina ljudi nisu imali pristup informacijama kao što je to sada slučaj: “Lokalne ljetne nepogode, uključujući olujne vjetrove, grad i obilne padavine, poznate su i prije, samo što su se te pojave rijetko dokumentovale u medijima”.
Naša sagovornica je podsjetila na bujičnu poplavu u Banjaluci iz 2014. godine.
“2014. godine, tokom ljeta (ne u maju kada su bile poplave), dogodila se bujična poplava u Banjaluci. Prošle godine u junu, takve oluje su se javljale dva, tri puta, a jedan od kolega meteorologa objasnio je te pojave putem društvenih mreža koristeći termin ‘superćelijska oluja’. Kada objašnjavamo pojave, često koristimo izraz ‘jako nevrijeme’ i ne koristimo uvijek stručne termine. Ovaj termin su prenijeli mediji i postao je popularan, što je dovelo do pogrešnog mišljenja da superćelijske oluje nisu postojale prije prošle godine, što nije tačno.”
Više o temi možete saznati u 9. minuti podcasta.