Donosimo prvi pregled Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama Bosne i Hercegovine

Savjet ministara Bosne i Hercegovine juče je usvojio Prijedlog zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama Bosne i Hercegovine, što je jedan od preostala dva zadatka za dobijanje pregovaračkog statusa sa Evropskom unijom. U nastavku teksta, BUKA vam donosi najbitnije odbredbe ovog zakona koji sada moraju usvojiti i Predstavnički i Dom naroda BiH.

Mnogi političari, ministri, zastupnici u državnom parlamentu obavljaju duple funkcije, a u prošlom mandatu imali smo nekoliko osoba koje su istovremeno bili ministri u Vladi Federacije i državni zastupnici. Novim zakonom, to bi trebalo da bude zabranjeno.

U stavu 1 člana 6 Zakona navedeno je da nosilac javne funkcije obnaša samo jednu javnu funkciju, osim ako je zakonom i drugim propisom drugačije propisano.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Odredba iz stavka 1 ovog članka odnosi se na zabranu obnašanja druge javne funkcije na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini, kako je definisano zakonima kojima se uređuje ova materija na tom nivou vlasti“, navodi se u zakonu.

Iz ovoga je jasno da bi se u prošlom mandatu mnogi morali odreći jedne funkcije. Zakon zabranjuje i da nosilac javne funkcije ne može biti član upravnog, nadzornog odbora ili menadžmenta neke javne institucije.

Sada je to praksa, a jedan od najboljih primjera je i Miroslav Vujičić (SNSD) koji je od 2022. poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu BiH, a paralelno je do kraja prošle godine bio i direktor Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske.

U članu 7 zakona je navedeno i da nosilac javne funkcije ne može za vrijeme obavljanja javne funkcije biti član skupštine, nadzornog odbora, uprave ili menadžemnta, u svojstvu službene osobe, niti imati bilo kakav finansijski interes u bilo kom privatnom preduzeću kojem je vlada davala bilo kakve podsticaje i olakšice, uključujući i kreditna sredstva, u iznosu većem do 10.000KM na godišnjem nivou.

Ukoliko postoji nespojivost funkcija, nosilac javne funkcije osam dana po preuzimanju dužnosti mora podnijeti ostavku na svaku od nespojivih funkcija. Nosilac javne funkcije dužan je odmah po saznanju o mogućem sukobu interesa pismeno obavijestiti Povjerenstvo o nastaloj situaciji.

Dok obnaša javnu funkciju nosilac te funkcije ne može biti predsjednik, direktor ili član upravljačkih struktura neprofitnih organizacija, ukoliko se finansiraju iz budžeta bilo kog nivoa vlasti u iznosu većem od 20.000KM godišnje.

Nosiocima javnih funkcija ograničava se i obavljanje nekih poslova najmanje godinu dana od prestanka dužnosti, pa tako 12 mjeseci nakon prestanka službe, između ostalog, ne može:

·      U instituciji BiH u kojoj je obnašao javnu funkciju nastupati kao predstavnik ili punomoćnik prave osobe, preduzetnik ili međunarodne ili druge institucije koja sa tom institucijom ima ili uspostavlja ugovorni, odnosno poslovni odnos

·      Obnašati poslove upravljanja ili revizije u pravnoj osobi u kojoj su dužnosti nosioca javne funkcije bile povezane sa supervizorskim ili kontrolnim psolovima

·      Stupiti u ugovorni odnos ili drugi oblik poslovne saradnje sa institucijom Bosne i Hercegovine u kojoj je nosilac javne funkcije obnašao javnu funkciju

Ranije se dešavalo da ministri ili poslanici nakon isteka javne funkcije u istoj instituciji ostanu na ugovoru o djelu na savjetničkim funkcijama, što sada ne bi bilo moguće.

Nosiocu javne funkcije zabranjeno je, između ostalog, i primiti ili zahtijevati poklon i drugu korist ili obećanje poklona ili druge koristi radi obnašanja javne funkcije, primiti dodatnu naknadu za obnašanje poslova u sklopu obnašanja javne funkcije, tražiti, prihvatiti ili primiti poklon ili uslugu radi glasanja o bilo kom pitanju ili uticati na odluku nekog tijela ili osobe, obećati zaposlenje ili neko drugo pravo u zamjenu za poklon ili obećanje poklona.

Poklon u vrijednosti do 300KM nosilac javne funkcije može zadržati i to ne mora prijavljivati, dok poklon vrijedniji od 300KM ne smije zadržati i u roku od tri dana ga mora prijaviti i predati instituciji koja ga je izabrala ili imenovala. Novac ne smije primiti, bez obzira na iznos.

Da bi se zakon mogao provoditi mora se osnovati Komisija za odlučivanje o sukobu interesa u institucijama BiH, čije će sjedište biti u Istočnom Sarajevu.

To će biti stalno i nezavisno tijelo koje će uspostaviti Parlamentarna skupština BiH, a brojaće sedam članova koji će se birati na osnovu javnog oglasa. Mandat članova Komisije će trajati pet godina i ne mogu opet biti izabrani.  

Sankcije za kršenje zakona su: opomena, novčana kazna od 1.000 KM do 20.000KM, inicijativa za razrješenje s dužnosti, poziv na ostavku.

Nacrtom zakona za prikrivanje imovine nosilaca javne funkcije čime se čini krivično djelo bila je propisana kazna zatvora do tri godine, ali je ovaj član u Prijedlogu zakona u potpunosti izbačen.

Ovaj zakon koji je obaveza na EU putu pred Savjetom ministara usvojen je u posljednjem trenutku, a organizacije civilnog društva nisu konsultovane prilikom njegove izrade.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije