Dok se građani liječe putem SMS poruka: Za koga Zavod čuva 94 miliona KM

Prihodi Zavoda zdravstvenog osiguranja KS u prošloj godini iznosili 582 miliona, a profit čak 65 miliona KM

Ured za reviziju institucija Federacije BiH sastavio je izvještaj o Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo (ZZOKS), gdje su uočene brojne nepravilnosti, ali i apsurdi svojstveni samo Bosni i Hercegovini.

Jedan od njih ogleda se u tome da Zavod zdravstvenog osiguranja KS gomila sredstva, kao da se radi o nekom privatnom preduzeću, dok nerijetko svjedočimo da se teško oboljeli građani liječe putem SMS poruka i humanitarnih brojeva Udruženja “Pomozi.ba“.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Politika razvoja

Tako se navodi da je Zavod u 2023. godini ostvario višak prihoda nad rashodima u iznosu višem od 65 miliona KM, dok akumulirani višak prihoda nad rashodima iz ranijih godina, bez sredstava zakonskih rezervi, iznosi 94,79 miliona KM.

Iz Ureda podsjećaju da je, Odlukom o osnivanju ZZOKS, definirano da se Zavod osniva s ciljem ostvarivanja prava i osiguravanja sredstava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja i da provodi politiku razvoja i unapređivanja zdravstvene zaštite, koja se osigurava obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Također, navodi se da su prihodi u 2023. godini iznosili nevjerovatna 582 miliona KM.

Prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju FBiH i Zakonu o zdravstvenoj zaštiti FBiH, ZZOKS nije profitabilna organizacija i ne može poslovati s dobitkom.

Bez zakona

Osim toga, revizori su ukazali i na ostale nepravilnosti.

– Planom javnih nabavki za 2023. godinu nije predviđena nabavka ampuliranih lijekova. 

Nabavka lijekova u ukupnoj vrijednosti od 2.628.287 KM izvršena je bez primjene Zakona o javnim nabavama i zaključenih ugovora, čime nisu osigurani transparentnost u poslovanju i najefikasnije korištenje javnih sredstva – dalje se navodi u izvještaju.

Netransparentna nabavka lijekova

Navodi se da Zavod nije provodio ni proceduru javne nabavke kako bi se utvrdila nova ampulirana lista lijekova KS s utvrđenim cijenama, što je rezultiralo da su ampulirani lijekovi nabavljani po cijenama koje nisu rezultat provedenih postupaka javnih nabavki, s ciljem osiguranja transparentnosti i efikasnog korištenja javnih sredstava.

– Također, Zavod nije na Portalu javnih nabavki objavio sve izmjene i dopune Plana javnih nabavki, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama – piše u revizorskom izvještaju.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije