Dok RS finansijski tone, Dodik troši novac građana za vlastiti spas

U trenutku kada Republika Srpska bilježi rekordne gubitke u javnim preduzećima, rast duga i sve češće ekonomske i infrastrukturne krize, predsjednik entiteta Milorad Dodik troši novac na lobiranje u svoju korist.

Skupi lobisti za Dodikov spas

Prema pisanju izraelskog lista Haaretz, Dodik ulaže stotine hiljada dolara kako bi sebi pokušao skinuti međunarodne sankcije. U tu svrhu, angažovao je Marca Zella, predsjednika Republikanske stranke u Izraelu i advokata sa adresom u izraelskom naselju Kfar Etzion, kao stranog lobistu. Ugovor između Zella i kabineta predsjednika RS težak je čak 840.000 dolara, a cilj je – kako se navodi – „uspostaviti dijalog između Republike Srpske i administracije Donalda Trumpa“, s namjerom da se poboljšaju odnosi i ukinu sankcije uvedene zbog Dodikove antidejtonske i secesionističke politike.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Javna preduzeća propadaju

Dok predsjednik koristi budžetska sredstva kako bi sebi „kupovao slobodu“, entitet kojim upravlja tone u finansijski sunovrat. Samo javna preduzeća RS, koja zapošljavaju oko 27.000 radnika u okviru 223 firme, imaju dugovanja koja premašuju milijardu KM.

Novac građana troši bez kontrole

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić priznao je da bi za normalan rad termoelektrana Gacka i Ugljevika bilo potrebno uložiti 700 miliona KM – novca kojeg, kako kaže, nema. Umjesto toga, sredstva se usmjeravaju na luksuzne potrebe predsjedničkog kabineta, čiji je budžet Dodik lično povećao s 56 na čak 77 miliona KM, bez ikakve kontrole trošenja.

Za razliku od termoelektrana koje staju, budžetski tokovi prema predsjedničkoj administraciji ne prestaju.

Dodik putuje širom svijeta predsjedničkim avionom, uključujući i nedavnu posjetu Izraelu gdje je učestvovao na konferenciji o antisemitizmu, iako je u tom trenutku bio pod međunarodnom potjernicom, koju je izdao sud u BiH. Učesnici konferencije, prema navodima izraelskih izvora, „pristojno su ga zamolili da napusti skup“.

Dugovi za nesposobnost vlasti stigli na naplatu

U isto vrijeme, Republika Srpska se suočava s ozbiljnim pravnim i finansijskim posljedicama zbog izgubljenih arbitraža. Najpoznatiji slučaj odnosi se na koncesiju za hidroelektrane na rijeci Vrbas, gdje je RS izgubila spor protiv slovenačkog „Viaducta“ i sada mora platiti 90 miliona KM odštete, uz svakodnevne kamate od 9.000 eura.

Za to vrijeme – gradovi opet pod vodom

Poplave koje su nedavno pogodile više gradova u RS dodatno su pokazale koliko je sistem nefunkcionalan. Od katastrofalne 2014. godine, vlasti nisu poduzele gotovo ništa kako bi se spriječile nove tragedije. Infrastruktura je i dalje neotporna, a građani prepušteni sami sebi.

Dodik, sa druge strane, ne pokazuje namjeru da smanji vlastitu moć. Umjesto toga, koristi svaki mogući resurs – novac građana, institucije, pa i međunarodne lobiste – kako bi sačuvao ličnu poziciju. U njegovoj borbi za opstanak, cijena je visoka. A plaćaju je svi osim njega.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije