DOK JUG GORI Savjet ministara i danas bez rješenja, opet prose od komšija i drugih zemalja

Savjet ministara BiH jednoglasno je na vanrednoj telefonskoj sjednici donio Odluku o dopuni Odluke o traženju međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje u gašenju požara, koju je predložilo Ministarstvo bezbjednosti.

Dopunom Odluke zatražena je međunarodna podrška u gašenju požara u vidu vatrogasnih snaga, sredstava i letjelica za gašenje požara iz zemalja sa kojima BiH ima potpisane sporazume i memorandume o saradnji u zaštiti i spasavanju, te letjelica kroz procedure Mehanizma za civilnu zaštitu Evropske unije.

– Na ovaj način Savjet ministara BiH dopunio je prošlosedmičnu odluku kojom je zatražio od Republike Hrvatske međunarodnu pomoć u vidu slanja letjelica (kanadera) sa posadom radi pomoći u gašenju požara u BiH – navedeno je u saopštenju Savjeta ministara BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Traženje šire međunarodne podrške u gašenju požara u BiH iz zemlje i vazduha uslijedilo je nakon eskalacije požara u BiH, naročito na području opštine Posušje – Nacionalni park “Blidinje”, te područja Parka prirode “Sutjeska”.

A jug i jugostok BiH svake godine od sredine jula doslovno gore- posebno na području opštine Posušje – Nacionalni park “Blidinje”, te područja Parka prirode “Sutjeska”.

I pored ovako alarmantne situacije, koja se ponavlja iz godine u godinu, Bosna i Hercegovina nema ni jedan avion za gašenje požara!

Šta imamo na raspolaganju?

BiH nema ni jedan avion za gašenje požara, ali ima sedam helikoptera koji, u ograničenoj mjeri, mogu pomoći kod manjih požara. 

Od toga Ministarstvo odbrane BiH ima pet helikoptera koje mogu koristiti kada civilne zaštite entiteta ili kantona to zatraže od njih. Međutim, pored toga što je njihova efikasnost kod velikih požara mala, drugi problem je što upotreba ovih helikoptera zavisi od saglasnosti Predsjedništva BiH, što se prošle godine pretvorilo u ozbiljan problem, jer srpski član državnog vrha Milorad Dodik nije želio dati dopuštenje da se helikopteri angažuju, navodeći između ostalog  da su isti “na granici ispravnosti”.

Zbog nedavanja saglasnosti za angažman helikoptera za gašenje požara u Jablanici, prošle godine je reagovao i načelnik ove opštine Damir Šabanović na način da je protiv Dodika podnio krivičnu prijavu.

I dok u akciji gašenja požara u Jablanici nije učestvovao ni jedan od pet vojnih helikoptera, požar su gasila preostala dva helikoptera koja imamo na raspolaganju u BiH – jedan od Helikopterskog servisa RS, drugi od entitetskog Ministarstva unutrašnjih poslova.

U Ministarstvu odbrane BiH ističu da se o nabavci aviona ranije razgovaralo, dok sa druge strane u RUCZ RS smatraju da su BiH potrebniji helikopteri od aviona.

I uglavnom se na tome sve završi –  dok požari traju, priča se o neophodnosti nabavke i aviona i helikoptera, a kada požari stanu, stane i priča.

Podsjetimo, u oktobru prošle godine Vlada Federacije Bosne i Hercegovine usvojila je informaciju o potrebi nabavke dva aviona – air tractora i dva helikoptera za gašenje požara. Preduzete su određene aktivnosti, poput izrade elaborata i izdvajanja određenih sredstava u budžetu, i na tome se stalo.

I dok smo 2013. godine vrijedili za šumom najbogatiju zemlju jugoistočne Evrope, 43 posto teritorije BiH bilo je prekriveno šumama, danas je ovako nešto teško tvrditi, jer se ovaj postotak šumskog bogatstva iz godine u godinu rapidno smanjuje.

Prekomjerna i neplanska sječa i šumski požari osnovni su faktori koji ugrožavaju šume, a pošumljavanja praktično i nema.

Posljedice su dugoročne i dalekosežne po životnu sredinu i kvalitet života ljudi, neke već sada osjetimo – poplave, klizišta, jaki vjetrovi, gubitak biljnih i životinjskih vrsta, smanjenje proizvodnje kiseonika…

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije