Dok BiH nestrpljivo čeka odluku o otvaranju pregovora sa EU, Dodik zagledan u BRICS

Tokom nedavnog boravka u Bjelorusiji i Tatarstanu, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je BRICS interesantan za Srbe i da se nada da će Srpska u budućnosti imati mogućnost da dobije status posmatrača u ovoj organizaciji.

Naveo je da BRICS predlaže novi format saradnje među državama i narodima, otkriva novo tržište, ideje, pristup naprednim tehnologijama iz drugih dijelova svijeta zbog čega je interesantan Srbima.

On je za “Rusku gazetu” rekao da “na Zapadu postoji stereotip prema BRICS-u, koji podržavaju Bošnjaci, zapadni saveznici u Sarajevu, koji stavljaju veto na inicijative koje su važne za Srpsku”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dodikov stav podržao je i zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Кošarac, koji je kazao da je “BRICS unija prijateljskih država a da Zapad nudi ‘šarene laže'”.

On je ocijenio da BRICS ima sve važniju ulogu u globalnim okvirima, o čemu, kako kaže, svjedoči činjenica da su brojne zemlje pokazale zainteresovanost za pristupanje ovoj organizaciji.

“Prošle godine sam Savjetu ministara predlagao inicijativu za pokretanje procedure za podnošenje zahtjeva za članstvo BiH u BRIКS-u, ali u Federaciji BiH /FBiH/ nema hrabrosti i razumijevanja za tu priču”, rekao je Кošarac, dodajući da “Zapad nije jedina opcija”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Sarajevo čak ne želi ni da otvoreno razgovaramo o BRIКS-u, jer još vjeruje u `šarene laže` Zapada. Sasvim je jasno da Srpska neće dozvoliti da bude talac ovakvih fantaziranja o Zapadu kao jedinoj i isključivoj opciji”, naveo je Кošarac na “Instagramu”.

On je poručio da Republika Srpska želi saradnju sa zemljama BRIКS-a i da “upravo kretanje prema ovoj uniji pokazuje odgovornu politiku Srpske i njenog predsjednika Milorada Dodika”.

Ove izjave političara iz Republike Srpske dolaze u trenutku kada je BiH u trci s vremenom da ispuni uslove Evropske komisije, kako bi njena predstojeća odluka o otvaranju pregovora za pristupanje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji u martu bila pozitivna. 

“Održavanje bliskih veza sa Rusijom i Bjelorusijom nespojivo s evropskim putem”

Iako se članstva u Evropskoj uniji i BRICS-u formalno ili pravno međusobno ne isključuju, Evropska unija jasno je dala do znanja da je održavanje bliskih veza sa Rusijom i Bjelorusijom nespojivo sa evropskim putem Bosne i Hercegovine. 

Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegvoini reagovala je povodom susreta Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske sa predsjednicima Bjelorusije i Rusije Aleksandrom Lukašenkom i Vladimirom Putinom.

“Ničim izazvana vojna agresija Rusije na Ukrajinu, izvedena uz podršku Bjelorusije, predstavlja grubo kršenje međunarodnog prava i temeljnih ljudskih vrijednosti, te ugrožava evropsku i globalnu sigurnost i stabilnost. Na najvišem nivou je jasno rečeno da je održavanje bliskih veza sa Rusijom i Bjelorusijom nespojivo s evropskim putem. Od Bosne i Hercegovine se, kao države s jasnom i kredibilnom evropskom perspektivom, očekuje da svoju vanjsku, sigurnosnu i trgovinsku politiku uskladi sa politikama Evropske unije.”

“Ne treba učiniti ništa što bi ugrozilo mogućnost otvaranja pregovora sa Evropskoj unijom”

Ekonomista Zoran Pavlović smatra da je saradnja sa svim zemljama dobrodošla, ali da je naša primarna veza sa zemljama u okruženju i evropskim zemljama. 

“Zemlje BRICS-a su jako daleko, ali posmatrati šta one rade, sarađivati sa njima, kao što je bilo pitanje Otvorenog Balkana i pristupanja Bosne i Hercegovine toj zajednici i beneficije koje nosi takva zjaednica, to su sve ekonomski interesantne stvari za posmatranje, a političari donose političke odluke po tom pitanju”, kaže Pavlović za Buku.

“Saradnja sa dalekoistočnim zemljama je potpuno zanemarena, nepostojeća, jer su te zemlje prije svega daleko, a naša ekonomska diplomatija nepostojeća”, kaže Pavlović, dodajući da je mogućnost razvijanja odnosa sa zemljama BRICS-a generalno dobra inicijativa u ekonomskom smislu, jer se radi o velikim tržištima.

Ipak, smatra da ne treba povlačiti poteze koji bi ugrozili mogućnost otvaranja pregovora sa Evropskom unijom.

“Ono što je važnije jeste da je naša primarna orijentacija prema evropskim zemljama, jer smo povezani poslovno i transportno i preko naše dijaspore, tako da ne treba činiti ništa što bi narušilo mogućnost ispunjavanja uslova koje je postavila Evropska komisija u cilju davanja termina za početak pregovora o pristupanju BiH Evropskoj uniji”, zaključuje Pavlović.

Igra li Dodik dvostruku igru?

Dodikova posjeta Bjelorusiji i sastanak sa Putinom u trenutku kada Bosni i Hercegovini ističe rok za ispunjavanje uslova za otvaranje pregovora sa Evropskom unijom nesumnjivo je “prst u oko” evropskim zvaničnicima. 

Međutim, dok jedni izražavaju bojazan da Dodik bliskim odnosima sa Rusijom ugrožava evropski put Bosne i Hercegovine u presudnom trenutku, drugi ostavljaju mogućnost da Dodik zapravo igra dvostruku igru. 

„A šta ako posjeta izazove upravo suprotan efekat u odnosu na očekivanja, pa umjesto da posljedice budu negativne u procesu približavanja, želja EU za kontrolom BiH zbog ruskih aspiracija bude još veća, bez obzira na ispunjenost uslova. To bi bez sumnje imalo pozitivne efekte za BiH na sjednici u martu“, kazao je novinar Goran Dakić za Deutsche Welle u tekstu “Putinov orden Dodiku: Dvostruka igra?”.

Šta je BRICS?

BRICS je grupa pet velikih zemalja u razvoju koje čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. Ovaj termin je prvi put upotrebljen kako bi se označile četiri originalne članice (Brazil, Rusija, Indija i Kina) prije nego što se Južna Afrika pridružila grupi 2010. godine, čime je termin proširen na BRICS.

BRICS nije formalna organizacija poput Evropske Unije ili Ujedinjenih Nacija, već je više mehanizam za saradnju i koordinaciju među članicama u različitim oblastima, uključujući ekonomiju, finansije, obrazovanje i zdravstvo. Cilj BRICS-a je promovisati ekonomski rast, razvoj, integraciju i uticaj ovih rastućih tržišta na globalnom nivou.

Članice BRICS-a zajedno čine značajan dio svjetske populacije i globalnog BDP-a. Kao takve, one nastoje da unaprijede svoje interese na globalnoj sceni i da rade na izgradnji više multipolarnog svjetskog poretka. BRICS takođe nastoji da poboljša ekonomsku saradnju među svojim članicama, kao i da razvija zajedničke inicijative u oblastima kao što su infrastruktura, energetika i sigurnost.

Krajem januara ove godine, pet zemalja, Egipat, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati potvrdili su da se pridružuju bloku BRICS nakon što su pozvani prošle godine.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije