Član Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik iznio je neistine i teške i neargumentovane optužbe na račun tužilaštava u Republici Srpskoj, saopšteno je iz Republičkog javnog tužilaštva.
„Član Predsjedništva BiH iznio je neistine i pokazao nepoznavanje osnovnih pojmova i procedura u postupanju ovlašćenih službenih lica i tužilaca u otkrivanju i gonjenju učinilaca krivičnih djela“, navedeno je u saopštenju povodom Dodikovih optužbi na račun Okružnog javnog tužilaštvu u Prijedoru i Republičkog javnog tužilaštva.
Dodik je ranije, govoreći o ubistvu načelnika Sektora Kriminalističke policije Policijske uprave Prijedor Radenka Bašića, optužio Tužilaštvo u Prijedoru i Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske za opstrukciju u otkrivanju ubica.
"Član Predsjedništva BiH u svojoj izjavi poziva se na informacije koje je navodno dobio iz MUP RS, pa se samim tim postavlja pitanje ko je takve informacije plasirao i s kojim ciljem, ali istovremno nameće i zaključak da je upravo plasiranje ovakvih informacija učinjeno s namerom da se istraga skrene u pogrešnom pravcu, prikriju propusti odredjenih policijskih službenika, učinjeni prilikom sprovodjenja mera bezbednosti načelnika Radenka Bašića, a za učinjene propuste okrive tužilaštva", istakli su iz Republičkog tužilaštva.
Dodali su da po prvi put od osnivanja tužilaštava, Okružno javno tužilaštvo u Prijedoru, Republičko javno tužilaštvo RS i Tužilaštvo BiH sinhronizovano rade na otkrivanju i dokazivanju organizovanog kriminala, navodeći da je upravo delovanje organizovanih kriminalnih grupa imalo je za posledicu ubistvo načelnika Bašića.
Iz Republičkog javnog tužilaštva naveli su i da ne postoji nijedan zahtev MUP RS u vezi sa ubistvom Bašića koji nije ozbiljno razmotren i da mu nije udovoljeno.
"MUP RS postupa po naredbama i radi pod nadzorom i u koordinaciji ova tri tužilaštva. Nijedna radnja pripadnika MUP RS nije preduzeta, niti je dogovoren pravac delovanja, a da o tome nisu upoznata sva tri tužilaštva, a sve u cilju otkrivanja i pronalaženja učinioca ovog krivičnog dela", stoji u saopštenju.
Iz Repubičkog javnog tužilaštva su Dodikove navode ocenili kao "omalovažavanje rada tužilaštava, pa i targetiranje pojedinih tužilaca od pojedinih državnih struktura, s ciljem stavljanja pod kontrolu tužilaštava i odredjenih delova MUP RS koji nisu pod političkim uticajem".
Tužilaštvo navodi da informacije na koje se poziva Dodik, a koje, kako su istakli, nisu tačne, očigledno dolaze iz struktura MUP RS koje ne učestvuju u istrazi i prikupljanju dokaza, već plasiraju takve informacije da bi prikrili vlastite propuste i nezakonite komunikacije i radnje sa pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa.
Iz Republičkog javnog tužulaštva su naglasili da će "ostati dosledni isključivo Ustavu i zakonima, nezavisni od politike i izvršne vlasti i da neće pasti pod uticaj bilo kojih kriminalnih ili političkih struktura koje žele da tužilastva stave u službu zaštite pojedinih političkih ili kriminalnih osoba".
Potom se ponovo oglasio Dodik, koji je izjavio da u Republici Srpskoj može postojati samo "nulta tolerancija za kriminalce, ali i tužioce i pripadnike javnih službi koji su u sprezi sa kriminalom".
Dodik je rekao da će u potrazi za počiniocima ubistva načelnika kriminalističke policije u Prijedoru Bašića "biti prevrnuto sve i u Prijedoru i celoj Srpskoj", dodavši da "borba počinje večeras".
Govoreći o radu tužioca u Prijedoru u slučaju istrage ubistva Bašića, Dodik je ocenio da je "taj tužilac u sprezi sa kriminalcima, te da treba da dokaže da nije".
Branko Todorović, izvršni direktor Helsinškog odbora za ljudska prava u RS povezuje ovu situaciju sa činjenicom da će za nekoliko mjeseci izbori.
“To možemo nazvati njegovom predizbornom kampanjom. Sa druge strane, zaista je zabrinjavajuće da pojedini politički moćnici obavljaju dužnosti ne samo predsjednika stranaka i dužnosti u institucijama, već se pored toga pojavljuju u ulozi ministara, predsjendika vlada, članova predsjendištva i time pokazuju da se ovdje radi o jednoj apsolutističkoj vlasti, jednoj diktaturi gdje su sam premijer i ministri samo marionete koji čekaju da ispunjavaju naloge politički najmoćnijih fugura. Sa te strane je poražavajuće da postoji tako ogromna količina moći u rukama jednog čovjeka, a sa druge strane je neprihvatljivo da se te neke figure pojavljuju kao eksperti za sve i svašta, pa u ovom slučaju za funkcionisanje pravosuđa. I tu vidite da institucije ne funkcionišu i da su one pod jednom strahovladom. Sa druge strane, vi vidite da se politika u BiH ne vodi ozbiljno i radi se o nečemu što se može nazvati bacanjem dimnih bombi i potrebi da se ozbiljne stvari vođenja države na neki način simuliraju, a u stvarnosti da institucije ne preduzmu ništa konkretno”, rekao je Todorović.
On pita zašto član Predsjendištva Milorad Dodik nije bio tako glasan da se riješi davno ubistvo Vukelića u Banjaluci ili neki drugi nerazjašnjeni slučajevi.
“Zašto nije bio tad uporan da se u institucijama RS ili BiH povede ozbiljna rasprava o načinu kako funkcioniše pravosuđe i da se ono poboljša? Ovako se to svodi na dnevno političke izjave, ali i jednom mješanju u rad pravosudnih institucija”, kaže Todorović i podsjeća kako je sve ove godine Dodik svjesno i ciljano radio na slabljenju pravosuđa na nivou BiH.
“On zna zašto je to radio. On je pretpostavio da bi tužilaštvo na nivou BiH moglo da pokrene neke postupke u vezi sa zloupotrebama vlasti i korupcijom i svjesno išao na to da što više oslabi i Tužilaštvo i Sud BiH i u tome je uspio. I Sud i Tužilaštvo faktički su prilično nefunkcionalni i kompromitovani. On je izvanredno odradio ono što je zamislio i tu bitku je dobio. E sad, zašto je međunarodna zajednica na to ćutala, zašto su ljudi koji rade tu ćutali, zašto su pravosudne institucije ćutale i to posmatrale? Očigledno je da je to mnogima u BiH, prije svega korumpiranim političkim liderima na svim stranama odgovaralo. To je bila neka njihova prećutna aktivnost da bi se pravosuđe na nivou BiH što više oslabilo i da bi se držalo pod kontrolom. I taj posao je odrađen. Ovdje je pravosuđe u pravom smislu talac trojice ljudi. Ako pogledamo pravosuđe u RS možemo da vidimo da Tužilaštvo kao i da ne postoji. Kada se u javnosti oglasio glavni tužilac i kada su nešto ozbiljno preduzeli kada je u pitanju velika korupcija i zloupotrebe i afere. Tužilaštvo kao da se boji svog posla, politike i političara pod čijom kontrolom izgleda i radi. Ovaj nastup sad je neočekivan od strane tužilaca i mnogi su iznenađeni. Ovo je novi momenat i izgleda da se na nivou RS i u pravosuđu očekuju da je moguća promjena vlasti i da žele da pokažu da im je dosta te političke tiranije. Ovdje je suština da ako neko iz politike vidi i ima vijest o tome da pravosuđe ne funkcioniše onda to treba rješavati u institucijama RS i da se o tome govori u Vladi i NSRS, a ne ovako sa dnevnopolitičkim izjavama koje ništa neće donijeti”, kaže Todorović.
On dodaje da sa velikom rezervom gleda na postojanje neke strukture u tužilaštvima ili policiji RS, a da nisu pod političkom kontrolom.
“Rekao bih da toga u RS u ovom trenutku nema. Možda ima nekoliko pojedinaca koji bi se ohrabrili, međutim, mislim ad tu postoji jedna strahovlada i da će oni koji progovore se vrlo brzo suočiti sa politički progonom ili konfrontacijom. Mislim da se neće zaustaviti samo na ovom i da će politika nastaviti da pravi reda u pravosuđu i policiji ražeći posušne za ključne pozicije” rekao je Todorović.
Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH oglasilo se, kako su rekli, povodom neprimjerenih komentara člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika u vezi rada tužilaca Republičkog javnog tužilaštva RS i Okružnog javnog tužilaštva u Prijedoru.
"VSTV BiH želi da izrazi svoju punu podršku profesionalnom, nezavisnom i nepristranom radu Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske i Okružnog javnog tužilaštva u Prijedoru, naglašavajući da kao sistem cijenimo svaku konstruktivnu kritiku ali ujedno osuđujemo i svaku vrstu pritisaka na rad ovih tužilaštva i njihovih tužilaca, posebno onih koji su direktno angažovani u navedenoj istrazi i koji su zbog toga izloženi neprimjerenim komentarima i uvredama, te posebno prijetnjama vezanim za status nosilaca pravosudnih funkcija", navode iz VSTV-a.
VSTV BiH izražava zabrinutost zbog insinuacija koje stvaraju pogrešnu predstavu javnosti o mogućem nezakonitom i pristranom postupanju Republičkog javnog tužilaštva RS i Okružnog javnog tužilaštva u Prijedoru i poziva sve političke aktere, predstavnike zakonodavne i izvršne vlasti, medije i građane da se suzdrže od neprimjerenih komentara i uvreda nosilaca pravosudnih funkcija i na taj način narušavanja reputacije i povjerenja građana u pravosudne institucije.
"VSTV BiH ujedno poziva organe gonjenja da intenziviraju saradnju, imajući u vidu i da je ova situacija pokazala da postoji potreba za unaprjeđenjem i jačanjem saradnje u krivičnom postupku", zaključuju iz VSTV-a.