Zaključak je više-manje poznat. Niz frazeoloških tirada, poput svjetske ekonomske krize, relativno male zaduženosti Srpske, potrebe da se smanje izdvajanja u javnom sektoru…
Od novosti, publikum je mogao da čuje u Dodikovom ekspozeu neku maglovitu priču i njegovo dvoumljenje između neoliberalnog kapitalizma i dogovorne privrede. Nešto kao Predsjednikov tok svijesti koji je pušten u etar.
Dakako, od Dodika smo saznali i da će poslije snijega poplave, pa se i na to zlo treba pripremiti. Sve u svemu, na prvu, čini se klasična medijska šarada vladajuće partije. Ali nije baš tako.
Kako to vole reći, na marginama sastanka, provejavala je informacija o mogućoj rekonstrukciji vlade, smjeni pojedinih ministara, pa čak i premijera Džombića.
Nije trebalo čekati dugo, a javnosti se obratio SDS, povodom gore narečenog sastanka, svojom, za ovu anemičnu stranku neuobičajeno zapaprenom kritikom i SNSD-a i Dodika.
SDS se dosjetio kako je Milorad Dodik tek nakon punih šest godina, otkako je njegova stranka na vlasti, organizovao sastanak o stanju u ekonomiji. SDS je revolucionarno-epopejično pozvao Predsjednika da smijeni kabinet Aleksandra Džombića.
„Nakon što su pare od privatizacije potrošene na zgrade administracije, neproduktivne investicije, luksuzne limuzine i predsjednikov avion koji je jedini korisnik Aerodroma Banja Luka, na podmićivanje medija, davanje kredita i otpis dugova rodbini i stranačkim prijateljima, dobijamo vijest da će se razmišljati o ekonomiji“, navodi ,,ogorčeno“ SDS u saopštenju.
Zdrav razum, između SDS-a i Dodika
E, sad, zdrav razum se pita, da li je trebalo baš 6 godina da SDS shvati šta to radi vladajući SNSD, pa da izda ovakvo saopštenje, ili je nešto drugo po srijedi.
Politička analitičarka Tanja Topić smatra da je ova vrsta kritike i te kako tempirana i smišljena:
,,Kritiku SDS-a vezujem za najavu predsjednika Republike Srpske o mogućoj rekonstrukciji vlade. Tako da mislim da je to ta direktna inicijalna kapisla, koja je bila motiv za ovu vrstu izjave. Pitanje koje je otvoreno je sljedeće-da li će ta, eventualana rekonstrukcija, koja se najvaljuje, biti proširena i na članove SDS-a. Ako bi se tako šta desilo, biće zanimljivo vidjeti kako će se SDS ponašati i da li će ostati pri ovoj kritici koju je iznio u svom saopštenju. Sa druge strane, ne treba zanemariti jedan vrlo važan detalj, a to je da je ovo izborna godina. Na neki način, već sad je počelo zauzimanje određenih pozicija, vezano za lokalne izbore.“
Opozicija u Republici Srpskoj, ne računajući SDS, za koji niko pouzdano ne može utvrditi da li je opozicija ili pozicija, pridružila se kritikama na račun Dodika i njegove vladavine.
Branislav Borenović, poslanik iz redova PDP-a u Narodnoj skupštini RS, za naš portal je izjavio: ,,SDS je izašao sa žestokim saopštenjem, što se može okarakterisati kao buđenje jedne snažne opozicione politike prema vladajućem SNSD-u. Pitanje je da li će to ostati samo na jednom saopštenju ili će se ta vrsta kritike nastaviti u narednom periodu.“
Na naše pitanje zašto se čekalo gotovo 6 godina da se čuje ovakva kritika, Borenović je prilično oprezno izjavio:,, Mislim da je ova kritika pobudila više medijske pažnje, što samo pokazuje da se počinje mijenjati monolitna medijska slika u Republici Srpskoj.“
Iz Borenovićeve izjave ostaje nepoznanica zašto se čekalo 6 godina na konstruktivnu kritiku, ali se da zaključiti kako PDP jako dobro usaglašava stavove sa SDS-om. Šta će to izroditi u ovoj izbornoj godini ostaje da se vidi. Jedno je sigurno, SDS-u je uvijek bila draža bilo kakva vlast, sa bilo kime, od opozicionog tavorenja sa PDP-om.
A sad realno
Očigledno, PDP neće ili ne može da sagleda problem sa svih strana. Zato smo se obratili Draganu Čaviću, prvom čovjeku Demokratske partije, koji je osvijetlio najnovije tzv. medijsko obračunavanje Dodika i SDS-a:
,,Sadašnje stanje, prije svega, nije samo proizvod rada ove vlade. To je proizvod jedne potpuno pogrešne politike koja traje od 2006. U tih 6 godina vlast je uspjela potrošiti 14 milijardi KM. Rezultat te njihove makroekonomske politike je da je RS zaduženija nego ikada, da su deficiti budžeta, vanbužetskih fondova i lokalnih zajednica veći nego ikada…Inicijativa SDS-a, koja se čuje ovih dana je na neki način manifestacija njihovog, navodnog, opozicionog djelovanja nakon činjenice da su bratski sa SNSD-om formirali savjet ministara. To zapravo predstavlja njihovu političku potrebu da pokažu da sa SNSD-om nisu u koaliciji.
Moj je utisak da oni više pomažu Aleksandru Džombiću, prema onome što ja znam, jer u SNSD-u postoji jedna snažna grupacija, koja traži da se Džombić smijeni. Toj liniji je sklon i Milorad Dodik, i samo traži pogodan trenutak. Na ovaj način, SDS daje manevarski prostor Džombiću, jer sigurno Dodik neće izvršiti smjenu vlade pod pritiskom SDS-a.“
Čavić je bio do kraja jasan i eksplicitan kada je u pitanju veza između lokalnih izbora i istupa SDS-a: ,,Apsolutno ovu situaciju treba sagledavati kroz konteskt nadolazećih izbora. Jer, treba se prati od koalicije na nivou Bosne i Hercegovine. To je ključna stvar za SDS. Ne treba zaboraviti izjavu od neki dan Rajka Vasića, koji je otprilike rekao da će njihova politika na lokalnim izborima biti takva da će većinu opština podijeliti oni i SDS. A, SDS na to uopšte nije reagovao.“
I prvi čovjek Demokratske partije je za promjenu vlasti, ali na drugačiji način: ,,Ne mislim da treba promijeniti samo ovu vladu, nego treba promijeniti vladajuću konstalaciju. Ništa nama ne znači, ako će na mjesto Džombića doći opet neko iz SNSD-a, ko će provoditi Dodikovu politiku. Džombić je marioneta Predsjednika, a ovo je politika ,,ne sprečavaj uzroke, nego gasi posljedice“. Istovremeno, poruka sastanka Predsjednika sa ekonomskim ekspertima je – ja imam nesposobnu vladu, ja moram raditi umjesto njih! Ovo potvđuje ono što sam govorio od prvog dana-Džombić nije izabran da misli, nego da radi i sluša Dodika. Onog trenutka kad je počeo da misli, više nije dobar i to je svima jasno.“
Važno je sagledati politički podkontekst Dodikovog sastanka sa ekonomskim ekspertima i SDS-ovu reakciju na ovaj sastanak.
A, gledajući ispod površine, jasno je da se opasno ljulja vlada RS, da Dodik čeka povod za smjenu sastava iste, da SDS čeka kako bi ubacio svoje ljude na upražnjena ministarska mjesta, istovremeno simulirajući opoziciju, stvaranjem magle u vidu ,,oštrih opozicionih izjava“. Predizborna trka počinje i jedino što je važno jeste da se zauzmu što bolje startne pozicije. Na koji način i sa kim, to je manje bitno. Narod se kao i do sada, podrazumijevajuće, ništa ne pita, a niti ga ko šta pita.