Dodik se protivi a PIK podržava Incka

“Ovaj nalog za nas nema nikakvu važnost”, rekao je Dodik Srni i istakao da Ustavni sud BiH nije nadležan da raspravlja o ovom pitanju, pa tako ni da odlučuje o Zakonu o imovini RS.

Dodik je podsjetio da je Ustavni sud u prošlosti mnoge odluke donosio politički motivisan. “To ne znači da mi to moramo prihvatiti”, istakao je Dodik.

On je naveo da predsjednik SDA Sulejman Tihić savršeno dobro zna da imovina, prema Dejtonskom sporazumu, pripada entitetima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dodik je napomenuo da je bivši visoki predstavnik donio zakon kojim se zabranjuje raspolaganje imovine RS, da BiH nema imovinu i da je neće ni dobiti.

PIK-PODRŠKA AMBASADORA INCKOVOM NALOGU BEZ SAGLASNOSTI RUSIЈE

Ambasadori zemalja članica Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira, izuzev Rusije, dali su punu podršku današnjem nalogu visokog predstavnika Valentina Incka kojim suspenduje primjenu Zakona Republike Srpske o statusu državne imovine do konačne odluke Ustavnog suda BiH o pitanju ustavnosti tog zakona.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U saopštenju ambasadora članova PIK-a napominje se da su u kominikeima od 30. juna i 1. decembra 2010. godine jednoglasno apelovali da se vlasti u BiH uzdrže od preduzimanja jednostranih mjera po pitanju državne imovine.

Ambasadori Kanade, Francuske, NJemačke, Italije, Јapana, Velike Britanije, SAD, Turske koja predstavlja Organizaciju islamske konferencije, Španije i Holandije, te Delegacija EU, osudili su činjenicu da je RS, aktivnostima koje stavljaju na snagu Zakon RS o statusu državne imovine, preduzela jednostranu mjeru koja može otežati ili onemogućiti dogovor o rješavanju pitanja državne imovine.

Ovaj potez može i odgoditi postizanje “prihvatljivog i održivog rješenja pitanja raspodjele imovine između državnog i ostalih nivoa vlasti”, što je jedan od pet ciljeva za tranziciju OHR-a, navodi se u saopštenju.

Ambasadori zemalja članica Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira, koji su potpisali današnju izjavu, primili su k znanju da su u BiH već najavljena osporavanja ustavnosti ovog zakona pred Ustavnim sudom BiH.

Ambasadori smatraju da je nalog visokog predstavnika neophodan korak da bi se obezbijedilo da najviša pravosudna institucija u BiH ima priliku da odluči o zahtjevu za razmatranje ustavnosti ovog zakona prije nego što se preduzmu bilo kakva uknjižavanja imovine ili druge radnje koje bi mogle otežati dalje aktivnosti na rješavanju pitanja državne imovine.

U saopštenju se podsjećaju sve vlasti u BiH da je “njihova zakonska obaveza da postupaju u skladu sa odlukama visokog predstavnika, kao i Ustavnog suda BiH”.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije