Dodik se izvinio, Skupština bez Hrvata

Novi predsjednik Republike Srpske je na konstituirajućoj sjednici Narodne skupštine, na kojoj je položio zakletvu preuzimajući novu dužnost i kojoj je prisustvovao predsjednik Srbije Boris Tadić, poručio je da mu je cilj “jaka, stabilna, demokratska i prosperitetna RS, sa nadležnostima koje su joj verifikovane u Dejtonu i Parizu”.

Dodik je takođe izrazio žaljenje zbog žrtava i ljudi stradalih tokom rata BiH, naglašavajući “da put pomirenja vodi kroz razumijevanje patnje i stradanja drugih”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“RS je ranije uputila izvinjenje za sve nevine žrtve, za sve nevino stradale. Ja i ovom prilikom, a to sam činio i ranije, izažavam najiskrenije žaljenje zbog svakog nevino ugašenog života, na bilo kojoj strani.  Posebno onih žrtava koje su stradale od ruku pojedinaca iz naroda kojem i sam pripadam… Svaka žrtva zaslužuje poštovanje, a svaki zločin osudu,” poručio je Dodik, koji je danas inaugurisan za predsjednika RS.

Za predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske izabran je Igor Radojičić, koji je i u prethodnom mandatu obavljao tu funkciju. Potpredsjednici u naredne četiri godine biće Snježana Božić iz

Srpske demokratske stranke (SDS) i Ramiz Salkić iz Stranke demokratske akcije (SDA).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Radojičić je predstavnik crnogorskog, Božićeva srpskog, a Salkić bošnjačkog naroda, tako da u rukovodstvu osmog saziva entitetskog parlamenta neće biti predstavnika hrvatskog naroda. On bi trebao biti izabran tek nakon izmijena Ustava RS, kaže Radojičić:

„Zbog raznih komplikacija koje su se dešavala juče i jutros, pa čak i nekih nekorektnih izjava, mi smo se odlučili da danas izvršimo izbor dva potpredsjednika, a da inicijativa ide za trećeg i da gospođa Nada Tešanović bude taj treći član skupštinskog rukovodstva koji bio izabran nakon promjene člana 79. Ustava.“

Zbog ranijeg obećanja Srpskoj demokratskoj stranci, koja je partner SNSD-a na državnom nivou, da će dobiti mjesto potpredsjednika Skupštine, a i prijetnje bošnjačkih stranaka da će napustiti Skupštinu ukoliko za potpredsjendika ne bude izabran Bošnjak, SNSD je odustao od predlaganja svog kandidata.

Izbjegnuti incidenti

Do dogovora je došlo u zadnji čas, što je potvrdio i Adil Osmanović, potpredsjednik Stranke demokratske akcije, koji je do ponedjeljka bio i potpredsjednik RS:

„Bilo je dileme da li da bude na čekanju kandidat iz reda bošnjačkoga naroda, ili kandidat iz reda hrvatskoga naroda i mi smo tražili da s obzirom da Tešanovićka dolazi iz SNSD-a, kao najjače političke stranke iz Narodne skupštine RS koja pravi ustupak SDS-u, da oni naprave takvu iznimku.“

Ustav ovim nije prekršen, jer u Ustavu RS stoji da će NS imati dva potpredsjednika, dok se poslovnikom Skupštine to preciznije reguliše, kaže predsjednik Ustavnog suda Republike Srpske Mirko Zovko:

„Mislim da se dobro to riješilo u ovom trenutku da ne bi Bošnjaci napustili Skupštinu kao što su obećavali. Za izmjene Ustava je potrebno dvije trećine glasova. Eto ja sam Hrvat, sad nema Hrvata za potpredsjednika, ali će ga nakon ustavnih izmjena ubaciti itd. Ne treba od toga bolovati, treba to realno sagledati i da bude korektno.“

Poslanik SDP-a BiH u Narodnoj skupštini Slobodan Popović smatra da su ovakvim rješenjem izbjegnuti neki nepotrebni incidenti na svečanoj sjednici:

„Sad opet jedan od konstitutivnih naroda nema svoje stolice u rukovodstvu NS. Ja mislim da je trebalo izvršiti izbor na način kako je to vršeno do sada, a da je tu četvrtu stolicu trebalo uvesti na način nakon što se pokrene incijativa, promijeni Ustav, promijeni poslovnik, jer sad se otvara špekulacija sljedeća: da ta četvrta stolica, odnosno ta stolica na kojoj sjedi predstavnik srpskog naroda, ovaj put iz SDS-a, nije dobijena zato da bi se uveo konstitutivni narod na tu stolicu, nego je on uveden zbog političkog dogovora najjače pozicione i najjače opozicione partije za koji oni jedini znaju u detalje.“

Jedno od obrazloženja zašto je predstavnik SDS-a izabran za potpredsjednika bilo je i da opozicija u predsjedništvu parlamenta mora imati predstavnika.

Pozicija i opozicija?

Poslanik Demokratske partije Dragan Čavić mišljenja je da se nakon današnjih glasanja, u kojiima su svi glasali za sve, ne zna ko je pozicija a ko opozicija u Narodnoj skupštini:
Dragan Čavić: Smatramo nakaradnim inicijativu za promjenu Ustava radi partijskog dogovora SNSD-a i SDS-a

„Smatramo nakaradnim inicijativu za promjenu Ustava radi partijskog dogovora SNSD-a i SDS-a. Mislim da je smiješno da se Ustav mijenja zbog partijskog dogovora dvije političke stranke. To je nevjerovatno. To samo može da bude kod nas. Nažalost, evo i događa se.“

Ovo je uobičajena praksa u demokratskim zemljama – da i najjača opoziciona stranka ima predstavnika u predsjedništvu parlamenta, odgovara Vukota Govedarica iz SDS-a:

„Najjačoj opozicionoj političkoj partiji pripada mjesto jednog člana u rukovodstvu, odnosno u Predsjedništvu NS. Takvu situaciju imate da vidite u Skupštini Republike Srbije, u Saboru Hrvatske.“

Radojičić objašnjava da je već danas pokrenuta inicijativa od jednog broja narodnih poslanika za izmjene člana Ustava RS kojim se definiše broj potpredsjednika Skupštine:

„Imamo dovoljan broj za pokretanje incijative i već na prvoj sjednici to možemo staviti kao tačku dnevnog reda kao prijedlog za pokretanje promjene član 79. Ustava, kako bi se omogućio izbor još jednog člana skupštinskog rukovodstva iz reda hrvatskog naroda.“

Potpredsjednik NS Ramiz Salkić:

„Mi ćemo podržati promjene Ustava i pozicioniranje trećeg potpredsjednika kad je u pitanju NS. Vjerujem da će se to desiti do kraja decembra.“

 

Radio Slobodna Evropa

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije