Pozicija novinara u redakcijama na značajnom broju medija je ponižavajuća. Mediji na taj način ne doprinose afirmaciji novinara, nego se tu najčešće traže podanici koji su daleko više izloženi pritisku od samih redakcija i pojedinaca u njima nego u državi”, rekao je Dodik za “UNA portal”.
On smatra da je u BiH, pa i u Republici Srpskoj medijska sloboda apsolutna, ali istče da je sloboda uvijek ograničena slobodom drugih.
Za zahtjeve međunarodne zajednice da se povuku izmjene i dopune Krivičnog zakonika Republike Srpske, odnosno odredbe koje se tiču klevete, kao i na to da je sinoć reagovao i Johan Satler, Dodik je pojasnio da su razlozi njihova struktura koja se pobunila.
“Ti novinari tamo koji sada slave taj navodni sukob s nama, `kvazi novinari` koji će sada dobiti više novca od tih svojih šefova, kao što se to i očekuje, oni su postali jedni od bogatijih ljudi u Banjaluci. Kad bi ušli u neko njihovo realno stanje, vidjeli biste šta je pravi razlog”, kaže Dodik.
Ovaj zakon, ističe, nije usmjeren protiv nijednog novinara, to je zakon za istinu, ne promoviše laž i netačnosti, podsjetivši da takve zakone imaju i u Evropi i Americi.
“Mislim da bi nepostojanje takvog jednog zakona uništilo novinarstvo i da danas nemamo kvalitetnih novinara u smislu javno-društvene afirmacije koja je potrebna za svako zanimanje, pa i novinarsko”, smatra Dodik.
On prihvata da se napravi jedan zakon o medijima, ali da ga naprave novinarske zajednice, odnosno da napravi prijedlog i uskladi ga sa ustavno-pravnim sistemom.
Na pitanje da li to znači da će izmjene i dopune Krivičnog zakonika obuhvatiti i društvene mreže, Dodik je odgovorio da hoće.
“Kako ćete dozvoliti da se čovjek krije anonimno i govori protiv drugog čovjeka? Date mu javni prostor, pa imate situaciju u Laktašima gdje se jedan dečko ubio zato što nije mogao da istrpi sramotu. Najnoviji slučaj je i djevojčica koja se htjela ubiti zbog toga što su informacije o njenom slučaju objavljene u medijima”, objasnio je Dodik.
On je dodao da je stvar u tome da se društvo uredi i da svi imaju slobodu, ali da nije izvršna vlast ta koja će dijeliti pravdu, nego Sud.
“Čuo sam da u Evropi postoje posebne sudije koje rade na tome. Nije tajna da u Americi imate drakonske kazne za izrečene neistine. Završio sam političke nauke, znam kako to ide, razumijem i solidarnost, ali moramo biti objektivni”, istakao je Dodik.
Prema njegovim riječima, pravosuđe treba da bude treći stub vlasti i treba da bude nezavisno od izvršne i zakonodavne vlasti, ali ovdje je problem što su oni zavisni od stranaca.