Dodik o novcu koji bi BiH dobila od EU: “Nećemo dati principe za pare”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je Srpska ne može davati svoje političke principe i stavove za novac koji bi dobila Planom rasta za Balkan, među kojima je odustajanje od entitetskog glasanja.

Znate kako to ide. Spakuju neka rješenja u Sarajevu koja uopšte nisu teška za FBiH i uvijek se traži centralizacija raznih funkcija i tih 113 raznih mjera koje su tamo navedene. Najmanje 50 traži distribuciju nadležnosti, od elektroenergetskog sistema pa dalje. Sada su došli do priče da treba da se ukine entitetski sistem glasanja – rekao je Dodik.

Ako to uradite na jednom mjestu, istakao je Dodik, postaviće se pitanje zašto ne i na drugom mjestu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Pa bi se u sljedećem paketu tih reformi došlo do toga da se ukine to glasanje koje Republici Srpskoj omogućava da štiti svoje interese i u samom parlamentu BiH, u kojem su u ovom trenutku, od 42 poslanika, 24 Bošnjaci, a većina je 22. Da nema mehanizma u kojem mora unutra da bude pet za ili 10 protiv, Republika Srpska bila bi apsolutna manjina. Mi tamo ukupno imamo 14 poslanika, od kojih su jedan ili dva, u pravilu, Bošnjaci. Prema tome, apsolutno je vidljivo kuda to ide – rekao je Dodik.

Dodik je naglasio da Srpska traži svoje pravo koje joj daje Ustav u kojem piše kako se odlučuje u BiH.

– A, oni hoće da to ukinu putem tih reformi i, ako bismo pristali, rekli bi nam da smo srušili Ustav. Tome je došao kraj. Nema tog novca kojim bi oni mogli da dobiju kapitalne stvari transformacije u BiH. To se neće desiti bar dok ova ekipa rukovodi u Srpskoj – poručio je Dodik.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

On je podsjetio da je riječ o tranši od 70 miliona evra, od kojih Srpskoj pripada 33 odsto, dodavši da je većina tog novca kreditni, manji dio donacija i da ima kredita koji su povoljniji od ovih koji dolaze iz Evrope.

Govoreći o Ustavnom sudu, Dodik je rekao da je Srpska za to da prepiše ono što je bilo u preporukama, podsjetivši da 14 preporuka iz Mišljenja Evropske komisije govori o tome da mora da se riješi pitanje Ustavnog suda.

– Bošnjaci to neće. Kada smo mi postigli dogovor sa Evropskom komisijom po tom pitanju i da se prepiše ono što piše u 14 preporuka, onda se pobunio Zeničko-dobojski kanton koji nije dao saglasnost. A, svi orkestrirano krive Srpsku da neće da sarađuje – naveo je Dodik.

“Nevjerovatna histerija iz Sarajeva zbog Srba i Srbije”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da iz Sarajeva gotovo svakodnevno dolazi nevjerovatna histerija protiv Srba i Srbije, a najnoviji dokaz je politizacija helikoptera koji je trebalo da pomognu u gašenju požara u Hercegovini.

– Gledam i ne mogu da vjerujem gdje živim. Kad sam bio u Predsjedništvu nama su saopštili da ima nekoliko helikoptera i u to vrijeme bila su ispravna samo dva, od čega se jedan digao i pao, razbio se prije nekoliko godina – podsjetio je Dodik.

On je dodao je tad jasno rekao da neće davati saglasnost za dizanje tih helikoptera, jer je u njima očigledno ugrožena bezbjednost pilota.

– Tada je helikopterska jedinica Republike Srpske pomagala da se gase požari kod Konjica, a ja sam dobio krivičnu prijavu – naveo je Dodik.

Dodik je istakao da je nevjerovatno poređenje ministra odbrane u Savjetu ministara BiH Zukana Heleza o helikopterima Srbije i Oružanih snaga BiH.

– Srbija može da digne 65 tona vode i da je kroz nekoliko minuta isporuči na odredište, a ova sramna helikopterska mašinerija Heleza može da podigne tonu i 800 litara vode – objasnio je Dodik.

Prema njegovim riječima, histerija se mogla vidjeti i kada je riječ o raspoređivanju policajaca iz Srbije u Srpskoj.

Naveo je da se policajci iz Srbije nalaze u Hrvatskoj, zato što su tamo na raspolaganju građanima Srbije, te da su po uzoru na mnoge zemlje u svijetu uradili i Republika Srpska i Srbija, ali je zbog toga uslijedila histerija.

Dodik je dodao da je za političko Sarajevo problem samo ako je nešto iz Srbije i odmah krene priča o agresiji.

– Kakva su agresija tri policajca i da li je to normalno – upitao je Dodik i dodao da je tako bilo i sa pričom o pitomcima koji su došli na Kozaru.

Zbog svega toga, kaže, BiH je neodrživa i nema nikakvu šansu.

“Srpska funkcioniše uprkos američkim sankcijama”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Srpska uspješno prati svoje investicije i izmiruje obaveze uprkos neopravdanim američkim sankcijama i nastojanjima službenika ambasade te zemlje da Srpskoj i njenim firmama što više otežaju finansijsku situaciju.

Dodik je naglasio da se sve redovno isplaćuje – penzije, plate i slično, što govori i o ličnoj nemoći odlazećeg američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija da Srpskoj nanese zlo, dodajući da će on uskoro otići i biti povučen, jer se, između ostalog, ponašao diletantski i neozbiljno.

Dodik je rekao da je Srpska lani imala 2.2 milijarde KM investicija, koliko će otprilike biti i ove godine.

On je istakao da je Srpska u ovoj godini, sa aspekta prihoda na javnim računima, ostvarila povećanje od oko 18 odsto, što joj omogućava da funkcioniše.

– Mi u tom smislu u suštini nemamo poseban problem. Naravno, Ameri nam u ekstremnim okolnostima mogu spriječiti određene transfere, kao što čine, ali i u tim situacijama nećemo imati ozbiljne probleme u funkcionisanju i ostvarivanju naših obaveza – rekao je Dodik.

Dodik je ponovio da Srpska ima deponovani novac na računima u inostranstvu, ali da ga pod pritiskom američkih faktora, nažalost, ne može transferovati.

On je ukazao da je poznato da službenici američke Ambasade odlaze u banke i ozbiljne firme, gdje prijete i pokušavaju da nešto negativno urade bez ikakvog pravnog i drugog osnova.

– Neke naše firme poput Prointera postigle su reference da mogu da konkurišu za najozbiljnije poslove na ovim prostorima i u regionu. Ali pošto to smeta američkim IT kompanijama, onda ta preduzeća moraju biti uništena i zato su uveli sankcije iako te firme rade po zakonu – rekao je Dodik.

On je zaključio da je nedopustivo da se strane ambasade miješaju u unutrašnje stvari neke zemlje poput Srpske i BiH.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije