Iako je najveći ovdašnji proizvod Amerike, nekadašnja nada, prvi političar u BiH koji je rekao: „u Srebrenici je bio genocid, Karadžić je lopov, Mladić zločinac“, Dodik je počeo da mrzi sve oni koji ga podsjećaju na njega s početka političke karijere. Tada je bio hrabar i njega su napadali, a danas je on napadač. Od američkog igrača postao je osoba kojoj se gadi novac američkog naroda pa tako želi nametnuti i novi zakon o nevladinim organizacijama. Zakon prema kojem bi sve one koji dobijaju novac od stranih vlada zakonski kategorisao u strane agente.
No, Dodik i kompletna Vlada Republike Srpske bili bi strani agenti. Budžet Republike Srpske vjerovatno bez strane pomoći, grantova i kredita ne bi mogao finansirati plate u javnoj upravi, ali i penzije. Mnoge škole, bolnice, vrtiće… u BiH finansirali su stranci, najčešće Evropska unija. Te prljave, strane pare priželjkuje i Dodik. Od EU nedavno je zatražio 20 milijardi evra finansijske pomoći do 2027. To su, u najmanju ruku, dupli aršini. Mada, možemo to i drugačije nazvati.
“Ne samo da je licemjerno nego i krajnje bezobrazno jer ako se Milorad Dodik ne sjeća onda ga treba stalno podsjećati da je svojevremeno bio taj dašak svježeg vjetra na Balkanu. Da su ga SAD instalirane na vlast u ovom bh. entitetu 1997. kada je čovjek koji je imao jednog jedinog poslanika u Skupštini izabran za premijera. Da je godinama uzimao obilato novac ne samo SAD-a već i Velike Britanije i članica EU. Najveći broj ljudi koji su bili u toj stranci je prošlo kroz kojekakve edukacije, putovanja, koje je isto taj zločesti zapad na čelu sa SAD-om obilato plaćao. Licemjerje, ali još je pogubnije ako se taj zakon donese i postanemo strani agenti, a onda ko zna šta nas može dočekati“, kaže novinarka i direktorica Udruženja „Radnička solidarnost“ Gordana Katana.
Milorad Dodik je dokaz koliko je za demokratiju važan princip smjenjivosti, smatra novinar i komunikolog Mladen Bubonjić. Podsjeća da su Antički Grci imali proceduru zvanu ostrakizam kojom su građane koji su postajali previše popularni protjerivali iz polisa kao mjeru prevencije, zato što bi njihova popularnost mogla dovesti do ugrožavanja demokratije i naposlijetku voditi ka autokratiji. Moderne predstavničke demokratije su, vodeći se tim primjerom, uvele instituciju smjenjivosti i ograničavanja mandata kako neki pojedinac ne bi postao toliko moćan čime bi ugrozio demokratiju.
“Upravo se to dešava u Republici Srpskoj. Višedecenijska vlast Milorada Dodika prijeti razvoju demokratije u ionako krhkom društvu. Slijedeći primjer, ne samo Vladimira Putina, nego i njemu sličnih autokrata i pseudo demokrata, poput Viktora Orbana, Dodik nastoji od Republike Srpske stvoriti „stabilno“ i „jedinstveno“ društvo, odnosno društvo bez otpora, bez suprotnog mišljenja. Arhaični zakoni koje vlast u RS predlaže, i najvjerovatnije uvodi, u značajnoj mjeri mogu doprinijeti urušavanju demokratičnosti, bez obzira koliko vladajući insistitraju na tome da slični zakoni postoje u razvijenim zapadnim društvima i da će služiti razvoju demokratije i ljudskih prava”, mišljenja je Bubonjić.
Urednik portala Istinito.com Željko Raljić kaže kako je Dodik i ranije najavljivao takve zakone, pa odustao. Njemu sada, dodaje, odgovara da pokazuje mišiće i prijeti uprazno.
“Naravno, podvaljuje i s najavom tog zakona, dajući za primjer istovjetan zakon u SAD. Poigrao se s terminologijom po kojoj se svaki predstavnik strane NVO u SAD smatra agentom stranih interesa. Riječ agent u tom slučaju ima potpuno drugo značenje, a to je zastupnik/predstavnik. U našem slučaju, po Dodikovom zamišljenom zakonu, predstavnici stranih NVO bi bili tretirani kao agenti/špijuni, a ništa bolje ne bi prošle ni domaće NVO. Ovo je Dodikov novi rat s onima koji su ga instalirali na vlast i koji ga kontrolišu, a mediji i NVO su samo kolateralna šteta u njegovom pokušaju da se otme kontroli”, kaže Raljić.
Na pitanje da li Dodik od Republike Srpske želi napraviti malu Rusiju, Tanja Topić kaže da smo mi mentalno i duhovno odavno Rusija.
“Ovdje je dominantan proruski narativ, koji širi vladajuća struktura a legitimiše ga kroz obrazovni sistem i njima naklonjene medije. Inicijativa o zakonu o NVO nije ništa novo, što samo pokazuje koliko su nevladine organizacije (ne vladine NVO) “trn u oku” političkom vođi. Ovdje je dugo stvaran narativ prema kojem su nevladine organizacije, finansirane iz inostranstva, ispostava stranih obavještajnih službi i rade u interesu stranih država. Oni su decenijama targetirani kao strani plaćenici i špijuni. Dakle, namijenjeno im je krajnje pežorativnoi značenje”, kaže Topić.
Primjećuje da su nevladine organizacije bliske Rusiji okarakterisane, od strane sistema, kao bratske. Kada domaće stanovništvo radi za ruske kompanije, dodaje Topić, onda oni nisu strani agenti, špijuni.
“Kada budžeti dobijaju novac iz inostranstva, onda vlast nije “strani plaćenik”. Kada se javne institucije obnavljaju sredstvima sa zapada, onda oni ne vide sebe kao strane plaćenike, dok je ovdje, zapravo, ta otrežnjujuća spoznaja, da smo mi svi, pa i cijela RS strani plaćenici. Također se stvara fama da ove organizacije ne rade transparentno, što nije istina, ovaj sektor zapošljava mnogo ljudi, za koje se uplaćuju porezi, doprinosi i sve obaveze koje su propisane zakonom. Sudovi već odavno donose presude, iako taj zakon nije postojao ni u naznakama, u kojim ljude jasno sudski određuje, dakle prema zakonskim aršinima, kao strane agente, plaćenike, jer rade u međunarodnim organizacijama i što je još gore, a da to ne osporavaju”, kaže Topić.
Predsjednik Udruženja građana ReStart Stefan Blagić za BUKU ironično kaže da je najbolje da Dodik ograniči sve, pa da mogu postojati samo nevladine organizacije finansirane iz budžeta Republike Srpske, a koji je pun „stranih para“.
„I čovjek je riješio i taj problem. Zašto ih ne bi ni zabranio? Vrlo lako može donijeti zakon kojim zabranjuje djelovanje civilnog društva u Republici Srpskoj i eto brate riješio je problem. Je li to mala Rusija? Ne. To nije mala Rusija, to je mala Sjeverna Koreja“ ocjenjuje Blagić.
ReStart će, po uzoru na Zakon o NVO koji će predložiti Vlada Republike Srpske, predložiti Zakon o stranim agentima, koji će predviđati da sve javne institucije, počevši od Vlade Republike Srpske, Kabineta predsjednika pa sve do jedinica lokalne samouprave moraju imati oznaku “strani agent” ukoliko dobijaju novac van granica BiH.
“Dakle, sve institucije koje primaju novac npr. od EU ili od raznih međunarodnih finansijskih mešetara, po Zakonu koji ćemo predložiti, moraće da imaju oznaku “strani agenti” i moraće taj novac da opravdaju. Isto će važiti i za sve NVO koje dobijaju novac iz budžeta Republike Srpske i Kabineta Predsjednika RS”, najavljuju iz ovog udruženja.
Dodik je ovih dana posebno aktivan u naporima da uguši slobodu govora, zabrani slobodu medija i ukine civilni sektor koji često radi posao vlasti čiji je dio i Dodik. No, kako za sve ima duple aršine, tako i u ovom primjeru Dodik zaboravlja da je ovisan o pomoći EU, EBRD-a, MMF-a…