Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je kako nijedan dan političkog života Republike Srpske nije bio lagan i bez pritisaka, ali da ona danas dobro stoji i da se na političkom planu njezina uloga jača.
Dodik je naglasio da su pritisci na Republiku Srpsku isključivo bili motivirani činjenicom kako je treba ukinuti, a ako to nije moguće, bar obesmisliti.
“To su naši neprijatelji iz međunarodnog čimbenika, pretežno zapadnog, uporno činili njihovim koncepcijama uređenja država i stvaranja nacija i naroda. To se poklopilo s muslimanskim interesima u BiH, koji nikako ne mogu prihvatiti da Republika Srpska postoji i trenutno je trpe samo iz uvjerenja da će jednog dana sama nestati”, rekao je Dodik za Banjaluka.net.
On je naglasio da na ekonomskom i financijskom planu Republika Srpska danas dobro stoji, dok se na političkom njena uloga ojačava.
Ukazao je da u prvih šest mjeseci Srpska imala rast domaćeg proizvoda, investicija, ječanja privrede realnog sektora koji danas kreira 60 posto domaćeg proizvoda.
Dodik je naglasio da Srpska čini sve da uspostavi dobre odnose s američkom administracijom Donalda Trumpa, kao što to čine i svi u svijetu, naglasivši da tu ima pomaka, ali ne onom brzinom kojom netko smatra da treba.
Zadovoljan je, kaže, činjenicom da je nekoliko globalnih poteza te administracije bitno olakšalo poziciju Srpskoj.
“Trump je nekoliko puta rekao da odustaje od toga da Amerika gradi druge država i da se miješa u unutarnje stvari i mi to osjetimo”, rekao je Dodik za “Banjaluka.net”.
Dodik je naglasio da je Republika Srpska pokazala da ima namjeru opstati i ojača, a da su svi ti izazovi bili prilika da se dokaže njena upornost za političkim i teritorijalnim životom.
“Republika Srpska je sve ovo vrijeme preživjela opstruirana, sankcionirana i blokirana. Danas nešto lakše živi isključivo dolaskom Trumpa, koji je rekao da se njegova administracija neće baviti neuspjelim projektima, a mi mislimo da je BiH izvan Daytona neuspjela zemlja”, napomenuo je Dodik.
On je dodao da je Dayton dao šansu da se napravi nešto održivo u BiH, što su “rušili rušitelji Daytona u okviru bošnjačkih političkih struktura koji su na sva zvona govorili o Daytonu, a rušili ga svaki dan podržani od mnogih europskih glavnih gradova, bruxellske administracije i prethodnih američkih administracija, koje su bezočno pokušavali skratiti život Republici Srpskoj”.
Najvidljivije je to bilo prošle godine, tvrdi Dodik, kada su na financijskim tržištima onemogućili bilo kakvu suradnju vladinih institucija i banaka, ne samo eksterno, nego i interno u okviru Republike Srpske i BiH.
“Nisu uspjeli nam to sve nametnuti i danas Republika Srpska živi svoj stabilan politički, ekonomski, financijski i fiskalni život”, naglasio je Dodik.
Od šest nezaposlenih u BiH, Dodik je naveo da je pet iz FBiH, a jedan iz Republike Srpske, a pravi se zbir da bi se sakrili problemi FBiH.
Dodik je naglasio da Republika Srpska od početka poštuje Daytonski mirovni sporazum i ono što u njemu piše i jasno čita i njegove i odredbe Ustava BiH, ali da su događala razna podmetanja, gdje su “muslimani u Sarajevu koncipirali svoje zahtjeve, da bi oni potom dolazili i iz EU ili brojnih glavnih gradova europskih zemalja”.
Komentirajući mogući odlazak Christiana Schmidta iz BiH, Dodik je poručio da BiH nema visokog predstavnika, pa se ni ne može baviti tom temom.
“Ne bi trebalo podržavati nametanje stranaca, bez obzira na to tko su, mogu biti neka promatranja, neka opservacija, ali da on nameće neke odluke, to ne postoji, to nije Europska unija”, naglasio je Dodik.
Komentirajući budućnost nametnutih odluka Christiana Schmidta u slučaju njegovog odlaska iz BiH, Dodik je rekao da se to mora poništiti.
“Ima načina. Parlament poništi. Kaže ne važi, doviđenja, prijatno. Nećete? Nećemo ni mi da živimo u takvim okolnostima”, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, Srpska nema problem s Ustavom BiH, ima problem s nakaradnom BiH, a nakaradna je čim ima Schmidta.
“Izdržat ćemo, prebacili smo mnoge i njega ćemo prebaciti preko zida. Republika Srpska će ostati i zna što hoće”, istaknuo je Dodik.
Dodik smatra da je EU danas skup “zavađenih” zemalja i vlada na europskom tlu te da je upitno treba li uopće ostati na tom putu.