Dodik 2022: Hvala USAID-u, Dodik 2025: To je kriminalna organizacija koja je kupovala političke stavove

Dodik traži da se istraže korisnici pomoći USAID-a, zaboravlja da su institucije takođe koristile taj novac.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u petak je održao press konferenciju na kojoj je skoro sat vremena govorio o tome kako je Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) kriminalna organizacija koja se bavila kriminalnim radnjama u Bosni i Hercegovini. 

Dodik je rekao i kako je USAID radio na rušenju vlasti, bavio se podmetanjima, ali i finansirao i kupovao politička mišljenja. 

Prije tri godine Dodik je govorio drugačije. O USAID-u je imao samo riječi hvale i zahvalnosti. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“USAID je u proteklim godinama dao ozbiljan novac za podršku i u RS i mi smo zahvalni i ja sam to rekao. Zahvalni za pomoć koja je do sada bila pružena i bilo mi je drago da sam mogao da primjetim da ne pravi razliku između RS i drugih dijelova BiH i da će nastaviti podržavati projekte u RS i mi smo to ocjenili pozitivnim. Mi ostajemo posvećeni projektima koje ćemo zajedno delegirati. Podržavam i projetke na nivou BiH”, rekao je Dodik u januara 2021. nakon sastanka sa šeficom USAID-a Samanthom Power. 

Dodiku nije strano da mijenja mišljenja za 180 stepeni i to bez objašnjenja. 

On je targetovao i medije i nevladine organizacije koje su dobijale pomoć od USAID-a. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ovakvim izjavama gubite na vjerodostojnosti ii kredibilitetu, kaže za Buku politička analitičarka Tanja Topić. 

“Mislim da nije primjereno na ovakav način optuživati medije i NGO, kao da su počinili najstrašniji zločini, dok ste samo prije tri godine demonstrirali sopstvenu zahvalnost za podršku koju su Vlada i institucije dobile od iste organizacije. Selektivan pristup je pogrešan i opasan, stigmatizacijom sa političke pozicije organizacija, koje vlastima nisu po mjeri, dovode se ljudi u jednu opasnu situaciju”, kaže Topić. 

Ona dodaje da se i novac koji su dobijale nevladine organizacije slivao u budžete, i da je tako ostajao ovdje u zemlji.

“Sem toga ovakvim pristupom obrću se teze, težite da se ispita trošenje novca poreskih obveznika SAD, dok ne osjećate potrebu pojasniti javnosti u BiH kako se troši njihov novac”, upozorava Topić. 

Dodik je USAID i projekat novih tehnologija koje trebaju unaprijediti transparentnost i fer izbora nazvao pokušajem rušenja vlasti. I to je, smatra Topićć, zamjena teza. 

“Zalaganje za fer i transparentne izbore, koje dolazi od strane domaćih aktera, nikako nije upereno na rušenje vlasti.U interesu je izgradnje demočraticnijeg i pravednijeg poretka.”

Komunikolog Mladen Bubonjić za Buku kaže da Dodikova izjava, prije svega, reflektuje širi narativ kojim se svaka kritika vlasti pokušava predstaviti kao „strani uticaj“ ili „plaćenička aktivnost“. 

“Time se, u suštini, pokušava izbrisati svaka mogućnost nezavisnog novinarstva i građanskog aktivizma, a javnost se usmjerava ka tome da vjeruje samo medijima pod direktnom ili indirektnom kontrolom vlasti”, kaže Bubonjić. 

Dodaje da ako pratimo Dodikovu logiku, svaki novac koji dolazi iz inostranstva automatski je „podzemna operacija“. 

“Međutim, to pravilo se očigledno ne primjenjuje kada dolaze investicije iz Rusije, Kine ili drugih država koje su politički bliske vlastima u Republici Srpskoj. Čak i od strane iste te Amerike, ali kada se sredstva usmjeravaju ka institucijama RS. Problem nije u samom principu donacija, već u tome što su ovi grantovi išli organizacijama koje ne slijede narativ vlasti”, ocjenjuje Bubonjić. 

Pojašnjava da optuživanjem novinara i nevladinih organizacija da su se „prodali“, Dodik pokušava stvoriti polarizaciju između „patriota“ i „izdajnika“. 

“Ova taktika je posebno efikasna u autoritarnim režimima, gdje se kritičko mišljenje guši etiketiranjem neistomišljenika kao stranih plaćenika. U principu, Dodikova izjava nije iznenađenje, već dio šire kampanje suzbijanja kritičkog novinarstva i građanskog aktivizma”, smatra Bubonjić. 

Pokušaj da se USAID predstavi kao izvor tajnih operacija ne samo da je neosnovan, već i prikriva stvarne ekonomske i političke probleme koje vlast pokušava da ignoriše.

“Ovakav narativ može imati ozbiljne posljedice – od daljeg urušavanja slobode medija do potpunog suzbijanja civilnog društva, čime se RS, ali i BiH dodatno udaljava od demokratskih standarda”, dodaje Bubonjić. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije