Do kad ovako? Novi udar na džep građana: Poskupljuju gorivo i brašno u RS

Cijene osnovnih životnih namirnica u Republici Srpskoj nastavljaju da rastu. Nakon najavljenog novog poskupljenja goriva, mlinari upozoravaju da bi uskoro mogla skočiti i cijena brašna.

Cijene hrane u Republici Srpskoj ponovo rastu. Nakon što je litar goriva prije nekoliko dana poskupio za pet feninga, distributeri najavljuju novo povećanje cijena – i to za dodatnih pet feninga po litru.

Prema riječima predstavnika Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Srpske, litar dizela u Banjaluci trenutno košta između 2,31 i 2,37 KM, u prosjeku 2,34 KM. U narednim danima, ako se trend na svjetskom tržištu nastavi, cijena bi mogla premašiti 2,40 KM po litru.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ako cijene na svjetskoj berzi ostanu na istom nivou ili porastu, nove količine goriva koje distributeri nabavljaju biće skuplje, što automatski utiče na maloprodajne cijene na pumpama u Srpskoj – poručili su iz Grupacije.

Rast cijena goriva već je izazvao zabrinutost među proizvođačima i prerađivačima hrane. Iako je cijena brašna u Srpskoj do sada bila stabilna, mlinari upozoravaju da bi poskupljenja energenata mogla uzdrmati i ovaj sektor.

Trenutno, vreća brašna tip 500 od 25 kilograma košta u prosjeku 22,5 KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ako gorivo i struja nastave da poskupljuju, ni cijena brašna neće moći ostati ista. Zasad nema korekcija, ali ukoliko trend porasta troškova potraje, bićemo primorani da prilagodimo cijene – poručuju mlinari.

Građani, suočeni s rastom troškova osnovnih namirnica i goriva, strahuju da bi naredni mjeseci mogli donijeti novi talas poskupljenja u gotovo svim sektorima privrede.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije