“Diši za život”: Osamdeset odsto oboljelih od raka pluća su nikotinski ovisnici

Danas je Svjetski dan borbe protiv raka pluća

Povodom 1. avgusta, Svjetskog dana borbe protiv raka pluća, udruženje oboljelih od raka pluća „Diši za život“ skrenulo je pažnju javnosti na činjenicu da je rak pluća jedan od najčešćih i najsmrtonosnijih oblika raka u svijetu. Naglasili su da je za uspješno liječenje ključno rano otkrivanje. Imajući u vidu da u našoj zemlji i dalje ne postoji Nacionalni skrining program raka pluća, aktivisti ovog udruženja skrenuli su dodatnu pažnju i na neadekvatnu i nedovoljnu prevenciju, koja igra ključnu ulog u smanjenju broja oboljelih. Oni ističu da je neophodna kontinuirana edukacija stanovništva, prvenstveno djece i omladine o važnosti zdravih životnih navika, ranim znakovima i simptomima bolesti, te faktorima rizika: pušenje, neadekvatna fizička aktivnost, prehrana, izloženost štetnim supstancama. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, dijagnoza raka pluća, osim samog pacijenta, pogađa prosječno još jedanaest ljudi iz njegovog bližeg okruženja, na emocionalnom, psihološkom i socio-ekonomskom planu. To ukazuje na važnost mentalnog zdravlja stanovništva i zahtijeva bolju dostupnost psihološke podrške. U saradnji sa ljekarskim timom Klinike za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske i partnerima, kompanije Roche i MSD, udruženje “Diši za život” organizuje radionice i savjetovanja, kako bi zainteresovanima pružilo sve relevantne informacije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

O ovom zdravstvenom, ali i društvenom problemu, novinar Buka magazina razgovarao je sa aktivisticom udruženja “Diši za život, Darijom Knežević Ratković, koja je po struci magistar farmacije, a zaposlena je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.

“Od 2023. godine aktivno učestvujem u radu udruženja “Diši za život”, koje je osnovano u aprilu 2022. godine. Moja majka je pacijent duži niz godina, što je ujedno i motiv više da doprinesem boljem položaju pacijenata, a iskustvo koje stičem prolazeći kroz sve izazove koje ova bolest nosi za pacijenta, ali i porodicu uopšteno, može biti od koristi udruženju. Uključena sam u aktivnosti pripreme i organizacije kampanja, izrade promotivnog materijala, kreiranja i vođenja društvenih mreža, saradnju sa medijima, prisustvu stručnim skupovima i slično”, pojasnila je Darija na početku razgovora.

Zbog složenosti plućnog tkiva i njegove specifične funkcije, razmjena gasova, koja dovodi do mogućnosti akumuliranja veće količine štetnih materija iz okruženja, rak pluća je najčešći oblik raka i vodeći uzrok smrtnosti među onkološkim pacijentima širom svijeta.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Upravo ta specifična funkcija pluća kao organ i konstantna izloženost različitim štetnim materijama kao što su: zagađenja iz vazduha, supstance koje su poznati kancerogeni iz duvanskog dima, različite hemikalije kojima se može biti izloženo u toku radnog vremena: kadmijum, radon, nikl, te hemijska industrija, metalurgija, rudarstvo i slično. Ono što se najčešće ističe kao glavni faktor rizika, uz genetske faktore i faktore životne sredine, jeste konzumiranje duvana i proizvoda od duvana, jer su u strukturi oboljelih oko 80% pušači. Ipak, sve češće imamo oboljele koji nikada, barem aktivno, nisu konzumirali cigarete. Zbog toga se nameće zaključak da su, osim pušenja, faktori životne sredine jako značajni za nastanak ove bolesti”, dodala je sagovornica.

Ona je istakla da prema rezultatima mjerenja dostupnim stanovništvu, kvalitet vazduha u Banjaluci nije uvijek zadovoljavajući, a posebno se to ističe u jesenjem i zimskom periodu, kada je aktivan sistem grijanja.

“Sve veći priliv automobila značajno doprinosi povećanju zagađenja vazduha u Banjaluci i okolini. Česta pojava pijeska iz Sahare u toku ovog ljeta znatno je, širom Srpske, povećala koncentraciju čestica prečnika manjeg od 10 (PM10) ili 2,5 mikrometara (PM2,5). One se teže filtriraju, zbog čega se mogu akumulirati duboko u plućima i izazvati brojne respiratorne probleme, ili pogoršati postojeće bolesti”, pojasnila je Darija.

Ona je napomenula da je rak pluća veoma izazovno otkriti na vrijeme ukoliko ne postoje Nacionalni skrining programi.

“Razlog tome je što ova vrsta raka u ranim fazama ne daje nikakve specifične znakove, niti simptome, zbog čega se preko 80% slučajeva karcinoma pluća otkriva u kasnoj fazi. Dijagnostika je u tom pogledu prilično jednostavna, niskodozni CT grudnog koša ima mogućnost detekcije karcinoma pluća izuzetno malih dimenzija zbog čega se bolest veoma lako može otkriti u ranoj fazi. To je posebno značajno, jer ostavlja više terapijskih opcija, zbog čega je i ishod liječenja mnogo uspješniji”, kazala je Darija.

Ona nam je pojasnila i šta je to Nacionalni skrining program.

“Ovaj program predstavlja pristup za rano otkrivanje raka pluća kod osoba koje su u riziku:
pušači, kako aktivni, tako i osobe izložene duvanskom dimu kroz pasivno pušenje ili kroz takozvani third-hand smoking odnosno efekat zadržanih čestica iz duvanskog dima na predmetima i površinama, osobe izložene kancerogenim materijama kao što su azbest, i radon. Tu spadaju i osobe starije od pedeset godina, osobe koje pate od hroničnih bolesti pluća, osobe koje imaju bliskog rođaka koji ima/je imao rak pluća i osobe koje su imale drugu vrstu raka ranije u životu. Cilj ovog programa je upravo identifikacija raka pluća u ranim fazama, kada je liječenje lakše i učinkovitije, a prognoza bolja. Na taj način smanjuje se i smrtnost izazvana ovom bolešću što je, takođe, veoma značajan faktor. Naime, zemlje širom svijeta koje su uvele skrining programe značajno su smanjile smrtnost usljed raka pluća”, navela je sagovornica.

Ona je naglasila da je edukacija stanovništva jedan je od ključnih koraka u širenju svijesti i destigmatizaciji raka pluća.

“To je, ujedno, i jedan od glavnih zadataka našeg Udruženja. Zbog toga smo pokrenuli društvene mreže, facebook stranica Diši za život i instagram profil disi.za.zivot, gdje se trudimo približiti široj populaciji temu “rak pluća”. U saradnji sa ljekarima naše Klinike za plućne bolesti UKC RS organizuju se i edukativna predavanja. Jedno takvo predavanje održano je krajem prošle godine u hotelu Mariott, kada je predstavljena patogeneza bolesti, a predstavnici Udruge Jedra iz Hrvatske podijelili su svoja iskustva u ovom polju. Dodatno, svaka kampanja koju planiramo i realizujemo uvijek ima prvenstveno edukativni karakter i mi koristimo svaku priliku da javnosti približimo ovu temu”, dodala je Darija.

Statistike govore da je u porastu ukupan broj pacijenata, ali i broj pacijenata mlađe životne dobi.

“Još uvijek nemamo Nacionalni registar oboljelih, zbog čega ne raspolažemo konkretnim brojevima na nivou države ili entiteta, ali prema podacima Klinike za plućne bolesti UKC RS i u našoj zemlji je, kao i u zemljama iz okruženja, prisutan rastući trend po ovom pitanju. Upravo to i jeste glavni motiv za edukaciju stanovništva i za saradnju sa resornim institucijama, kako bismo formirali što bolje uslove za liječenje, ali i kako bismo probudili svijest stanovništa o značaju prevencije”, kazala je sagovornica.

Ona je dodala da se pacijenti u Banjaluci liječe na Klinici za plućne bolesti UKC RS, gdje postoji jako dobar ljekarski tim.

“Naši ljekari su zdravstveni profesionalci koji su izuzetno posvećeni pacijentima i ličnom usavršavanju, kako bi u svakom trenutku zaista mogli da izvuku maksimum iz svake situacije, iako je svaka teška, jer u našoj zemlji rak pluća se skoro uvijek otkriva u kasnoj fazi kada se terapijske opcije značajno smanjuju. Dobra stvar je što imamo zainteresovanih specijalizanata, jer imaju priliku da uče od ljekara sa višegodišnjim
iskustvom u oblasti pulmološke onkologije, kao što je prof. dr Mirko Stanetić, doc. dr Lora
Novaković i drugi”, istakla je naša sagovornica.

Na kraju razgovora Darija je istakla da je konzumacija cigareta jedan od najvećih uzroka ove teške bolesti, te da je smanjenje konzumacije duvanskih proizvoda značajan izazov na nivou cijele populacije.

“To je problem svih životnih uzrasta i nešto što prepoznajemo i mi kao Udruženja. Upravo zbog toga Svjetski dan bez duvanskog dima, 31. maj, jedan je od značajnih datuma iz našeg kalendara koji smo ove godine obilježili u parku Petar Kočić. Tada smo zajedno sa medicinskim timom naše Klinike radili besplatne spirometrije i dijelili edukativni materijale koji su na zanimljiv način predstavljali posljedice duvana po zdravlje. Cilj nam je da se pušenje zabrani bar u zatvorenim prostorima poput ugostiteljskih objekata, a tu inicijativu razmatrali smo na razgovoru sa Ministrom zdravlja i socijalne zaštite koji u potpunosti podržava nultu toleranciju na duvanske proizvode”, pojasnila je Darija.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije