Ranije je premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić rekao da plate direktora u javnim preduzećima ne mogu biti više od plata ministara u Vladi Srpske, ali tu svoju misao nije precizirao, odnosno, nije rekao da plate moraju biti manje od tih primanja.
Kad je počela priča o smanjenju plata premijer RS, je rekao da je cilj da se “bezobrazno visoke plate pojedinih direktora” smanje te da se na neki način ujednače, jer nije u redu da direktor neke ustanove ima veću platu od ministra u Vladi RS.
Međutim, sad imamo situaciju da ministri imaju platu od 3000 KM, a mjesečna primanja direktora javnih preduzeća, po najnovijem nalogu Vlade, ne smije prelaziti iznos 3000 KM.
Potpredsjednik Vlade RS Anton Kasipović objasnio je juče da je Vlada Srpske utvrdila prijedlog ugovora o radu između poslodavaca i direktora i izvršnih direktora javnih preduzeća.
„Regulisano je da plata direktora, zajedno sa regresom, toplim obrokom, zimnicom i ostalim primanjima, ne može biti veća od 3.000 KM, a za izvršne direktore od 2.500 KM”, rekao je Kasipović.
Valjda će svi silni direktori, njihovi pomoćnici, savjetnici i ostali moći, da u ovim teškim vremenima, prežive sa toliko smanjenim prihodima?
Da podsjetimo na primanja nekih od direktora u javnim preduzećima Srpske:
1. Generalni direktor “Željeznica RS” ima platu 3.328 maraka, a četiri izvršna direktora po 2.614 KM
2. Direktor “Elektroprivrede RS” ima platu od 3.500 do 4.000 maraka
3. Direktor Zavoda za zapošljavanje 2.700
4. Direktor “Službenog glasnika RS” oko 3.500
5. Direktor “Puteva RS” 3.600 maraka, dok finansijski direktor zaradi oko 4.381
6. Direktor Agencije za informaciono društvo RS svakog mjeseca zaradi 2.250 KM
7. Direktor Akademske i istraživačke mreže RS 2.716 maraka
8. Plata generalnog direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS je 3.420 maraka. Direktor Fonda ima dva zamjenika, te dva savjetnika, čije plate prelaze 2.500 KM. U direkciji Fonda zaposleno je i deset izvršnih direktora, te isto toliko njihovih zamjenika. Prosječna plata im je 2.300 maraka.
9. Direktor Instituta za zaštitu zdravlja RS mjesečno zaradi 3.103
10. Direktor Zavoda za medicinu rada i sporta 3.057 maraka
11. Direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Sarajevo ima platu 3.916
12. Direktor JP “Šume u januaru je na račun primio 7412 KM
13. Plata pojedinih direktora u zdravstvenim institucijama RS zna da pređe i 6.500 maraka mjesečno.
Kad govorimo o platama direktora u javnim preduzećima Srpske vidimo da ima onih čija su primanja i mnogo viša od 3000 KM, ali većina njih ne prima mnogo više od 3000 KM, što znači, da tu neće biti nekih posebnih rezova. Primanja su i dalje visoka kad se uzme u obzir standard građana koji je, prema analizama, jedan od najnižih u regionu. Podjetimo da su primanja radnika sa prosječnom platom 798 maraka, a sa tom platom ne može se podmiriti ni pola potrošačke korpe, a kad je riječ o penzionerima, prava je misterija kako oni preživljavaju ova vremena.
Kasipović je objasnio da je Vlada, svojim zaključkom, obavezala i predstavnike državnog kapitala i nadzornih odbora u javnim preduzećima, da u roku od 30 dana, ponudi na potpis direktorima ugovore.
„Mi određujemo okolnosti i elemente ugovora i nudimo ih na potpis“, rekao je on i dodao je da su zadužili „naldežne organe u javnim preduzećima, ustanovama, agnecijama i vanbudžetskim fondovima da utvrde visinu iznosa naknade za rad članova nadzornih i upravnih odbora, koja ne može biti veća od 500 KM“. (a ranije se ova naknada kretala od 400 do 500 KM).
I još jedna informacija iz Vlade RS, nema više djeljenja visokih pozicija bez potpune saglasnosti Vlade, što se potvrđuje ovim Kasipovićevim riječima:
„Za svako danje imenovanje direktora i zamjenika direktora i pomoćnika javnih ustanova, vanbudžetskh fondova, agencija i direkcija u upravnim i nadzornim odborima, neophodno pribaviti prethodnu saglasnost Vlade RS“.
Kad je riječ o novoj podjeli direktorskih fotelja, prema nezvaničnim informacijama, direktorske fotelje “Elektroprivrede RS” i “Pošta Srpske” pripašće SNSD-u. Kadrovi DNS-a zasješće u fotelje direktora “Željeznica RS” i “Puteva RS”, dok će socijalistima pripasti mjesto direktora “Šuma RS”.
Milorad Dodik, predsjednik RS, rekao je da je priča o pozicijama unutar koalicije SNSD – DNS – SP samo tehničko pitanje koje je već riješeno ne želeći da komentariše ko je i kakvu poziciju dobio.
“To je tehnička stvar koja je realizovana, naša politika je stabilnost i jačanje uloge RS prema BiH i međunarodnoj zajednici i ta politika mora biti sprovođena sa ljudima koji se slažu u toj politici”, rekao je Dodik.
Iz Vlade je najavljeno da će se ovim rezom na platama uštedjeti milioni maraka u budžetu, a građani se mogu samo zapitati zašto to nije bilo ranije urađeno? Jer situacija, kada je riječ o ekonomskoj situaciji, nije mnogo bolja bila ni ranije, a kao izgovor za tu odluku već odavno mogla navesti ekonomnska kriza. Međutim, kriza nije Vladu navela na ovu odluku, nego činjenica o visini plata između direktora i ministara.
Ovom odlukom je, na prvi pogled vidljiva, ministarska sujeta umirena. Direktori pojedinih preduzeća ipak neće primati viša primanja od njih, ali po svemu sudeći, neće ni mnogo niža i tako će svi drugarski nastaviti uživati u svojim visokim platama.