Detalji akcije SIPA: Inspektori zbog Debevca češljaju sudske predmete

 Istraga protiv suspendovanog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca ponovo se zahuktala, pa su se tako na meti istražilaca našli i predmeti tog suda.

Tužioci Tužilaštva BiH, naime, sumnjaju da je bilo muljanja tokom dodjeljivanja predmeta sudijama, zbog čega su danas pripadnike Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) poslali u Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) BiH.

Na taj način su inspektori, u nastavku akcije “Kodeks”, dobili novi zadatak – da pretresaju Sistem za automatsko upravljanje predmetima u sudovima (CMS), s tim što su, kako su naglasili iz VSTS-a, pod lupom samo predmeti Suda BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Želimo podsjetiti javnost da je VSTS BiH uspostavio CMS putem kojeg sve pravosudne institucije evidentiraju svoje predmete, te se ovaj pretres ne odnosi na cjelokupan sistem, već isključivo na Sud BiH”, rekli su iz VSTS-a BiH.

Prethodno su se oglasili i iz Tužilaštva BiH, te nedvosmisleno potvrdili da se posao, koji su inspektori danas radili, odnosi na slučaj “Debevec”.

“U okviru proširene istrage koju Tužilaštvo BiH vodi protiv Debevca, pripadnici SIPA pretresaju server CMS-a Suda BiH, zbog sumnje u zloupotrebe prilikom dodjele predmeta u rad sudijama”, naveli su iz Tužilaštva BiH.

Debevec i nekadašnji generalni direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) BiH Osman Mehmedagić Osmica, podsjetimo, uhapšeni su sredinom decembra prošle godine, a potom je Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva BiH, otkrio da ih terete za prisluškivanje sudija Suda BiH i radnika Tužilaštva BiH tokom 2020. godine.

“Prikupljeni su dokazi da su dvojica osumnjičenih zloupotrijebili službeni položaj na način što su nezakonito prisluškivali sudije Suda BiH i zaposlene radnike Tužilaštva BiH prilikom sprovođenja određenih istražnih radnji u predmetima Tužilaštva i Suda BiH”, precizirao je tada Kajganić.

Nakon nekoliko mjeseci provedenih u pritvoru, uhapšena dvojka je puštena na slobodu, a od tada se malo šta zna o ovom jako bitnom predmetu.

Istina, u junu ove godine se pojavila informacija da je Tužilaštvo BiH pri samom kraju istrage protiv Debevca i Mehmedagića, te da bi optužnica protiv njih trebala biti podignuta najkasnije ovog mjeseca, ali se to još nije dogodilo, a sada je i pitanje kada će, s obzirom na nove okolnosti, odnosno na pretrese koji su u petak izvedeni.

Nedavno je, podsjetimo, objavljeno da je Tužilaštvo tokom istrage saslušalo više od 50 svjedoka koji su povezani s Debevcem i Osmanagićem, te da se mahom radi o radnicima Suda i OBA, koji su do detalja opisali šta su i kako radili, prije svega prema uputstvima Debevca.

Podsjećanja radi, istraga u odnosu na Debevca proširena je i na primanje dara za trgovinu uticajem zbog vozila koje mu je, kako se tvrdi, poklonio autoservis “Kramar” iz Ljubuškog, koji je imao upravne postupke pred Sudom BiH, ali i sata od 15.000 KM koji mu je, prema dostupnim tvrdnjama, poklonio bjegunac od hrvatskog pravosuđa Zdravko Mamić, inače nekadašnji čelnik “Dinama”.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije