– Dejton nije savršena stvar, ali je tim sporazumom zaustavljen rat, kazao je Josipović u pozdravnom govoru na Pravnom fakultetu na predavanju posvećenom spomenutom mirovnom sporazumu kojeg su u zrakoplovnoj bazi Wright-Patterson u Dejtonu, u američkoj saveznoj državi Ohio, potpisali hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, srbijanski predsjednik Slobodan Milošević te glavni američki pregovarač Richard Holbrooke i general Wesley Clark.
– No, sada moramo razmisliti o promjenama sporazuma jer više ne služi potrebama građana Bosne i Hercegovine, istaknuo je Josipović, prenijela je Hina.
Gost predavanja, bivši sudija Vrhovnog suda JAR-a i prvi glavni tužilac haaškog tribunala (ICTY) Richard Goldstone je kazao da je “rezultat Dejtona daleko od idealnog”, ali da predstavlja “golem i pozitivan razvoj događaja”.
– Nakon Daytona niko više ne razmišlja o pribjegavanju oružju, kazao je Goldstone. Prema njegovim riječima, sada daljna rješenja moraju donositi ljudi kojih se to tiče.
– Rješenja se ne mogu nametati izvana. Međunarodna zajednica može pomoći, ali zainteresirane strane moraju same odlučiti, dodao je.
Poručio je također da se stanje nestabilnosti mora rješiti, “jer nestabilnost ne može vječno trajati”.
– Potrebno je hrabro vodstvo kako bi se osigurala sretna budućnost na ovim prostorima, zaključio je Goldstone.
John Shattuck, rektor Srednjeevropskog univerziteta koji je 1995. kao zamjenik državnog sekretara u administraciji američkog predsjednika Billa Clintona imao jednu od vodećih uloga u pregovorima u Dejtonu, potvrdio je da je taj mirovni sporazum, potpisan dva mjeseca nakon pokolja vojske bosanskih Srba nad Muslimanima Srebrenice, “bio način kako okončati rat”.
Priznao je takođe da rat u bivšoj Jugoslaviji predstavlja “strašan propust međunarodne zajednice”.
Dejtonski mirovni sporazum ugledao je svijetlo dana 21. novembra, a službeno je potpisan u Elizejskoj palati u Parizu, 14. decembra 1995.
Današnje političko uređenje i struktura vlasti u Bosni i Hercegovini dogovoreni su kao dio Daytonskog sporazuma.