“Davaće ova plodna zemlja još naučnika, ljetopisci to mogu samo nakratko opstruirati” odgovor Dodikovom piscu

Glavni urednik časopisa „Argumenti“ Milan Ljepojević rekao je tom prilikom da je časopis, između ostalog, pružanje šanse mladim ljudima, ali “samo pod uslovom da ispunjavaju standarde koji su aktuelni u toj datoj situaciji”

Onda je dodao i ovo: “Suština svega, Argumenata, ne bi bilo da nema SNSD-a na čelu sa Miloradom Dodikom. Možete se baviti naukom koliko hoćete, možete imati znanja koliko hoćete, ali ako nemate podršku političku iza sebe, od nauke nema ništa”, rekao je on.

Drugim riječima, naučna sloboda u Republici Srpskoj se ne podrazumijeva bez adekvatne političke podrške. Na koji način onda zadržati integritet naučnika i njegovu nezavisnost u odnosu na aktuelnu vlast ili to nije moguće uopšte? Da li je onda svaka nauka u Republici Srpskoj politička da ne kažemo SNSD-ovska?

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Povodom ove jučerašnje izjave danas se javnosti obratila i Tanja Vukomanović, poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

“Iz Akademije nauka i umjetnosti stiže novo poniženje i poruka „ako nemate političku pozadinu iza sebe, od nauke nema ništa“ – kaže Vukomanovićeva.

Kaže da pisac hvalospjeva o Miloradu Dodiku nije rekao ništa što već nismo čuli od njegovog šefa, ali novo je to što se takve stvari više ne govore pod šatorima i stranačkim mitinzima.

” Da od nauke nema ništa rečeno je u Akadmiji nauka i umjetnosti Republike Srpske! Da znaju za sramotu, danas bi umrli od stida, ali ne znaju” – ističe Vukomanović.

Navodi da je režim obezvrijedio sve čega što su dotakli, da su institucije pretvorili u sale za stranačke aktivnosti, patriotizam mjere dolascima na koncert, znanje po tome koliko znaš o šefu, izjednačavaju šatore i škole, dok su ministarstvo obrazovanja sveli na samo još jednu stolicu koju treba popuniti koalicioni dogovor.

– Nisu problem ni Baje, ni LJepojevići, pitanje je na šta smo sve spremni pristati i dokle ćemo gledati sistemsko uništavanje zemlje zbog jačanja jedne partije. Mladi ljudi, ne slušajte ih. Bahatost im je uzela dodir sa stvarnošću. Učite, znanje će se cijeniti, indeks će biti važniji od partijske knjižice, ali trebaće nam više godina da se oporavimo od ovih „patriota“, nego što smo se oporavljali od svih okupatora – poručila je Vukomanović.

Aktivista Slobodan Blagovčanin kaže za BUKU kako trebamo napraviti korak unazad i uvidjeti da je ovaj komentar oko nauke i politike zapravo pozitivan.

“Zamislite da je ljudima iz SNSD-a stalo do nauke, pa onda, pu pu daleko bilo, odluče da se bave projektima iz ove oblasti, pa kroz svoj sistem razviju nove, mlade naučnike koji bi radili za njih. Ovako smo bar sigurni i ne moramo brinuti da li će se nauka zloupotrijebiti. Nema nauke – nema naučnika – nema problema. Zamislite da uspiju doći do rješenja na izazove ove decenije poput “Kako krasti glasove na elektronskom glasanju”, “Kako biti u zatvoru, a ne boraviti u ćelijama

Kako vladati bez opozicije (dobro, ovaj izum već imamo..)” kaže Blagovčanin pomalo ironično.

On kaže da nazadovanje u nauci nije ni stoti problem trenutne vlasti.

“Sva artiljerija je okrenuta prema zadržavanju krhke vlasti, koju drže ucjenjeni ljudi koji će u skorom momentu zamijeniti dresove i spašavati se sa broda koji tone. A davaće ova plodna zemlja još naučnika, ljetopisci to mogu samo nakratko opstruirati” ističe Blagovčanin za BUKU.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije