Nakon skoro 30 godina Kada Šiljković danas će konačno ukopati posmrtne ostatke supruga Mušana. Teško govori, a emocije koje su je preplavile svjedoče da ni nakonm tri decenije nije lakše.
„95. zajedno smo bili u Srebrenici i razdvojili se. Krenula sam sa svoje troje djece. Danas kopam svog Mušana. Tu su mi djeca, rodbina. Došli smo da se danas posljednji put oprostimo od njega“, kaže Kada.
S njom je danas i njen brat Redžo Muškić koji je preživio pad Srebrenice – zaštićene zone UN-a. Uspio je pobjeći, ali zet sa kojim je tada bio nije. Danas će njegov zet biti ukopan.
„Bio sam u Srebrenici tokom pada Srebrenice. Kad smo krenuli preko šume, i ja sam bio civil, bio sam sa zetom i bratom. Kad je zapucalo, više niko nikoga nije poznavao, pao je mrak i ja sam poslije nakon dva, tri sata našao jednog brata tu. Jednog sam brata našao na Drču, a jednog brata nikada nisam našao, našao sam par kostiju. Ukopali smo ga 2015“, kaže Muškić.
Mehmed Efendić danas će ukopati posmrtne ostatke amidža Ćamila i Hasiba. Prije 10 godina pronađene su samo njihove lobanje, ali odlučio je da više ne čeka. Ranije je ukopao oca, Ćamilovog i Hasibovog brata.
„Na istoj lokaciji je i moj brat koji je ukopan 2017. Tako da će njih četvorica naći vječni smiraj jedan pored drugoga“, rekao je Efendić za Buku.
Ćamilovi i Hasibovi posmrtni ostaci pronađeni su nedaleko od kuće u kojoj su živjeli.
„Ćamil i Hasib se izdvajaju od ostalih žrtava genocida, iz razloga što su oni u julu mjesecu ostali u svojoj porodičnoj kući iz zdravstvenih razloga. I prije rata su bili prilično narušenog zdravstvenog stanja. U ratu se to anravno pogoršalo, Hasib je bio 100% invalid, bio je nepokretan, a Ćamil se otežao kretao. Tako da nisu bili fizički sposobni da dođu do baze UN-a kako bi tu pokušali da nađu kakvu takvu sigurnost. To je po meni nešto što njih izdvaja, oni nisu pronađeni u masovnim grobnicama. Posmrtni ostaci su pronađeni neposredno u blizini kuće, u jednom potoku. Pronađene su samo dvije lobanje, ostali skeletni ostaci nisu pronađeni. Mi smo godinama čekali, brat i ja smo odlučili da ove godine ukopamo to što imamo od posmrtnih ostataka“, rekao je Efendić za Buku.
Ukop posmrtnih ostataka 14 žrtava genocida planiran je danas za 13 časova i 20 minuta.