Prvi dan Bajrama počinje jutarnjom molitvom u džamiji kojom se najavljuju veseli praznični dani, pa se među vjernicima ovaj praznik smatra i “praznikom položenog ispita”.
U džamijama i mesdžidima širom BiH te u dvorani sarajevske Skenderije jutros je klanjan Bajram-namaz, a centralna bajramska svečanost je održana u Gazi Husrev-begovoj džamiji.
Reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein Kavazović pozvao je vjernike da dok dočekuju početak Ramazanskog bajrama da grade zajednicu, produbljuju zajedništvo i njeguju vjerničku, ali i opšteljudsku društvenu solidarnost.
“Podsjećajući vas na Božije riječi iz Časnog Kur'ana ‘Mi smo djeci Ademovoj dali njihovo dostojanstvo’, i u ovim svečanim i mubarek danima pozivam vas da se svugdje i uvijek protivite i suprotstavljate gaženju ljudskog dostojanstva, nepravdi i nasilju”, poručio je Kavazović.
Reis Kavazović pozvao je vjernike da pomognu djeci na temeljima vjere, morala, povjerenja, otvorenosti i uvažavanja, te da razviju sposobnost za život u zajednici sa drugim ljudima.
U banjalučkoj džamiji Ferhadija je jutros, prvi put nakon 1993.godine, klanjan Bajram-namaz.
Muftija banjalučki Edhem ef. Čamdžić pozvao je u bajramskoj hutbi vjernike da budu solidarni sa svim ljudima te da se zalažu za toleranciju i dobre međuljudske odnose.
“Danas smo klanjali prvi Bajram-namaz, istina u malo otežanim uslovima jer se Ferhadija još obnavlja i skele su još tu, ali one su nam bile i dodatna potpora, kao i veliki broj vjernika”, rekao je muftija banjalučki Edhem ef. Čamdžić.
Podsjetio je da je i ove godine u Ferhadiji klanjan teravih namaz, 15.jula, kojem je prisustvovao i reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je čestitku povodom praznika Ramazanskog bajrama, reisu-l-ulemi Huseinu ef. Kavazoviću, muftiji banjalučkom Edhemu ef. Čamdžiću i svim građanima islamske vjere u Bosni i Hercegovini sa željom da ovaj praznik proslave u miru, sreći i blagostanju.
“Neka ovaj veliki praznik vjernicima bude povod za radost, a duhovne vrijednosti i poruke novi podsticaj za jačanje međusobnog povjerenja i razumijevanja, stvarajući tako uvjete za bolju i prosperitetniju budućnost svih naroda i građana”, navodi se u čestitki predsjednika Dodika.
BAJRAMSKI OBIČAJI
Čisti i ukrašeni domovi, kuće i sokaci simbol su bajramskog praznika, a praktikuje se i oblačenje najljepše odjeće i svečanih odijela.
Ovaj praznik uglavnom se provodi u krugu porodice koja se okuplja kod najstarijih članova. Tom prilikom se razmjenjuju čestitke i bajramluci, a narednih dana se obilaze komšije, dalja rodbina i prijatelji. U pojedinim mjestima praksa je da se prvi dan Bajrama provede u krugu porodice, drugi dan se obilaze mezarja. Drugi dan Bajrama je ujedno i Dan šehida, dok je treći dan predviđen za druženje s prijateljima i poznanicima.
Bajramski praznik predstavlja i posebnu radost za djecu. Bajram banka ili bajramluk je nešto što se čeka i čemu se raduje. Bajram je i praznik praštanja i izmirenja. Običaj je da se vjernici, koji su iz bilo kojeg razloga bili posvađani, izmire na Bajram.
Najčešći bajramski ručak u Bosni i Hercegovini počinje supom ili čorbom, nakon čega slijedi varivo, sarma, bosanski lonac i slična jela. Poslije toga služe se pite, pa pečeno meso s povrćem…
Bajramski specijaliteti su begova čorba, bosanski lonac, hadžijski ćevap, različite dolme i sarma. Na stolu su nezaobilazne i različite pite. Slatkiši su vrlo bitan element bajramske trpeze, a najčešće su to baklava, ružice, tufahije i halva.