Kako je za BUKU rekla Samra Turčinhodžić iz Platforme broj učesnika okupljanja je ograničen na 50 osoba zbog poštivanja epidemioloških mjera uzrokovanih COVID-19, ali očekuju veliku podršku građana širom zemlje, jer će protest biti emitovan uživo putem društvenih mreža.
Za sada je teško ocijeniti, kaže, koliku Platforma ima podršku među građanima i građankama Banjaluke, jer do sada nije bila učesnik na izborima, s obzirom da se radi o političkoj organizaciji koja je osnovana 25.11.2018. godine.
„U Banjaluci imamo uspostavljen Inicijativni odbor, uspostavljen RO regije Vrbas, te trenutno uživamo značajnu podršku naših građana koji su poslednjih 30-ak godina napuštali naš grad, ali su ostali vezani za njega i žele da daju doprinos napretku i razvoju Banjaluke“, istakla je Turčinhodžić, dodajući da je prenos protestnih šetnji u organizaciji Platforme – Mostar, Sarajevo, Tuzla, Bihać, i online u Brčkom – do sada pogledalo skoro pola miliona građana BiH širom svijeta, dok je broj učesnika procijenjen na preko 20.000.
Ono za što se Platforma zalaže od samog početka je:
– održati lokalne izbore do 15. novembra 2020. godine, uključujući i izbore u Mostaru
– uvesti elektronsko glasanje do 2022. za opšte izbore
– izmijeniti Izborni zakon do lokalnih izbora 2020. godine, kako bi se omogućilo proglašenje vanrednih izbora, ako se ne formira vlast za 6 mjeseci
– ukinuti finansiranje stranaka do kraja ove godine
– odmah prestati sa narušavanjem institucija BiH
– donijeti ekonomski poticaj za privredu, kako za one koji su oštećeni za vrijeme pandemije, tako i za druge
– uskladiti plate i nadoknade u javnom sektoru sa nadoknadama u realnom sektoru
– primijeniti nultu toleranciju na korupciju, pokazati na primjeri afere "Respiratori" i kazniti sve učesnike kriminala
– provjeriti diplome svih predstavnika vlasti, pravosuđa, uposlene javnih institucija i ukloniti sve one sa kupljenim diplomama
Pored nabrojanih zahtjeva, bilo je i onih karakterističnih za određene gradove poput Bihaća, gdje su tražili da se riješi migrantsa kriza, kao i pitanje odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj Gori, dok je zahtjev za Brčko glasio da se njihovim građanima omogući da se opredijele za državljanstvo BiH.
Jedna od inicijativa Platforme je i osnivanje Ministarstva dijaspore na nivou institucija BiH, a kako je za BUKU potvrđeno, imaće i zahtjev vezano za uređenje oblasti urbanizma i prostornog planiranja, koje je trenutno izvorište korupcije i nejednakosti, kao i uređenje svih rijeka, uključujuci Vrbas, sprečavanje njihovog zagađenja i narušavanja biodiverziteta.
Podsjetimo, prema važećem Ustavu, prof. Hadžikadić je po prvi put učestvovao na izborima 2018. godine kao nezavisni kandidat za člana Predsjedništva BiH i osvojio 60.000 glasova ili preko 10% ukupnog biračkog tijela u FBiH.
Prof. dr Hadžikadić je rođen u Banjaluci, gdje se i školovao. U ovom gradu je diplomirao i magistrirao na Elektrotehničkom fakultetu. U SAD odlazi 1984. godine na doktorat iz oblasti umjetne inteligencije.