Danas počinje zima

Zima će ove godine za stanovnike sjeverne Zemljine polulopte početi danas u 12.12 časova. U isto vrijeme za stanovnike na južnoj Zemljinoj polulopti počeće ljeto. U Banjaluci će sutra Sunce izaći u 7.26, a zaći u 16.13, saopšteno je iz Univerzitetskog astronomskog društva “Banjaluka”.

Na dan početka zime obdanica je najkraća, a noć najduža. Zima je kod nas najkraće godišnje doba. Traje 89 dana, sve do 20. marta 2013. godine, kada počinje proljeće.

Fizikalno, Sunčeve zrake u zimi padaju pod većim uglom, čime se konstantna energija koju dotična polulopta dobija od Sunca dijeli na veću površinu, što zajedno s većim putem kroz atmosferu koji ta toplina treba proći daje rezultat – manje primljene topline po jedinici površine, i nižu temperaturu, odnosno, zimu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zima je najhladnije godišnje doba, a ovo godišne doba u mnogim zemljama se povezuje sa snijegom.

Pogledajte fotografije snijega…

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije