Đajić nije uspio namjestiti tender od 13 miliona KM

Godinama unazad ove poslove za UKC su radile hemijske čistionice „AD“ iz Banjaluke. Po svemu sudeći, Đajić nije želio da mijenja poslovne partnere u ovom poslu pa je propisao uslove koje jedino „AD“ može da ispuni, piše Capital.ba

Međutim, u cijelu priču se sa žalbom umiješala praonica „Perfect clean“ iz Prijedora.

Oni su u svojoj žalbi naveli da se postupak zloupotrebljava, a da se tender namješta kroz davanje nezakonitih pogodnosti i propisivanje uslova za tehničku i profesionalnu sposobnost koju može ispuniti samo jedan preferirani ponuđač u cijeloj zemlji i regionu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tako oni navode da je UKC tražio ponuđača koji je ranije radio slične ili iste poslove u vrijednosti od 1,8 miliona maraka, što kako su istražili, ispunjava samo firma koja odranije sarađuje sa UKC-om.

„U predmetnoj javnoj nabavci ne može biti pravedne i aktivne konkurencije, jer konkurencija i takmičenje podrazumijevaju više subjekata ne samo jednog“, naveli su oni u žalbi koju je KRŽ prihvatio.

Podsjećaju da su već jednom oborili tender, a da je UKC umjesto da smanji zahtjevane iznose uradio nešto sasvim suprotno, te sa traženih 1,5 miliona postavio uslov da je ponuđač ranije imao ugovor minimalno vrijedan 1,8 miliona KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

UKC: Treba nam ozbiljna i sposobna firma

Sa druge strane iz najveće zdravstvene ustanove u Srpskoj su se pravdali da je njihov zahtjev daleko ispod zakonom dozvoljenog praga, te da su sve radili kako bi dobili samo ozbiljne ponuđače koji su sposobni da iznesu jedan takav odgovoran i složen posao.

„Radi se o izuzetno složenom i specifičnom poslu koji podrazumijeva da se ponuđaču daju na korištenje prostori ugovornog organa u kojima bi obavljao predmetne usluge, da se na dnevnom nivou peru izuzetno velike količine bolničkog rublja kao i da se zbog prirode djelatnosti ugovornog organa ne smije dozvoliti da dođe do prekida u kontinuitetu pružanja predmetnih usluga“, naveli su oni obrazlažući svoje poteze.

Prema njihovoj ocjeni, potencijalna šteta koju može prouzrokovati izbor lošeg ponuđača koji nije sposoban, pouzdan i kompetentan da odgovori zadatom poslu je luksuz na koji oni ne mogu pristati.

„Jedino nam je bitno da je ponuđač pouzdan i sposoban da izvrši ugovor u onom obimu koji nam je kao najvećoj zdravstvenoj ustanovi potreban, a sve u skladu sa uslovima utvrđenim u tenderskoj dokumentaciji“, kazali su u UKC-u.

Inače, UKC će morati da plati i 10.000 maraka za vođenje žalbenog postupka te da plati troškove advokata firme iz Prijedora koja se žalila.

Podsjećamo, CAPITAL je o ovom tenderu pisao u maju ove godine. Kroz njega se tražila firma koja će voditi vešeraj u naredne četiri godine i to u prostoru koji joj dodijeli UKC Republike Srpske.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije