Da li su vlasti RS pristale na PRENOS NADLEŽNOSTI na nivo BiH

Vlada Republike Srpske prihvatila je Informaciju o Nacrtu zakona o dopunama Zakona o komunikacijama u dijelu koji se odnosi na uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve “112”.

Usaopštenju za javnost, Vlada Srpske obrazložila je da podržava uvođenje evropskog broja za hitne slučajeve u BiH uz uvažavanje ustavnih i zakonskih nadležnosti Republike Srpske. Međutim, navedeno obrazloženje prihvatanja jedinstvenog broja “112” u potpunoj je suprotnosti sa stavovima koje je aktuelna vlast u Republici Srpskoj imala prije samo nekoliko godina o istoj temi, a tada se, kako se može jasno vidjeti iz stavova visokih funkcionera SNSD, ali i tadašnjih stavova Vlade Srpske, uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve ocjenjivalo kao neprihvatljivo prenošenje dejtonskih nadležnosti Republike Srpske na nivo BiH.

Naime, u saopštenju kojim je Vlada Srpske juče objavila da prihvata uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve, između ostalog, navodi se da je Vlada “saglasna sa Nacrtom zakona o dopunama Zakona o komunikacijama u dijelu koji se odnosi na uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve 112”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Sada se zadužuje Ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske da Ministarstvu komunikacija i transporta BiH dostavi mišljenje na Nacrt zakona o dopuni Zakona o komunikacijama u dijelu koji se odnosi na uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve “112”. Zadužuju se sve republičke institucije koje nakon donošenja ovog zakona, na bilo koji način budu učestvovale u postupku uvođenja jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve “112” sa tehničkog, organizacionog i svakog drugog aspekta, da obezbijede zaštitu interesa i nadležnosti Republike Srpske – objasnili su iz Vlade Srpske.

Takođe, zadužuje se Ministarstvo saobraćaja i veza RS da u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije i međunarodnu saradnju o ovom zaključku upozna poslanike u Parlamentarnoj skupštini BiH i ministre u Savjetu ministara BiH koji dolaze iz Republike Srpske, navedeno je u saopštenju.

Međutim, prije skoro tačno sedam godina u Mišljenju u vezi Nacrta Zakona o dopunama Zakona o komunikacijama BiH, koje je Ministarstvo saobraćaja i veza RS poslalo na adresu Ministarstva komunikacija i transporta BiH, inicijativa o uvođenju jedinstvenog broja za hitne slučajeve “112” jasno je odbačena.

 Takođe, smatramo da je uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne situacije – 112 potrebno zakonski urediti u skladu sa Ustavom BiH i Republike Srpske, uvažavajući nadležnosti entiteta i važećih zakona – navodi se u mišljenju resornog ministarstva od 19. jula 2017. godine, koje se nalazi u posjedu Srpskainfo.

Inače, zanimljivo je podsjetiti i na izjave tadašnjih predstavnika SNSD u zajedničkim institucijama BiH o istoj temi, a koji su se kategorično protivili uvođenju jedinistvenog evropskog broja za hitne slučajeve na nivou BiH, ocjenjujući to klasičnim pokušajem prenosa nadležnosti.

– Dakle, ja imam dokument koji se odnosi na Ministarstvo saobraćaja i veza koje eksplicitno kaže da je Prijedlogom zakona o dopunama Zakona kojim se nameće jedinstveni centar za prijem i obradu poziva, jedinstveni broj u Republici Srpskoj taj, radi se u isključivoj nadležnosti entiteta, itd., da ne čitam cijeli tekst, dakle isključivoj nadležnosti – govorila je u to vrijeme na zasjedanjima Parlamentarne skupštine BiH tadašnji poslanik SNSD, Dušanka Majkić.

FOTO: FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER
FOTO: FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

Dušanka Majkić– Mišljenja smo da iz procedure treba povući razmatranje Prijedloga zakona i pomenute aktivnosti vratiti u okvire propisa koji definišu ovu oblast, uvažavajući nadležnosti entiteta. Dakle, kad zovne neko u Republici Srpskoj na telekomunikacionim operaterima postoji samo služba 121, to je ta Služba zaštite i spašavanja. U Federaciji kad zovnete 112 to je služba koja će se uvijek odazivati u Federaciji. Kako se može dobiti ovaj jedinstven 112 broj? Pa tako što će po nalogu RAK-a preusmjeriti, mora preusmjeriti da svi pozivi u Bosni i Hercegovini idu na taj broj, a onda odatle se vraćaju u Republiku Srpsku na one koji treba taj posao da urade. E, pa neće moći – obrazlagala je Majkićeva zbog čega vlasti u Srpskoj ne prihvataju uvođenje broja „112“ na nivo BiH.

Komentarišući za Srpskainfo to što je uvođenje jedinistvenog evropskog broja za hitne slučajeve na nivo BiH danas postalo prihvatljivo vlastima u Srpskoj, bivši poslanik SDS u Parlamentu BiH i članica Predsjedništva SDS, Aleksandra Pandurević, kaže da sankcije pod kojima se našla Republika Srpska, očigledno, daju ne samo ekonomski, nego i politički efekat.

Aleksandra Pandurević
FOTO: SDS

 Pod pritiscima, ne bi li spasio sopstvenu kožu, Milorad Dodik je na pladanj stavio i Republiku Srpsku. “Zaboravio” je na zamjenu stranih sudija u Ustavnom sudu BiH kao uslov svih uslova i prihvatio desetinu evropskih zakona. Ukidanje Suda BiH je takođe zaboravio i prihvatio formiranje Apelacionog suda, a sada je kapitulirao i na jedinstvenom broju za hitne situacije – tvrdi Pandurevićeva.

Dodaje da je Okvirnim zakonom o zaštiti i spašavanju na nivou BiH, koji je 2008. godine donio Savjet ministara na čijem čelu se nalazio Nikola Špirić, utvrđena obaveza uvođenja jedinstvenog evropskog broja za hitne situacije.

– Dakle, nadležnost je prenijeta još tada, a ovo je samo tehnička realizacija. Takođe, 2017. godine gospođa Željka Cvijanović, kao premijer Republike Srpske, rekla je da će taj broj biti prihvaćen, ali je onda Vlada Srpske rekla da je to prenos nadležnosti. Postoje i desetine Dodikovih izjava da je to prenos nadležnosti, tako da ga sada samo možemo pitati – zašto to čini i zašto lične interese i poziciju stavlja ispred Republike Srpske? Ucijenjena vlast je najgore što se može desiti Srpskoj i jedino što je može ugroziti, a to pokazuje i ovaj primjer. Šta je sljedeće? Državna imovina, koju brane kao što su branili 112? Republika Srpska je talac interesa Milorada Dodika i uskog kruga ljudi oko njega i zato bi jedini ispravan i patriotski potez bio da se povuku i ne trguju interesima Srpske – poručuje Pandurevićeva.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije