Javna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske održana je danas u Skupštini grada Trebinje, a još jednom je poručeno da je Srpska odlučna da donese novi ustav u skladu sa svojim dejtonskim nadležnostima, te da na to ima pravo po osnovu Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Profesor dr Vitomir Popović, predsjednik Radne grupe koja pomaže Odboru za ustavna pitanja Narodne skupštine Republike Srpske u pripremi i izradi novog ustava, rekao je da je Srpska, kao jedan od dva ravnopravna entiteta zajedno sa Brčko distriktom čine BiH, opredijeljena da institucionalno ide ka izradi i donošenju novog ustava koji podrazumijeva kontinuitet sa Ustavom iz 1992. godine i koji obuhvata sve amandmane na kojima je radila Narodna skupština RS.
“Opravdano je postavljanje pitanja o radu onih institucija koje su prenesene na nivo BiH, a koje su zloupotrebljene ili nisu dale očekivane rezultate. Bečka konvencija jasno govori o tome da ugovorne strane svoje ugovorne obaveze moraju da izvršavaju bona fides, odnosno u dobroj mjeri i savjesno”, naglasio je Popović.
Poručio je da sve nove odredbe ustava poštuju ravnopravnost sva tri konstitutivna naroda i ostalih skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama i svim drugim međunarodnim konvencijama u toj oblasti.
I u Trebinju, odziv građana za raspravu bio je veliki.
A s tim u vezi, mogli su se čuti i prijedlozi da se u ustav unese odredba da srednje obrazovanje, poput osnovnog, ubuduće bude obavezno.
Drugi su predlagali da su u novi akt unesu kao ustavne kategorije specijalni sud i tužilaštvo, koji bi trebalo da budu formirani ako prođe Zakon o zaštiti ustavnog uređenja Srpske.
Jedan od zanimljivijih prijedloga glasio je i da se Trebinje proglasi prestonicom Srpske.
Član Radne grupe Dragan Dakić rekao je da je svrha javnih rasprava, po planu i programu Narodne skupštine Srpske, da se čuju potrebe građana.
Istakao je da novim ustavom, posebno treba regulisani oblasti digitalnih tehnologija i zaštite od sajber napada.
“Potrebno je i u ovoj oblasti uspostaviti suverenost Srpske i u njenoj jurisdikciji ojačati djelovanje i postupanje nadležnih organa”, naveo je Dakić.
Narodni poslanik Milica Ijačić rekla je da Srpska treba da donese novi ustav, jer je postojeći pretrpio brojne promjene nametnutim amandmanima visokog predstavnika.
“Ovim jačamo ustavnu poziciju Srpske i nadležnosti naših institucija i odlučno se suprotstavljamo međunarodnom intervencionizmu”, kazala je Ijačičeva.
Sljedeća Javna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske održaće se u gradskoj skupštini Prijedora u četvrtak, 3. aprila u 12 časova, a u petak, 4. aprila,u skupštini grada Gradiška.
Narodna skupština Republike Srpske, na 20. posebnoj sjednici, održanoj 13. marta 2025. godine, donijela je Odluku o utvrđivanju Nacrta ustava Republike Srpske.
Zaključkom Narodne skupštine, koji je usvojen na istoj sjednici, Nacrt ustava Republike Srpske stavljen je na javnu raspravu koja će biti sprovedena u roku od 30 dana.