Čuveni dječji psiholog u Banjaluci: “Napravili smo ogromnu grešku i sada gubimo djecu!”

“Čovječanstvu je potrebno 200 godina da nauči kako da se nosi sa novim izumom, sa novom tehnologijom, da bismo smanjili njenu toksičnost, a mi nemamo toliko vremena na raspolaganju”, rekao je dr Gordon Njufeld, upozoravajući na štetu koju digitalne tehnologije nanose našoj djeci.

Da smo znali šta će se desiti, ne bismo ima dali pristup digitalnim uređajima do punoljetstva, kazao je ovaj svjetski priznati psiholog tokom predavanja koje je nedavno održao u Banjaluci.

“Da smo znali šta će se desiti sa digitalnom tehnologijom, uveli bismo pravila kao i u svemu drugom. Za sve postoji vrijeme i mjesto. Zna se kada je vrijeme za kolače – tek nakon glavnog jelo, zna se kada je vrijeme za seks – tek kada ste već dali svoje srce, zna se kada je vrijeme za alkohol i tako dalje… Isto važi za digitalne uređaje i društvene mreže. Da smo znali šta će se desiti, ne bismo djeci dali pristup tim digitalnim uređajima do 18. godine”, kazao je dr Njufeld.

@bukamagazin Čuveni dječji psiholog u Banjaluci: „Napravili smo ogromnu grešku zbog koje gubimo djecu”. #psiholog #djeca #deca #digitalmarketing #opasno #fyp #psihologija #anksioznost #banjaluka #greska ♬ original sound – BUKA
- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Gubimo djecu

“Gubimo djecu i oni postaju ovisni, i gube svoju igru, i gube svoj odmor. Imamo djecu koja se najviše dosađuju i koja nemaju mira. Imamo najanksiozniju djecu ikad, prema studijama. A to se dešava paralelno sa digitalnom revolucijom. Da smo znali šta će se desiti, ne bismo im dali pristup digitalnim uređajima prije 18. godine, ali pogriješili smo i sad nema povratka”, rekao je dr Njufeld, apelujući na roditelje da pokušaju barem usporiti konzumaciju društvenih mreža i digitalnih sadržaja kod djece.

“Zaboga, usporite to ako možete, jer to je bila ogromna greška. Oni koji su to prvi uradili su oni u Googleu. roditelji koji su u samom središtu toga. Oni ne žele to u blizini svoje djece, jer znaju koliko je to štetno. Moramo se probuditi veoma brzo u vezi s tim!, upozorio je ovaj čuveni dječji psiholog.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Objasnio je i kako je došlo do toga da postanemo ovisni o društvenim mrežama.

“Uveli smo nule i jedinice kako bismo digitalizovali informacije. Mislili smo da smo ušli u doba digitalnih informacija, ali pošto smo mi društvena bića, ova tehnologija preinačena je u instrument za povezivanje. Dali smo djeci digitalne uređaje, ali oni se ne povezuju sa bakama i djedama, sa onima koji treba da brinu o njima, već se povezuju sa svojim vršnjacima. Mi ih tako gubimo…”, objasnio je dr Njufeld, koji smatra da djeca treba da budu privržena porodici i da ne smijemo dozvoliti da ih odgajaju vršnjaci.

Dječja igra je u nestajanju

Govoreći o osnovnim potrebama za pravilan rast i razvoj djece, dr Njufeld je istakao važnost igre, koja je, upozorava, u nestajanju. “Dječja igra je ugrožena, ona je u nestajanju. Djeca gube pravu igru, a igre na digitalnim ekranima su lažna igra, video igrice su lažna igra… Moramo njegovati dječju igru, dati joj vremena i prostora”, kazao je ovaj stručnjak, napominjući da se dječja igra često potpuno pogrešno percipira kao nesvrsishodna, površna aktivnost, a zapravo je od suštinske važnosti za zdrav emocionalni i fizički razvoj ljudskih bića.

Dr Njufeld održao je, 11. oktobra u Banjaluci, predavanje na temu “Kako zadržati bliskost sa djecom uprkos izazovima odrastanja?“, u organizaciji Fondacije Novak Đoković. Široj javnosti dr Gordon Njufeld je poznat i kao mentor Gabora Matea, a u svojoj karijeri, koja traje više od 40 godina, radio je kao klinički psiholog sa djecom, omladinom i njihovim porodicama. Autor je bestselera „Budite oslonac svojoj djeci“ koji je preveden i na naš jezik.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije