Akademska zajednica ima značajne kapacitete koji moraju biti stavljeni u službu odbrane interesa građana od namjere Hrvatske da u graničnom području, neposredno uz rijeku Unu gradi nuklearni objekat, rekao je Srni Predsjednik Udruženja “Grin tim” iz Novog Grada Mario Crnković.
Crnković, koji učestvuje u panel diskusiji u Bihaću i izlaganju naučnih, istraživačkih i stručnih radova o problemu Trgovske gore, smatra i da nije dovoljno da Hrvatska odustane od lokacije za skladištenje radioaktivnog otpada na granici sa BiH već treba da nadoknadi štetu što bi se moglo iskoristiti za sanaciju nastalih posljedica u slučaju Trgovske gore.
On je ukazao na nalaz jednog od istraživanja prema kojem više od 90 odsto stanovnika Novog Grada smatra da treba zahtijevati odštetu za do sada pretrpljenu štetu.
“Ovaj podatak se mora uzeti kao smjernica za buduća djelovanja jer ni Novi Grad, ni Krajina nisu brisani prostor koji bi mogao biti smetlište za radioaktivne otpade iz Evrope. Svakim danom je sve jasnije da imamo ozbiljne štete usljed dvadesetogodišnje prijetnje”, rekao je Crnković Srni.
On je istakao da akademska zajednica pravi iskorake u slučaju Trgovske gore i da ovi kapaciteti treba du budu stavljeni u službu odbrane ineteresa građana.
Prema njegovim riječima, u narednih šest mjeseci, budući da će Hrvatska uskoro objaviti studiju uticaja na životnu sredinu, veoma je važno staviti sve kapacitete akademske zajednice i institucija u argumentovanje prisustva znatnih negativnih prekograničnih uticaja koji su već evidentni, kao i onih koji bi se potencijalno javili u slučaju izgradnje nuklearnog objekta na Trgovskoj gori.
On je pojasnio da je prvi dan 5. Međunarodne naučno-stručne konferencija, koja je juče počela u Bihaću, bio posvećen izlaganju naučnih, istraživačkih i stručnih radova posvećen problemu Trgovske gore, lokacije gdje Hrvatska planira da skladišti radioaktivni otpad.
Crnković je istakao da je posebnu pažnju izazvalo sagledavanje i argumentovanje prisustva bezbjednosne prijetnje po cijelu BiH koju nosi takav objekat, kao i sagledavanje negativnih uticaja koji se reflektuju na Novi Grad.
“Konferencija je okupila više od 200 učesnika. Dan je bio prekratak da bi se predstavili svi nalazi kojima raspolažemo”, rekao je Crnković.
U panel diskusiji “Slučaj Trgovska gora” učestvovali su prestavnici Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i zaštitu okoline Unsko-sanskog kantona, Biotehničkog fakulteta Univerziteta u Bihaću, Udruženja “Grin tim”, Regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu bezbjednost BiH.
Takođe, bili su prisutni i predstavnici Matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Fakulteta bezbjednosnih nauka Banjaluka, Federalnog hidrometeorološkog zavoda, Federalnog zavoda za agropedologiju, Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, Republičkog zavoda za geološka istraživanja, predstavnici Ekspertskog i Pravnog tima, te nevladinih organizacija.
Hrvatska planira da radioaktvni otpad iz Nuklerane elektrane “Krško”, kao i postojeći instituciionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH. /kraj/zos/vj/foto