Kada se prije više od mjesec održao sastanak predstavnika HDZ-a BiH i opozicije iz Republike Srpske, mnogi su pomislili kako je formiranje nove koalicije na državnom nivou gotova stvar.
Naime, nakon tog sastanka, održanog na Kupresu, novinari su upitali predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića ko su mu partneri na državnom nivou, da bi on odgovorio da su to stranke koje su prisustvovale pomenutom sastanku.
“Izabrao nove partnere”, pa skrenuo s teme
Također, u prethodnim sedmicama je govorio kako će za HDZ BiH partneri na državnom nivou biti stranke koje ne blokiraju evropski put Bosne i Hercegovine i koje ne ugrožavaju stabilnost zemlje, što su mnogi tumačili kao distanciranje od SNSD-a.
Ipak, od tog dana do danas nije napravljen konkretan pomak kada je riječ o formiranju nove koalicije na državnom nivou zbog toga što su HDZ BiH i Dragan Čović ponovo u prvi plan stavili izmjene Izbornog zakona BiH.
Iako Čović prethodnih dana izbjegava dogovoriti saradnju s dvije trojke (ona iz FBiH i RS-a) što bi rezultiralo imenovanjem ministra sigurnosti BiH, lider HDZ-a konstantno ponavlja, kao i prethodnih ko zna koliko godina, kako stranka na čijem je čelu radi na evropskom putu Bosne i Hercegovine.
To je ponovio i jučer na Kongresu Evropske narodne stranke (EPP) u Valenciji.
“U vremenu sve većih izazova širom svijeta, jedinstvo EPP-a kao najveće političke obitelji ostaje ključno za snažnu Europu. HDZ BiH s ponosom nastavlja graditi europski put BiH, surađujući s našim europskim partnerima”, napisao je Čović na svom X profilu.
No, dok svakodnevno ponavlja kako je za evropski put BiH, Čović se ne odriče partnerstva s SNSD-om kojeg evropski put ne zanima.
Istovremeno, izbjegava koalirati sa strankama SDS, PDP i Stranka za pravdu i red koje su u Parlamentu BiH svojim glasovima spašavale usvajanje evropskih zakona kada je izostala podrška SNSD-a.
Komunikolog Mladen Bubonjić ističe da je uvijek bilo jasno šta žele Dragan Čović i HDZ BiH.
“To je Izborni zakon. To nikada nisu ni krili. Možda je bilo neke političke trgovine i kalkulacija, ali uvijek su jasno govorili izmjene Izbornog zakona na način kako oni zamišljaju. Možda su se nakon sastanka na Kupresu ponadali da mogu preko opozicije iz Republike Srpske izvršiti pritisak na trojku, odnosno na bošnjačke političke stranke koje su u vlasti na nivou Bosne i Hercegovine kako bi dobili ono što žele. Sada i dalje kalkulišu”, naglašava Bubonjić.
Konstatuje da HDZ-u BiH nije toliko stalo ni do SNSD-a kako mnogi misle.
“Iako oni imaju unosnu saradnju i poslove od ranije, nije mu toliko stalo ni do SNSD-a, baš kao ni do opozicije. HDZ-u je stalo samo do sopstvenih interesa, a to su, prije svega, izmjene Izbornog zakona. Ukoliko budu mogli da preko opozicije izvrše pritisak na trojku, oni će to i uraditi, ako ne, onda će i dalje kalkulisati”, podvlači Bubonjić.
HDZ ima još malo vremena da izabere između evropske budućnosti i Dodika
Sašu Magazinovića, šefa Kluba zastupnika SDP-a BiH u Parlamentu BiH pitali smo ima li iskrenosti u tome kada lider HDZ-a kaže da partneri na nivou BiH trebaju biti oni koji ne blokiraju evropski put BiH i ne ugrožavaju stabilnost zemlje?
“HDZ je dosta vremena i energije utrošila da se pozicionira kao stranka koja u prvi plan ističe svoju EU opredjeljenost. Kako stvari stoje, posebno imajući u vidu poteze koje vuku u posljednjih mjesec/dva, upravo bi HDZ mogao biti najodgovornija stranka ukoliko dođe do neuspjeha kada je u pitanju EU put jer evropsku budućnost države žrtvuje za spasavanje SNSD-ovih kadrova. Imaju još vrlo malo vremena da odluče između evropske budućnosti države sa jedne strane i sudbine bjegunca od pravosuđa Milorada Dodika sa druge. To dvoje ne ide zajedno”, naglašava Magazinović.
Nekolicina zastupnika u Parlamentu BiH potpisala je zahtjev za imenovanje Nebojše Vukanovića za ministra sigurnosti BiH. Zahtjev je upućen predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH Borjani Krišto. Da je Krišto imenovanje potpisala i uputila ga u Zastupnički dom, Vukanović bi već bio imenovan jer se imenovanja vrše samo u Zastupničkom domu.
No, pozicija ministra sigurnosti je upražnjena, a rad Vijeće ministara ovisi o volji ministara iz SNSD-a, upravo zbog toga što Čović još kalkuliše i pokušava isposlovati izmjene Izbornog zakona.
Parlament nije dužan ispunjavati bilo čije političke želje
Magazinovića pitamo je li se pričom o Izbornom zakonu ugasila mogućnost imenovanja ministra sigurnosti?
“Imenovanje ministra sigurnosti je propisano zakonom. Nepoštivanje preciznih zakonskih normi vuče za sobom neke posljedice. Ni u jednom zakonu ne piše da je bilo koji parlament dužan ispunjavati bilo čije političke želje. Zbog čega bi bio važniji izborni zakon koji želi HDZ od onog kojeg želi bilo ko drugi. Za razliku od svih zastupnika HDZ-a u Parlamentu BiH, ja nemam pravo da se kandidujem za Predsjedništvo BiH i za mene je prioritet implementacija presuda Evropskog suda za ljudska prava”, jasan je Magazinović.
U međuvremenu, predstavnici SDS-a PDP-a i Stranke za pravdu i red održali su sastanak u Trebinju nakon kojeg su poručili da će u narednim danima uputiti platformu za izlaz iz krize svima osim SNSD-u.
“Mi smo spremni da preduzmemo korake koji će ići u pravcu rješavanja krize, destrukcije i katastrofalne situacije u RS i BiH. Potrebno je preduzeti korake kako bi se deblokirale institucije i riješila kriza. Napravili smo platformu za izlaz iz krize koju ćemo uputiti svima osim SNSD-u, sa kojim nema saradnje jer su generator krize. Ta platforma će biti prihvatljiva svima jer za cilj ima poštivanje Dejtona, normalan rad institucija Vijeća ministara i Doma naroda PSBiH koji je sada blokirala osovina HDZ – SNSD. Naš zadatak je da riješimo pitanja građana, izmjene Izbornog zakona umjesto tenzija. Mi imamo legitimitet. HDZ i SNSD provode teror manjine nad većinom. To nema nigdje u svijetu. Strpljivi smo, neće nas eliminisati. Ne trčimo za vlašću, nudimo rješenje”, rekao je Nebojša Vukanović nakon sastanka.
Jedan od ciljeva SDS-a, PDP-a i Stranke za pravdu i red je da se odblokira evropski put BiH, da se konačno usvoji Plan rasta te da se imenuje glavni pregovarač s Evropskom unijom.
Dakle, sve ono što bi odgovaralo i Čoviću ukoliko su njegovi javno izneseni stavovi o putu ka EU zaista iskreni.
Ipak, Bubonjić smatra da će teško u narednim danima doći do formiranja nove državne koalicije.
“Ukoliko se pitaju samo stranke iz Bosne i Hercegovine – teško, i naravno ukoliko ne dođe do ozbiljnijeg miješanja međunarodnog faktora. Politički akteri teško da se sami od sebe mogu dogovoriti”, zaključuje Bubonjić.