Članovi SUBNOR-a među zadnjima položili vijence, pratili ih pripadnici Noćnih vukova (FOTO)

U Banjaluci je održano obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom. Tradicionalno u Banjaluci je obilježavanje ovog dana prošao sabirajući različite identitete i razumijevanja istorije, tako da smo imali spoj pripadnika SUBNOR-a, njihovih nasljednika, članova različitih civilnih organizacija proisteklih iz proteklog rada, Noćnih vukova, simpatizera Rusije i domaćih političara.

Vera Barić, rođena Bjelajac, nosila je fotografiju svog oca Bjelajac Nikole, kao sliku stričeva njenog supruga. Vera je insistirala da na početku kolone Besmrtnog marša budu potomci boraca i žrtava Drugog svjetskog rata.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Ovo je Dan pobjede i sjećanje na učesnike Drugog svjetskog rata. Tu smo mi, njihovi potomci, prvo koljeno. SUBNOR je ne samo organizacije učesnika rata, već i poštovalaca antifašizma, tako da imamo i dosta mlađih ljudi i zbog toga bi u prvim redovima trebali ići direktni potomci“, rekla je Vera.

Napominje da je važno da poštujemo svoju istoriju.

„To je bila antifašistička borba prvenstveno protiv vanjskog okupatora, a onda i domaćih izdajnika. Ovo ne slavimo smao mi. Već slavi cijeli svijet. On ostaje kao trajno obiljžje i Drugi svjetski rat ne ponovio se nikada i nigdje“, istakla je Vera.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Jedna Banjučanka je rekla da nije dobro izjednačavanje pripadnika četničkih i partizanskih pokreta.

„Banjaluka nije imala četnike, oni nisu antifašisti“, rekla je ova Banjalučanka koja je došla da podrži skup.

Penzionisani pukovnik VRS Mikajlo Mitrović rekao je da zna za Dan pobjede na fašizmom od malih nogu i to je sinonim jednog naroda koji se uvijek borio za slobodu.

„Sa ponosom proslavljam ovaj dan, to za mene nije dan borbe već dan pobjede kad su antifašističke snage pobijedile nacističke snage“, rekao je Mitrović.

Miro Bukmirović kaže da je porijeklom iz Dubice.

„Nosim sliku čovjeka koji iza sebe ima velika djela. On je narodnih heroj Jovo Bjelić. Puno mi je pomogao kad sam došao u Banjaluci, bio je dobar čovjek. Ja sam preživjeli logoraš, otac mi je poginuo na Kozari 1942. godine“, rekao je Miro za BUKU. Smtra da je važno da se ovaj datum oblježava.

„Treba pričati o tome šta smo mi sve preživjeli na Kozari, to je nemoguće ispričati“, priča on.

Branko Đurila, pukovnik vojske RS u penziji nosio je fotografiju svog strica Gojka, narodnog heroja iz Pete kozarske brigade.

„Prilika je da im se na neki način odužimo iako se polako sve to briše i nestaje isz sjećanja. Ovdje vidimo sve starije ljude. Žao mi je što nema mlađih d ato na neki način podrže i da se sjećanje održi“, rekao je Branko.

Elena Mitrović iz Rusije živi u Banjaluci već 12 godina, udana je i ima tri sina.

„Ovdje sam jer poštuje ovaj praznik, moj djed je ratovao, bio je vojni pilot. Došla sam da ovaj dan zajedno proslavimo“, rekla je Elena.

Dok su se političari izredali da polože vijence na Spomeniku žrtvama fašizma na Trgu palih boraca pripadnici SUBNOR-a su sa ostalim na samom kraju ceremonije položili vijence, a pratili su iz pripadnici Noćnih vukova. Samu manifestaciju pratilo je izjednačavanje antifašističke borbe iz Drugog svjetskog rada sa proteklim ratom u BiH, a čak je predsjednica RS Želja Cvijanović izjednačila 9. maj i 9. januar naglašavajući da Republika Srpska ima, slavi i obilježava dva dana pobjede, a to su 9. maj i 9. januar.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije