ČISTI IZVORI Počeo je proces koji će preoblikovati postojeći energetski sistem

Udio vjetra i sunca u svjetskoj proizvodnji električne energije po prvi put je premašio 10%, uzrokovano značajnim ulaganjem Kine i Japana.  

Nova procjena britanske kompanije Ember navodi da su vjetar i solarna energija najbrže rastući izvori električne energije i da bi, ako nastave rasti po sadašnjim stopama, mogli pružiti dovoljno kapaciteta da se ograniči prosječno globalno zagrijavanje na oko 1,5°C.

Problem je što su u protekloj godini proizvodnja fosilnih goriva i emisije takođe skočile nakon pauze uzrokovane Covidom, a sagorijeva se više uglja jer je plin postao preskup.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Stigli su vjetar i solarna energija”, kaže David Džons, vodeći autor Emberovog trećeg godišnjeg Global Electricity Review-a. “Počeo je proces koji će preoblikovati postojeći energetski sistem.”

Džons kaže da je solarna proizvodnja porasla za 23 % prošle godine, a proizvodnja vjetra za 14 %, čime je kombinovana proizvodnja povećana na 10,3 % globalne proizvodnje električne energije, u odnosu na 9,3 % godinu dana ranije,što predstavlja 100 % rast od 2015. Godine I  Pariškog klimatskog sporazuma.

Svi čisti izvori električne energije – uključujući nuklearnu (10,1%) i hidro (15,3 %) – proizveli su 38 %svjetske električne energije u 2021., što je više od uglja (36 %) uprkos ogromnom skoku cijena uglja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 „Da bi bili na putu koji održava globalno zagrijavanje na 1,5 stepeni, vjetar i solarna energija moraju održati visoke stope rasta od 20% svake godine do 2030. To je ista stopa rasta kao njihov prosjek u prošloj deceniji “, kaže Jones.

„Ovo je sada itekako moguće: vjetar i solarna energija su najjeftiniji izvori električne energije sa sve većim globalnim iskustvom njihove integracije u mreže na visokim nivoima.

„Sa 50 zemalja koje sada proizvode više od 10% svoje električne energije iz ovih resursa, i tri zemlje koje već proizvode preko 40%, već je jasno da su te tehnologije obećavajuće.”Jones napominje da su vlade SAD-a, Njemačke, UK-a i Kanade toliko sigurne u čistu električnu energiju da planiraju prebaciti svoju mrežu na 100% čistu električnu energiju u narednih deceniju i po.

Ali s obzirom na to da cijena uglja I dalje raste, kao i tražnja za električnom energijom, sve vlade s mrežama koje intenzivno koriste ugalj kao osnovni energent sada moraju djelovati s istom hrabrošću i ambicijom.”

Zemlje koje predvode prelazak na vjetar i solarnu energiju su Danska, Urugvaj i Luksemburg, koje su imale udjele od 52 posto, 47 posto i 43 posto. 

Australija ima relativno visok udio veći od 22 posto. Takođe su naglašena nevjerovatna dostignuća u Južnoj Australiji, koja je 2021. godine dostigla 62 posto udjela vjetra i sunca.

Australija je takođe dobila počasno priznanje jer je jedna od tri zemlje (sa Holandijom i Vijetnamom) koje su u posljednje dvije godine prebacile više od 8 posto ukupne tražnje za električnom energijom sa fosilnih goriva na vjetar i solarnu energiju, što nije loše za zemlju čija je savezna vlada učinila sve što je mogla da zaustavi tu tranziciju, i čiji je ministar energetike često i glasno protestovao da ima previše vjetra i sunca u mreži.

Zapravo, vodeći svjetski napori Australije u oblasti solarne energije istaknuti su u donjoj tabeli, pokazujući koliko je dodala lokalnoj mreži, u procentima, od 2015.

Zemlje koje su prošle godine dostigle udio vjetra i sunca u svojim lokalnim mrežama od 10 posto su Kina, Japan, Mongolija, Vijetnam, Argentina, Mađarska i Salvador.

„Čak i kada su potrošnja uglja i emisije CO2 dostigle još jedan najviši nivo u istoriji, postoje jasni znaci da je globalna tranzicija električne energije uveliko u toku“, kaže Džons.„Više vjetra i sunca se dodaje u mreže nego ikad. I to ne samo u nekoliko zemalja, već širom svijeta. Oni su u stanju – i očekuje se – da obezbijede većinu čiste električne energije potrebne za postepeno ukidanje svih fosilnih goriva, istovremeno pomažući u povećanju energetske sigurnosti.”

„Ali uz trajne visoke cijene gasa usljed rata Rusije s Ukrajinom, postoji stvarni rizik od ponovnog prelaska na ugalj, ugrožavajući globalni klimatski cilj od 1,5 stepeni.”„Čista električna energija sada treba da se izgradi u ogromnim razmerama. Lideri se tek bude pred izazovom koliko brzo trebaju preći na 100% čistu električnu energiju.”

Za BUKU pripremio Advantis

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije