Cijene rastu, a političari obećavaju: hoće li nulta stopa PDV-a biti još jedno razočaranje?

Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o PDV-u koji podrazumijeva uvođenje nulte stope PDV-a na osnovne životne namirnice, a koji je predložio delegat Želimir Nešković bio je tema o kojoj su raspravljali delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH. Ovo nije prvi put da se predlaže diferencirana stopa PDV-a, ali je sudbina zakona uglavnom slična.

Finansijski efekti na prihode od PDV-a

Delegati nisu podržali hitni postupak za usvajanje zakona, ali jesu skraćeni postupak, pa će se o prijedlogu zakona kojim se ukida PDV na osnovne životne namirnice i lijekove raspravljati na nekoj od narednih sjednica.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Neki od delegata su tražili da se prije usvajanja izmjena zakona izračunaju finansijski efekti na prihode od indirektnih poreza.

Delegat Kluba Hrvata Ilija Cvitanović je konstatovao da se do sada u Domu naroda trošilo vrijeme na bespotrebne rasprave.

“Čestitam delegatu Neškoviću na uloženom trudu. Mi nismo našli zashodno da pokušamo zaustaviti iseljavanje ljudi. Nisam za hitnu proceduru, ali jesam za skraćenu. Moramo vidjeti šta će se dogoditi s PDV-om na hranu i lijekove, hoće li to imati efekta za krajnje korisnike ili će to opet oni isti ubrati u svoje privatne džepove”, istakao je Cvitanović. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Delegat Nikola Špirić, govoreći o ovoj temi, kazao je da ranija izmjena Zakona kojom se ukinuo PDV na doniranu hranu nije donijela efekte.

“Uvijek sam govorio da izmjenama Zakona o PDV-u treba prići odgovorno. Onaj koji predlaže, mora nam doći s matematikom kojom će reći šta dobijaju te kategorije stanovništva, a šta dobija država, a šta gubi. Igra s PDV-om može biti skupa i ozbiljna. Sjetite se rasprava o doniranoj hrani i PDV-u. Za godinu dana je oslobođeno PDV-a 135.000 KM. Skuplja je izmjena zakona nego efekti za ugroženo stanovništvo”, istakao je Špirić te podsjetio na raniji stav Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

“Uvođenje diferenciranih stopa PDV-a predstavlja kompleksnu operaciju sa širokim dijapazonom implikacija. Pored fiskalnih efekata, analiza treba da obuhvata i mikroekonomske i makroekonomske efekte koji će se u konačnici odraziti na ekonomski rast, socijalni položaj građana i povratno na finansijsku poziciju zemlje”, naveo je Špirić te zatim pročitao stav Upravnog odbora UIOBiH.

“Upravni odbor je nadležan za pokretanje i pripreme zakonskih propisa u vezi s indirektnim oporezivanjem, uključujući zakonske propise o poreskim stopama i njihovim strukturama. Mi smo sad došli u jednu utakmicu ko će koju socijalnu kategoriju ciljati s prijedlogom izmjena zakona bez efekata. Ovakav zakon nije ozbiljan, pa makar bio iz moje stranke. Zakon kojim se ukida PDV mora biti praćen matematičkom korespondencijom i mi nećemo podržati hitnu proceduru danas. Moramo imati matematičku računicu, bez toga nećemo podržati”, rekao je Špirić.

Nešković: Sve ranije prijedloge ste odbili

Predlagač Nešković je odgovorio da nije ni sumnjao da će Špirić ovakav prijedlog zakona označiti neozbiljnim. 

“Znamo koliko vi sebično čuvate svaku marku koja se ubire od PDV-a. Niste se ložili ni s pomjeranjem granice za ulazak u sistem PDV-a, niste se ložili ni da se rok za plaćanje PDV-a pomjeri s 10. na kraj mjeseca. Niste, naravno, zato što ne osjećate. A ja sam govorio o siromašnom sloju stanovništva. Bilo bi dobro da prepoznate dobru namjeru, a ne da nabijete nogom odmah. Ako sam ja neozbiljan, nisu neozbiljne susjedne zemlje. Sličan zakon imaju i Srbija i Hrvatska koja je u EU. Nije dobronamjerno ovo ocijeniti neozbiljnim, da ne kažem da je zlonamjerno. Intencija je da razmislimo kako da pomognemo građanima. Vi imate komfor s platama, ali to nema obični čovjek”, istakao je Nešković.

Cvitanović je demantovao Špirića kada je riječ o njegovoj konstataciji da ukidanje PDV-a na doniranu hranu nije donijelo efekta.

“Preko milion maraka nije bačeno hrane zahvaljujući izmjenama Zakona o PDV-u”, naglasio je Cvitanović. 

Špirić ponovo se javlja i kaže da mogu razgovarati o zakonu.

“Morate pribaviti saglasnost Upravnog odbora UIOBiH. Nema razloga za ljutnju. Bio sam u Upravnom odboru i vodio finansije, a Nešković je radiolog i svaka rasprava staje na tome”, kazao je Špirić.

Nešković je konstatovao da je tačno što je Špirić priznao da je “bio godina na grbači naroda”.

Građani nemaju plate po 6.000 KM kao političari

Javio se i delegat Kluba Hrvata Zlatko Miletić.

“Bilo ko da je predložio ovu vrstu zakona ja bi bio za. Potrošačka korpa je oko 3.400 KM, a prosječna plata oko 1.300 KM. Svako šesto dijete u FBiH nema za prehranu. Sramota je da je PDV uopšte uveden na pojedine proizvode u ovakvoj okolini. Naši građani nemaju platu od 6 ili 7 hiljada KM kao nosioci javnih funkcija. Naši građani ne mogu kupovati skupe poklone suprugama kao političari, već skupljaju svakih 10-15 KM kao bijeda da prežive iz mjeseca u mjesec. Sada je ovaj zakon još aktuelniji, jer inflacija podjednako utječe i na život Srba i Bošnjaka i Hrvata i onih koji to nisu. UIO BIH nije zakonodavni organ, oni mogu dati mišljenje ali oni ne odlučuju o ovim pitanjima”, istakao je Miletić. 

Prijedlog zakona nije prošao po hitnom postupku, pa je uslijedilo glasanje za skraćeni postupak. Skraćeni postupak je prihvaćen i o ovom zakonu će se raspravljati na nekoj od narednih sjednica.

Ovakvih scenarija smo se nagledali prethodnih godina. Prijedlog dođe, političari pričaju o lošem standardu građana, a rezultat rada istih političara nikakav i građani na kraju ne vide nikakvu korist.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije