U Republici Srpskoj cijene u marketima svakodnevno rastu. Pokušaj ministarstva trgovine i turizma da ublaži kupovinu građanima uvodeći na određene proizvode 0 posto marže i nije baš poboljšao životni standard. Sada je u najavi novi pokušaj kroz kreiranje aplikacije za praćenje cijena. Međutim, potrošači kažu, bolje smanjite cijene jer aplikacija ništa pomoći neće.
Brojne kampanje i najave ograničavanja i sniženja cijena osnovnih životnih namirnica nisu donijele značajne rezultate. Ne samo da nije došlo do nižih cijena hrane nego su za brojne proizvode cijene nastavile nekontrolisano da rastu.
Većina građana već dugo vremena žive na ivici egzistencije i kampanje im ne znače ništa ukoliko se ne ograniči osnovna cijena proizvoda. Resorno ministarstvo još nije zašlo u oblast ozbiljnog ograničavanja cijena ali će kroz aplikaciju za praćenje cijena, koju radi sa Službenim glasnikom, pokušati da pomogne građanima da znaju gdje su cijene najniže.
„Cilj je da se građani mogu informisati gdje je skuplje ili jeftinije mlijeko, ulje i to će dodatno uštediti i vrijeme građanima koji će moći da biraju gdje da kupuju po jeftinijoj cijen“, kaže Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.
Iz udruženja potrošača kažu da je ideja o aplikaciji za praćenje cijena dobra ali je upitno kako će se to zakonski provoditi kod nas. Upitno je i koliko će sve to koštati, da li će aplikacija biti dostupna svima i da li će to zaista pomoći građanima da uštede novac u kućnom budžetu.
„To su aplikacije koje su jako skupe. Uvijek se stvara sumnja dogovarnja plaćanja koja nisu potrebna. U ovom momentu možda bi taj novac trebalo da ide za nekim drugim važnijim stvarima. Ono što bih ja uradila da zaštitim potrošače jeste politika cijena, da imamo odgovornu politiku cijena, da sve ono što je obuhvaćeno zaštitom potrošača da to bude kroz stateška dokument urađeno“, kaže Snežana Šešlija, izvršni direktor Udruženja za zaštitu potrošača Toper iz Doboja.
Ono što bi stvarno uticalo na poboljšanje životnog standarda građana, i što se u nekoliko navrata i pokušalo prije nekoliko godine, je uvođenje niže stope PDV-a na osnovne životne namirnice. Međutim, za tako nešto nije bilo volje ni razumijevanja. Ekonomisti ne vjeruju ni da će aplikacija za praćenje cijena pomoći građanima da bolje žive.
„To nije mjera koja će doprinijeti promjeni odnosa na tržištu i boljim uslovima za potrošače u smislu dostupnosti proizvoda po nižim cijenama mnogo značajniji faktori su ostali van fokusa trgovinske politike, a to je domaća proizvodnja i ponuda to je rješenje za spuštanje cijena i da imamo snažnu konkurenciju ponudu i da je riječ o proizvodaim domaće proizvodnje“, kaže Milenko Stanić, ekonomista.
Pored toga što uskoro nećemo moći da priuštimo ni osnovne životne namirnice, nećemo moći čak ni da se zasladimo uz kafu jer su cijene kafe u maju bile oko 61 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, a čokolada je skuplja za 58 odsto. U međuvremenu vlast na sebi ne štedi, kupuju se novi automobili, poslovni prostori vrijedni desetine miliona maraka, a građani su prepušteni sami sebi i ostavljeni da se, kako znaju, bore sa inflacijom odnosno drastičnim skokovima cijena.