Studenti koji budu na budžetu i dalje će plaćati samo administrativne troškove, a po ovom predlogu uvodi se nova kategorija sufinansirajućih studenata, koji će plaćati dosadašnju cenu školarine – 440 KM. Treću grupu činiće samofinansirajući studenti koji na upisu budu imali najslabiji uspeh i plaćaće novu cenu od 2.000 KM.
Na sednici Studentskog parlamenta u petak vodila se žustra polemika oko eventualnog uvođenja novog cenovnika školovanja. Studenti su sa načelnicom za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvete i kulture RS Biljanom Vojvodić raspravljali o opravdanosti mogućeg poskupljenja školarine i naglasili kako „neće dozvoliti da se preko leđa studenata krpe rupe u budžetu“.
Kažu da se na poslednjoj sednici Senata Univerziteta razmatrala ova mogućnost, ali da „nije donesena konačna odluka o iznosu školarine“. Za konačni dogovor potrebno je, kažu, da razgovaraju i sa resornim ministrom Antonom Kasipovićem.
„Na sednici Senata nije donesen nikakav konačan stav o povećanju školarine za samofinansirajuće studente na 2.000 maraka. O tome se samo raspravljalo i smatramo da o ovom predlogu treba još razgovarati i detaljno razmotriti sve aspekte opravdanosti ovakvog poskupljenja kada se zna da porodice danas jedva preživljavaju“, poručili su članovi Studentskog parlamenta.
Načelnica Biljana Vojvodić prenela je studentima da ministar Kasipović, koji je u poslednji čas otkazao prisustvo na sastanku sa studentima, smatra da treba uvesti tri kategorije studenata, a samim tim i povećati cenu školarine za samofinansirajuće studente.
„Konačna cena školarine za treću kategoriju studenata još nije utvrđena. Očekujemo da nam svi fakulteti dostave predloge cena studijskih programa do kraja februara. Iznos školarine neće biti isti za sve studijske programe, a nameravamo i da donesemo pravilnik o trošenju tih prihoda na fakultetima. U skladu sa tim tražićemo od svih fakulteta da nam dostave plan trošenja novca od školarina“, dodaje Vojvodić.
Predsednica „Antikor tima“ Studentskog parlamenta Jelena Žigić poručila je da postoji mnogo detalja eventualnog poskupljenja školarina o kojima studenti moraju razgovarati direktno sa ministrom Kasipovićem.
„Važno je da studenti Banjalučkog univerziteta i Univerziteta u Istočnom Sarajevu znaju gde će njihov novac završiti. Ne dovede li povećanje cena školarina do poboljšanja uslova studiranja na fakultetima, takvo nešto ne možemo podržati. U takvom slučaju bilo bi opravdano čak i zatražiti smenu ministra Kasipovića. Ne smemo da dozvolimo da naš novac bude zloupotrebljen“, naglasila je Žigićeva.
Bolje kontrolisati troškove
Predsednik Unije studenata Gordan Balaban smatra da poskupljenje školarine za studente sa lošijim prosekom nije nužno loš potez, naročito ako će taj novac biti uložen za unapređenje visokoškolstva.
„Moramo da znamo gde će svaki pfenig od školarine završiti. Tu treba biti veoma oprezan i uvesti revizuju na fakultetima jer ne smemo da finansiramo rupu bez dna. Ovakav način poboljšanja nastave može da uspe samo pod uslovom da se strogo poštuju pravila igre“, dodaje Balaban.
Blic Online