Četiri i po sata javne rasprave u Banjaluci o budućem izgledu centra grada: Na “Rupi” ni milimetra promjene!

U Gradskoj upravi u Banjaluci sinoć je održana druga javna rasprava o Nacrtu izmjene dijela Regulacionog plana za dio centra Banjaluke. Kao i ranije, rasprava je izazvala veliku pažnju javnosti pa je sala bila puna, a sama rasprava trajala je 4,5 sata.

Juče se raspravljalo o Nacrtu izmjene Regulacionog plana dijela centra grada između Ulice kralja Petra I Karađorđevića, Srpske ulice, te ulica Vase Pelagića, Bana Lazarevića, Vidovdanske ulice i Trga srpskih vladara.

A opet je najveća pažnja javnosti bila fokusirana na tri tačke: “Rupa” gdje treba da bude izgrađena zgrada koja će u jednom dijelu imati 11 spratova, Parohijski dom i spomenik palim borcima koji je planiran na parkingu kod “Kraša”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kao i na ranijim rasprava kod „rupe“ nije se išlo ni milimetra nazad.

Stručnjaci smatraju da ulice na koje izlazi Rupa ne mogu podnijeti ogroman kapacitet stanovanja koje se planira i da je problematično povećanje spratnosti u ovom dijelu grada.

Glavni zahtjev javnosti juče je bio da se sve izmjene zaustave do se ne usvoji krovni dokument Banjaluke, a to je urbanistički plan grada koji Banjaluka čeka decenijama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Objekat koji je bio planiran u porti Hrama Hrista Spasitelja pomjeren je na lokaciju “kod Eurospleta”, a stav struke da i to nije najsretnije rješenje.

Snežana Mrđa Badža iz Urbis centra u Banjaluci rekla je da je problem što Grad Banjaluka ne kupuje zemlju ni za škole.

“Ovo vam je prilika da riješite Eurosplet, imate zahtjev Srpske pravoslavne crkve i jake investitore. Ako ste već zacrtali da gospodinu Milanoviću nećete ni mrvicu smanjiti objekat bar to riješite”, rekla je Mrđa i ističe da je veliki problem što se realizacijom planiranog ruši dvadeset odraslih stabala. Ona predlaže da se ukine podzemna garaža na dijelu ispod zelene površine koja je planirana pored “Rupe”.

Dodaje da javnost zaslužuje da joj se kaže ko vlada Banjalukom.

Arhitekta Aleksandar Lilić rekao je da ništa novo nismo vidjeli na ovoj drugoj javnoj raspravi.

“Danas smo se skupili kao da obilježavamo 40 dana banjalučkog urbanizma. Banjalučki urbanizam dugo je ozbiljno bolestan. Ja nikako ne mogu shvatim zašto se sve ovo radi, kome je sve ovo palo na pamet”, rekao je Lilić.

Dok je u salu ulazio gradonačelnik Draško Stanivuković, zatražio da se održi “minut ćutanja za urbanizam”.

Tihomir Dakić iz Centra za zaštitu životne sredine zatražio je da se svi regulacioni planovi stave na čekanje do usvajanja Urbanističkog plana.

“Svi regulacioni planovi treba da se stave strane dok se ne donese Urbanistički plan. To je odbrana od investitora jer će se moći reći usvojili smo Urbanistički plan i ne možemo protiv toga”, rekao je Dakić.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, prisustvovao je javnoj raspravi o Nacrtu izmjene dijela Regulacionog plana dijela centralnog područja grada, odgovorio na sva pitanja prisutnih sugrađana, te poručio da se iz postojećeg pokušalo dobiti najbolje moguće rješenje.

“Tražimo realnost, rješenje kako zadovoljiti sve različite interese. Sa Srpskom pravoslavnom crkvom postigli smo kompromisno rješenje i dogovorili smo promjenu lokacije vjerskog objekta”, rekao je gradonačelnik.

Ovo je druga u nizu rasprava o Nacrtu izmjene dijela Regulacionog plana dijela centralnog područja grada. Prethodno je održana javna prezentacija ovog nacrta. Rasprava je bila najduža do sada i izuzetno burna na početku i sredini. U jednom trenutku je došla i policija zbog prijave obezbjeđenja. Tada je sa pripadnicima MUP-a izašao Davor Dragičević.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije