Bosna i Hercegovina se od 179 zemalja, po indeksu medijskih sloboda, našla na 58. mjestu, navodi se u najnovijem izvještaju organizacije “Reporteri bez granica”, a prema navodima iz izvještaja, ekonomska kriza je povećala probleme sa kojima se suočavaju mediji na Balkanu i doprinijela njihovom korištenju za privatne ili kriminalne interese, nelojalnoj konkurenciji i autocenzuri sve većeg broja novinara.
Vladajuće političke partije u Bosni i Hercegovini gotovo u potpunosti kontrolišu javne servise i većinu privatnih medija. Na koji način u ovakvom okruženju stvarati slobodan medijski prostor, slobodan pristup informacijama i neometano raditi novinarski posao, u svrhu tačnog i istinitog informisanja javnost, govorimo u dvanaestom ciklusu Talk Show programa BUKA.
U drugoj emisiji ciklusa, ugostili smo Gorana Milića, direktora programa i vijesti na Al Džaziri Balkan.
Iza Gorana Milića je preko četrdeset godina televizijskog iskustva. Sa novinarskim radom započeo je 1970. na TV Beogradu, da bi nakon devet godina rada na vanjskopolitičkim temama, 1980. godine, otišao na pet godina u New York, odakle je radio kao dopisnik. Nakon njegovog povratka, ubrzo je došlo do raspada Jugoslavije, a 1990. godine, Goran Milić postaje urednik Yutela.
Milić ostaje bez posla 1992. godine, seli se u Zagreb, da bi 1997. godine počeo raditi na HTV-u. Malo po malo, dobivao je na važnosti, 2002. godine postao je voditelj i urednik emisije “Brisani prostor”, 2004. postao je voditelj i urednik nedjeljnog Dnevnika, a paralelno je radio putopisne reportaže “Idemo na put s Goranom Milićem”.
U jednoj od posljednjih reportaža, obišao je i Bosnu i Hercegovinu, snimivši tri uspješne epizode.
U intervjuu Milić govorio je o svom viđenju situacije u BH i regionalnim medijima, o javnim servisima, o svom odnosu prema prošlosti, ali i o angažmanu na jednoj od najvećih svjetskih medijskih kuća – Al Džaziri.