Predsjednici političkih partija organizuju sastanke na kojima se neko pojavi, a neko ne. Međunarodna zajednica je očigledno izgubila volju i živce da se bavi nama, pa šalju deklarativne poruke kako “vlast treba sastaviti što prije, uz dogovor sva tri konstitutivna naroda u BiH”. Ali kako to ostvariti?
Ovo je kratak podsjetnik na dešavanja u BiH nakon oktobarskih opštih izbora. Vežite se, polijećemo!
BiH i Savjet bezbjednosti
BiH u januaru predsjedava Savjetom bezbjednosti UN.
Ministar vanjskih poslova BiH je imenovanje stalnog predstavnika BiH pri UN za Predsjedavajućeg Savjeta bezbjednosti nazvao neopisivim diplomatskim faux pas. Čovjeku čiji je jedini uspjeh u životu članska karta Pogodne Partije je omogućeno da zasjedne za glavni sto ovog važnog Doma.
BiH je ušla u treći mjesec nakon izbora bez konstituisane vlasti, što će reći da sadašnji funkcioneri u izvršnoj vlasti ( čitaj Savjet ministara ) rade u tehničkom mandatu i da je Nikola Špirić predsjedavajući tehničkog saziva Savjeta ministara. BiH nema usvojen budžet jer nema parlamentarne većine koja bi taj budžet usvojila. BiH se finansira privremeno. Parlament je konstituisan formalno jer se njegovi članovi sastaju jednom mjesečno da bi utvrdili kako nema kvoruma i kako je uzaludno da se uopšte sastaju. Pritom, dakako, primaju svoje plate. Predsjedništvo BiH funkcioniše, ali se nešto pretjerano ne sastaje. Jer, naravno, nema šta da usaglasi niti da usvoji kad de fakto nema ni izvršne niti zakonodavne vlasti.
Dakle, takva zemlja predsjedava Savjetom bezbjednosti. Idemo dalje.
Konstitutivnost naroda je zagarantovana
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS je zatražio pokretanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa zbog nacionalnog sastava Vlade RS u kojima ima “upitnih” Bošnjaka, ali i zbog izbora Aleksandra Džombića kao “još jednog Srbina” na funkciju u RS. Najnovija informacije je da će prigovor na izbor kabineta Vlade biti povučen dok će ostati prigovor na izbor Predsjednika Vlade.
Podsjetimo, Klubovi Srba i Hrvata u ovom Domu su prethodno odbili prijedlog Kluba Bošnjaka da za Predsjedavajućeg bude izabran Mirsad Đapo iz SDP-a. Istovremeno je toj istoj Vladi Klub Bošnjaka aminovao i budžet i Ekonomsku politiku, dakle dva ključna dokumenta od stvarnog “vitalnog” značaja.
Postavlja se pitanje po čemu je jedan Mirsad Đapo manji Bošnjak od, recimo, novoizabrane ministrice uprave i lokalne samouprave Lejle Rešić? Ako za imenovanje Predsjedavajućeg Vijeća naroda nije prihvatljiv SDP-ov Bošnjak jer nije autentičan Bošnjak ( ?! ) kako to da je prihvatljiva DNS-ova Bošnjakinja, odnosno dotična Rešić? Ukoliko je za nekoga neprihvatljiv Željko Komšić kao legitimni Hrvat, onda isto tako neprihvatljiv mora biti i Emil Vlajki. Ko odlučuje o tome ko je dobar Bošnjak ili dobar Srbin? Dodik? Lagumdžija? Čović?
Po ustaljenoj praksi naših nacionalnih stranaka ( a širok je dijapazon takvih ) je najbolji Bošnjak ubjedljivo onaj koji dolazi iz SDA, najbolji Srbin onaj iz SNSD, a najbolji Hrvat onaj iz HDZ BiH.
Da apsurd bude još veći, u tom istom Vijeću naroda, a u Klubu nacionalnih manjina odnosno “ostalih”, sjede ljudi koji su samo imenom i prezimenom tzv. Ostali, ali su delegirani većinski od strane SNSD -a, što opet može dovesti u pitanje njihov legitimitet, jer ne predstavljaju svoje narode ,već isključivo svoju političku partiju. Njihovu legalnost da budu u tom tijelu dakako niko ne dovodi u pitanje.
U jednom momentu ćemo se sresti sa toliko nelogičnosti u čitavom izbornom sistemu da će biti potrebne korijenite promjene u Ustavu kako bi se zadovoljili principi legitimnosti izabranih predstavnika. Evropski sud u Štrazburu je prije gotovo godinu dana ustanovio kako je Ustav BiH diskriminatoran, jer ne dozvoljava svim građanima BiH da se kandiduju na izborima i budu birani.
Živimo dobro, s obzirom na okolnosti
Budžet Republike Srpske je usvojen bez ozbiljnih javnih rasprava, potpuno ignorišući partnere koji zahtijevaju potpuno drugačiju ekonomsku politiku Vlade. Beskompromisno se donose rješenja bez konsultacija sa stručnjacim,a pa makar oni bili i tzv. nezavisni. Ukoliko struka kaže da će 2011. godina biti ekonomski još gora, onda nema razloga da se njen glas ne čuje.
I onda ne čudi da premijer Džombić priča o finansijskoj stabilnosti Srpske neosvrćući se pritom na najavljena enormna poskupljenja najosnovnijih životnih namirnica To jednostavno nije moguće. Premijer Džombić mora svakodnevno izlaziti pred javnost i govoriti o ovim problemima. To je njegov posao.
Politička situacija u Federaciji BiH dodatno komplikuje usvajanje budžeta, pa će morati donijeti odluka o privremenom finansiranju ovog BH entiteta.
Kada posmatramo naše izabrane predstavnike, njih kao da se ovozemaljski život ni ne tiče, kao da žive izolovano, u svojim staklenim kancelarijama, paralelno i nedodirljivo.
Pomirili smo se, rekoše Tadić i Josipović i Dodik
Već odavno se političari sreću po kojekakvim vjerskim obredima čestitajući jedni drugima Božiće i Bajrame, uveseljavajući prisutne svojim doskočicama. Više nas ne iznenađuju takvi deklarativni izlivi čestitanja “onima drugima”.
U posljednje vrijeme smo mnogo puta čuli i riječ izvini. Izvinjavao se ko je stigao, izvinio se Bakir Izetbegović u Beogradu, izvinio se Dodik u Banjaluci. Josipović i Tadić se već dugo jedan drugome izvinjavaju. “Izvini” je trendi i seksi, ali “izvini” nije dovoljno. Ovakva učestala “izvini” sastančenja poprilično devalviraju sam proces suočavanja sa bolnim procesom kroz koji su sva ozbiljna društva proizašla iz konflikta već prolazila – procesom suočavanja sa prošlošću. Prisustvo Milorada Dodika u Potočarima ili Bakira Izetbegovića u Jasenovcu, ili Ive Josipovića i Borisa Tadića bilo gdje, neće mnogo promijeniti na onom primarnom, ljudskom nivou. A za to je potrebna volja čitave zajednice, a čitav proces mora biti promovisan u javnim medijima. To je ozbiljan posao i ne spada u “protokolarne” stvari.
***
Sigurno bi se moglo naći još primjera koji bi mogli ovu zemlji okarakterisati kao nefunkcionalnu i pomalo nenormalnu. Zahvaljujući neizboru vlasti prijeti nam da se na januarskom zasjedanju Savjeta Evrope dovede u pitanje legitimitet svih koji su na osnovu izbornih rezultata izabrani u BiH. A takvu su vlast izabrali građani ove zemlje. Sva krivica nažalost ide na njihova leđa.