U sjeni prijetnje potpunom blokadom drumskog saobraćaja najavljenom za 28. april, zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Staša Košarac, zakazao je hitan sastanak sa predstavnicima domaćih prevoznika okupljenih u Konzorcijumu “Logistika BiH”. Sastanak će biti održan u Sarajevu i, kako tvrde sagovornici iz sektora transporta, to bi mogao biti posljednji pokušaj da se izbjegne haos na putevima.
Alarmantna situacija u sektoru prevoza
Prevoznici iz Bosne i Hercegovine, koji upravljaju flotom većom od 2.500 kamiona i zapošljavaju oko 47.000 ljudi, tvrde da su dovedeni do ivice opstanka. Oni su iznijeli četiri ključna zahtjeva, za koje traže hitno rješenje:
- Izuzeće profesionalnih vozača iz EU pravila 90/180 – Prema važećem pravilu, vozači iz BiH mogu boraviti u EU samo 90 dana unutar 180 dana, što domaće firme stavlja u podređen položaj u odnosu na konkurenciju iz EU.
- Povrat akciza na gorivo – Kao što je to već praksa u Crnoj Gori, prevoznici traže povrat sredstava od akciza kako bi mogli smanjiti operativne troškove i povećati konkurentnost.
- Digitalizacija carinskih i graničnih procedura – Preduga zadržavanja na granicama i zastarjeli birokratski mehanizmi koče protok robe i povećavaju troškove.
- Administrativno rasterećenje poslovanja – Učestale izmjene pravilnika i složena birokratija guše sektor i povećavaju nesigurnost poslovanja.
Prvi potezi vlasti: Dovoljno ili prekasno?
Podsjetmo, ministar komunikacija i transporta BiH, Edin Forto, je nakon sastanka sa prevoznicima najavio formiranje radne grupe i imenovanje savjetnika za transport. No, prevoznici upozoravaju da je vrijeme za „radne grupe“ odavno prošlo. Njihovo strpljenje je iscrpljeno, a krajnji rok su sami postavili – 28. april.
“Više nećemo čekati. Ako se ne usvoje konkretne mjere, kamioni ostaju parkirani. BiH će osjetiti šta znači kada transport stane“, poručuju iz Konzorcijuma “Logistika BiH”.
Potencijalne posljedice: blokade, štete, lančane reakcije
Ako ne dođe do dogovora, BiH bi mogla svjedočiti potpunom kolapsu drumskog transporta, što bi se direktno odrazilo na snabdijevanje tržišta, izvoz, uvoz, pa i na osnovne potrepštine u prodavnicama. Stručnjaci upozoravaju da bi višednevna blokada izazvala lančanu ekonomsku reakciju, od koje bi se neki sektori teško oporavili.
Sastanak zakazan u Sarajevu predstavlja posljednji pokušaj da se izbjegne scenario koji već sada podsjeća na najveće saobraćajne krize u regionu u posljednjih deset godina.
Hoće li vlast poslušati upozorenja ili ćemo gledati kamione koji stoje – a s njima i cijelu privredu – znaćemo uskoro.