Da nam se pomor ove ribe dešava ispred nosa upozorava banjalučki profesor Davorin Bajić. Napominje da je ovakvom stanju ipak doprinio i ljudski faktor, odnosno neadekvatno i sporo reagovanje nadležnih, zbog čega je jedan od bisera Vrbasa pred uništenjem, prenosi BL Portal.
Da situacija nije naivna potvrđuju fotografije koje je ovaj profesor na banjalučkom Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci poslao na adresu BL portala. Priznaje da je prirodni faktor presudan za ovakvo stanje, ali da je izostanak reakcije nadležnih povećao razmjere pomora.
„Jasno je da je bila velika suša. Vodostaj i protok na rijeci Vrbas je minimalan mjesecima. Temperatura vode je znatno viša u odnosu na prosjek. Jasno je da sve to dovodi do izmjene ekoloških uslova (smanjen nivo kiseonika u vodi, povećana zagađenost usljed izlivanja otpadnih voda, bujanje organskog materijala i slično), što posljedično može dovesti i do izumiranja mladice, kako u smislu izmjene ekoloških uslova tako i u smislu pojave i razvoja patogena koji napadaju mladicu. Sve ovo može se okarakterisati kao viša sila“, ističe profesor Bajić u svojoj reakciji.
Ipak, dodaje da ovdje ne bi bilo ništa sporno da su nadležni reagovali i da se ozbiljno pristupilo uočenom problemu.
„Nakon više apela da se uginuli primjerci izvade iz Vrbasa i odnesu na analizu, te da se na tim lokacijama uzmu uzorci vode, da se na stručnoj i naučnoj osnovi utvrde uzroci uginuća, od nadležnih iz SRD “Banja Luka” nisam dobio pozitivne odgovore“, navodi on.
Sve ovo dovelo je mladicu na rub propasti čime bi Vrbas ostao bez jednog od svojih bisera, a Banjaluka i čitava regija bez velikog potencijala i za dobru zaradu.
„Mladica predstavlja biser Vrbasa. Pored značaja sa ekološkog aspekta i aspekta biodiverziteta mogla bi da ima i veliki ribolovno-turistički potencijal. Ribolovci putuju hiljade kilometara i plaćaju hiljade evra da love rođaka mladice, a kod nas se može ili bi se mogla loviti sa gradskih obala“, ističe Bajić i još jednom podvlači da je zbog trenutne situacije opstanak mladice sada ozbiljno ugrožen.