Birču novi kredit za spas proizvodnje

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Vlada RS uporno spašava dugogodišnjeg gubitaša. Podsjećamo da je Vlada Republike Srpske Fabrici već četiri puta pravila reprogram neplaćenih poreskih obaveza a posljednji u augustu 2011. godine. Firma ne plaća ni svoje redovne obaveze. Radnici fabrike od nove godine ne mogu ovjeriti ni zdravstvene knjižice.

Od 240 miliona koliko je ušlo u reprogram obaveza Fabrika glinice Birač duguje 9 miliona maraka.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Premijer Džombić je, nakon razgovora sa menadžmentom “Birča” rekao novinarima da je najnoviji pad cijena aluminijuma za 25 odsto i glinice za oko 30 odsto, te povećanje cijene energenata, odnosno zemnog gasa, koji u procesu proizvodnje najviše koristi ovo preduzeće, prouzrokovao gubitak “Birča” od oko milion eura na mjesečnom nivou, što je oko 12 miliona eura godišnje.

– Ovaj nesklad cijena, odnosno smanjenje cijene glinice na svjetskom tržištu i povećanje cijene zemnog gasa, stvara velike probleme u poslovanju fabrike i njenih izmirivanja obaveza prema dobavljačima i poslovnim partnerima – rekao je Džombić.

On je dodao da je fabrika, pripremajući se za ekonomsku krizu, kao i opasnostima od povećanja cijene zemnog gasa, putem preduzeća “Energolinija” iz Zvornika ranije pokrenula projekat prelaska sa tečnog na čvrsto gorivo – ugalj, čime bi uštedila oko tri miliona KM na mjesečnom nivou, ukoliko bi taj projekat bio realizovan.

Ističući da je upoznat da bi u projekat prelaska sa tečnog na čvrsto gorivo trebalo investirati oko 12,5 miliona eura, odnosno 2,5 miliona eura iz sopstvenih sredstava, Džombić je rekao da se investitor obratio za kreditnu liniju kod Razvojne banke Republike Srpske u iznosu od deset miliona eura, kako bi se ovaj projekat realizovao.

– U međuvremenu smo od rukovodstva opštine Zvornik dobili dopis, u kome se podržava ovaj projekat, veoma značajan za ovu lokalnu zajednicu, jer fabrika zapošljava između 1 000 i 1 200 radnika – rekao je Džombić.

On je dodao da i opština Milići i kompanija “Boksit” iz Milića daju podršku ovom projektu jer “Boksit” zapošljava oko 700 radnika i direktno zavisi od poslovanja Fabrike glinice “Birač”.

– Podrškom ovom projektu praktično se direktno spašava oko 2 000 radnih mjesta u `Birču`, `Boksitu` i rudnicima Srebrenica, a indirektno se spašava više od nekoliko hiljada radnih mjesta, koja su u lancu poslovanja ovih kompanija – istakao je Džombić.

Ističući da će brzo biti stavljena na dnevni red odluka podršci ovom projektu, Džombić je rekao da ne postoji razlog zbog čega ovaj projekat ne bi bio odobren, jer je “Birač” značajan privredni subjekat, ne samo za opštinu Zvornik i birčansku regiju, nego i šire.

Predsjednik Upravnog odbora fabrike glinice “Birač” Martinas Ugianskis naglasio je da su neophodna kreditna sredstva kako bi u procesu proizvodnje sa tečnog, prešli na čvrsto gorivo, čime bi uštede bile znatne.

– Rješenje je u zamjeni energenata, jer u recesiji ne možemo servisirati plate radnicima i druge obaveze koje u okviru poslovanja proističu – rekao je Ugianskis i istakao da će, ako ne bude realizovana ova investicija, fabrika u aprilu stati, a to znači da će bez posla ostati više od hiljadu radnika.

Načelnik Zvornika Zoran Stevanović naglasio je da je interes lokalne zajednice da se očuvaju radna mjesta, jer “Birač” zapošljava više od 1 000 radnika, dodavši da, ako u vremenu koje je pred nama, bez posla ostanu ovi radnici, pitanje kada bi se zaposlio toliki broj radnika.

– Rekonstrukcijom kotlova i prelaskom na čvrsto gorivo bili bi stvoreni uslovi da se u fabrici primi još oko 200 radnika, a kasnije i više, odnosno povećanjem proizvodnog kapaciteta fabrike stvarali bi se uslovi za otvaranje novih radnih mjesta – rekao je Stevanović.

On je podsjetio da “Birač” indirektno zapošljava i druge kolektive, kao što su Željeznice Republike Srpske, “Boksit”, rudnici boksita u Srebrenici, te druge firme koje su vezane za poslovanje zvorničke fabrike.

Podsjećamo da je Vlada Republike Srpske Fabrici već četiri puta pravila reprogram neplaćenih poreskih obaveza a posljednji u augustu 2011. godine. Firma ne plaća ni svoje redovne obaveze. Radnici fabrike od nove godine ne mogu ovjeriti ni zdravstvene knjižice. Iz Fonda PIO, a kako prenosi ATV, Fabrika je uplatila obaveze do septembra 2011. godine.

 

Vezani tekst : Birač – Hronika jedne privatizacije

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije