Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas budžet BiH za ovu godinu u iznosu od 1.355.400.000 KM, što je za 40 miliona KM više nego što je bilo u 2023. godini.
Predlagač Prijedloga zakona o budžetu je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, a za je bilo 23, protiv 16 i bez suzdržanih.
Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora BiH, rekao je da je realnost BiH da je svega dva puta u istoriji usvojila budžet u redovnoj proceduri te da je to političko pitanje.
“To je stvar kompleksne realnosti BiH”, izjavio je Amidžić.
Govoreći o budžetu, Amidžić je rekao da je on potrošački i da najveći dio rashoda odlazi na plate i materijalne troškove, ističući da će plate koštati oko milijardu KM, a materijalni troškovi oko 200.000.000 KM.
Najviše zamjerki opozicija je usmjerila na to što budžet nije predložen na vrijeme i što se o njemu raspravlja po hitnoj proceduri u kojoj nije moguće djelovati amandmanski.
“Nismo imali vremena i nemamo proceduralnu mogućnost da učestvujemo u usvajanju budžeta u smislu analize i predlaganja amandmana. Budžet mora imati veću razvojnu komponentu. Za nas koji nismo u vlasti ovo postaje besmisleno”, rekao je Jasmin Emrić, poslanik NES – Za nove generacije.
Branislav Borenović, poslanik PDP-a, rekao je da je suštinski to što se povećavaju sredstva za Upravu za indirektno oporezivanje kako bi se zaokružilo na 100 miliona KM za kupovinu zgrade.
“Kad treba kupiti kumovsku zgradu tada kolegama iz Trojke, HDZ-a i SNSD-a sve može stati pod kapu”, rekao je Borenović.
Tokom rasprave o budžetu, opozicioni poslanici kritikovali su i planirano zapošljavanje u institucijama BiH, kao i pojedine materijalne troškove koji su, kako su istakli, nepotrebni.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je i izmjene Zakona o VSTS-u i produžio rok za formiranje odjela koji će provjeravati imovinu sudija i tužilaca sa marta na kraj februara naredne godine.
Usvojene izmjene podrazumijevaju i da sve osobe imenovanje u periodu od 23. marta 2024. do 28. februara 2025. godine mogu stupiti na funkciju, a provjera njihovih izvještaja o imovini i interesima će se izvršiti nakon uspostavljanja odjela za sprovođenje postupka po izvještajima.
“Ako ishod provjere bude negativan, biće pokrenut disciplinski postupak u skladu s pravilima”, navodi se u izmjeni zakona.
Inače, zbog neformiranja odjela za sprovođenje postupka po izvještajima u BiH trenutno sudije i tužioci ne mogu preuzeti dužnost iako su izabrani kroz redovnu proceduru.
Poslanici su usvojili i izmjene Zakona o javnim nabavkama u cilju bržeg odbacivanja žalbi “profesionalnih žalitelja”, a koji se u posljednje vrijeme žale na sve i svašta i na taj način odugovlače postupke.
“Pojava negativnih žalitelja je negativna po privredu. U brojevima to izgleda da od 4.100 žalbi 2.100 su žalbe profesionalnih žalitelja čija namjera nije da dobiju posao, nego da zaustave tender i reketiraju. Ako znamo da postoje firme koje se u 365 dana žale 365 puta, onda možete pretpostaviti razmjere ovog problema”, rekao je Saša Magazinović, poslanik SDP-a i jedan od predlagača ovog zakona.