Generalni direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović uputio je pismo visokom predstavniku u Bosni i Hercegovini Christianu Schmidtu.
Istakao je da je BHRT već duži niz godina talac političkih blokada, ignorantskog odnosa i osnivača, ali i izvršne vlasti.
Kazao je da su se Schmidtu zbog situacije u kojoj se nalazi BHRT obratili 8. decembra i zatražili njegovo djelovanje, s obzirom na to da je uspostavljanje BHRT-a započelo odlukom visokog predstavnika, a završilo usvajanjem Zakona o javnom RTV servisu u Parlamentarnoj skupštini BiH 2005. godine.
“Danas, 20 godina poslije, BHRT funkcionira u puno težim i rizičnijim uvjetima koji mogu dovesti do gašenja. Kao što smo više puta naglašavali rješenje je jasno i izvodivo, ali zahtijeva hitnu i odlučnu reakciju. Nažalost, nedjelovanje nadležnih vlasti odnosno pasivan odnos u vezi sa problemima BHRT-a ne ugrožava samo Javni servis, već i evropski put BiH ali puno drugih medija i institucija. Na to da je rješenje ovog problema zadatak vlasti BiH skrenuo je pažnju i Vaš Ured u odgovoru na upit FENA-e 10. decembra 2025. godine u kojem se navodi da vlasti u Bosni i Hercegovini moraju djelovati bez odlaganja i riješiti najurgentnije izazove koji ugrožavaju opstanak BHRT-a, a prije svega preostali dug prema Evropskoj radiodifuznoj uniji”, istakao je Karamehmedović.
Dodaje da vlasti BiH odbijaju riješiti problem BHRT-a pravdajući svoje nedjelovanje argumentima koji uopće ne stoje.
“Zbog toga, a imajući u vidu činjenicu da za nekoliko dana završava ova budžetska godina, pozivamo Vas da koristeći svoja ovlaštenja, kao u slučaju Viaduct, hitno donesete odluku o prebacivanju sredstava iz tekuće budžetske rezerve BiH za 2025. godinu za podmirenje dugovanja BHRT-a (dugovi domaćim i ino dobavljačima, dug za doprinose za zaposlenike). Drugo rješenje bi bilo da umjesto ministra finansija BiH Srđana Amidžića (koji se na RTRS-u hvalio kako je uspješno iz budžeta za ovu godinu izbacio BHRT i sedam ustanova kulture na državnom nivou) ovlastite zamjenika ministra Muhameda Hasanovića da provede realizaciju utroška sredstava iz tekuće budžetske rezerve”, navodi Karamehmedović.
Ističe kako su odsustvo političke volje i nepostojanje sistemskih rješenja doveli su BHRT u ovu situaciju.
Još jednom je upućen apel Schmidtu da prepozna ozbiljnost trenutka i odgovornost koju ima prema svim građanima i budućnosti medijskog prostora u Bosni i Hercegovini.
“Uloga BHRT-a u osiguravanju slobode informiranja, pluralizma mišljenja i demokratskih vrijednosti ne može se zanemariti, a eventualno gašenje BHRT-a bi predstavljalo nenadoknadiv gubitak ne samo za medijsku zajednicu, već i za društvo u cjelini. Očekujemo od Vas da preduzmete sve raspoložive mjere odnosno da donesete odluku kako bi se spriječila daljnja eskalacija ove krize i obezbijedilo nesmetano funkcioniranje Javnog servisa BiH, kao jednog od 14 glavnih uslova na putu BiH ka pridruživanju Evropskoj uniji”, zaključuje Karamehmedović.