Motivirani studentskom bunom u Srbiji, studenti će u Sarajevu protestovati jer još niko nije odgovarao za katastrofalna klizišta u kojima je stradalo 27 ljudi. Da li je u podijeljenoj Bosi i Hercegovini moguće jedinstvo po ovom pitanju?
Studentski protesti u Sarajevu, zakazani za ponedjeljak (10. februar), izraz su nezadovoljstva zbog “izostanka odgovornosti” nadležnih institucija nakon poplava i klizišta koja su prošle godine pogodile sjevernu Hercegovinu i dijelove srednje Bosne.
Uslijed katastrofe, živote je izgubilo 27 ljudi, a najviše žrtava (19) bilo je iz Donje Jablanice.
Organizatori protesta, uključujući neformalne grupe poput “Pravda za stradale u Jablanici” i “Hoćel’ ta promjena”, naglašavaju da nadležne institucije nisu preduzele konkretne korake ka utvrđivanju odgovornosti za ovu tragediju, piše DW.
Sistemski problemi i društveni kontekst
Među ključnim zahtjevima protesta su hitno pokretanje istraga, podizanje optužnica protiv odgovornih, revizija kamenoloma i drugih ekološki opasnih projekata, te transparentnost u raspodjeli pomoći.
Poplave u Jablanici nisu bile izolovan slučaj. Još 2014. godine u BiH su poplave odnijele 21 život.
Kamenolomi, ilegalna sječa šuma i nekontrolirana gradnja na bujičnim rijekama predstavljaju hronične probleme u BiH, a nedostatak zakona o šumama u Federaciji BiH i Hercegovačko-neretvanskom kantonu dodatno doprinosi ekološkim katastrofama.
Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, poručuje: “Pozvali smo sve studente i studentice da se pridruže protestima. Ovdje se ne traži samo pravda za stradale, već i odgovornost institucija koje su zakazale u zaštiti građana.”
Odjeci protesta u Srbiji
Jedno od najpotresnijih svjedočanstava dolazi od Hanadi Maslo iz Donje Jablanice, koja je u poplavama izgubila bebu u osmom mjesecu trudnoće.
“Nismo dobili nikakvu pomoć. Četiri mjeseca poslije, situacija je ista. Nula bodova”, izjavila je Maslo za N1.
Adi Selman, aktivista “Karton revolucije”, vjeruje da su ljudi u BiH spremni da svoje nezadovoljstvo izraze u vidu protesta.
“Studentske demonstracije u Srbiji primjer su koji ohrabruje. Vjerujemo da je konačno došao trenutak da i naši građani postanu svjesni svojih prava i moći i da će se organizirano suprotstavljati nepravdi”, kaže Selman za DW.
Studentske demonstracije u Srbiji imaju odjeka u regionu, uglavnom kao izraz podrške.
Početkom februara u Hrvatskoj upriličeni su skupovi u Zagrebu, Splitu i Osijeku gde su građani odali počast stradalima u padu nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom sadu.
Skupova je bilo i u BiH. Studenti i učenici okupili su se u subotu (8. februar) u Banjaluci. Izrazili su podršku studentima u Srbiji koji mjesecima protestuju zahtijevajući političku i krivičnu odgovornost za tragediju u Novom Sadu u kojoj je stradalo 15 osoba.
Studenti “pokretačka snaga promjena”
Selma ističe da će protest u Sarajevu u ponedjeljak biti “protest svih građana BiH”.
“Došlo je vrijeme da se svi mi, građani BiH, bez obzira na to kako se zvali i odakle dolazili, organizirano suprotstavimo nepravdi i da se izborimo za opstanak i budućnost na ovim prostorima”, zaključuje Selman.
On je uvjeren da studenti u BiH mogu biti “pokretačka snaga promjena”.
“To je već dokazano putem interneta i ‘digitalnog aktivizma’, a sada je vrijeme da se sve preseli i na ulice naših gradova”, ističe sagovornik DW.
“Činjenica je da tri mjeseca nakon tragedije u Jablanici, Buturović Polju Fojnici i drugim dijelovima BiH institucije nisu uradile apsolutno ništa na krivičnoj odgovornosti”, kaže Selman.
Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona navodi da su predistražne radnje u toku, ali do sada niko nije pozvan na informativni razgovor, prenose mediji.
Studenti i građani zato izlaze na ulice s jasnim zahtjevom – odgovornost i pravda za žrtve.